Americký prezident Barack Obama

Americký prezident Barack Obama | foto: AP

Obama povolil letecké údery proti islamistům v Iráku

  • 354
Americký prezident Barack Obama oznámil, že povolil přesné letecké údery v případě dalšího postupu islamistů ke kurdskému středisku Irbílu na severu Iráku. USA zasáhnou v případě, že se v ohrožení ocitnou životy Američanů, jakož i tisíců civilistů, aby odvrátily genocidu.

"Povolil jsem cílené údery, pokud bude nezbytné pomoci iráckým silám chránícím civilisty," řekl Obama. Bojovníci ze skupiny, která si říká Islámský stát (IS), dobyli v poslední době další tři města v blízkosti iráckého Kurdistánu. Podle OSN je před ofenzivou islamistů na útěku na 200 tisíc lidí.

Američané také hodlají bránit své zájmy v severní části země obývané Kurdy. USA tam mají konzulát, diplomaty a vojenské poradce. "Vydal jsem armádě příkaz provést cílené nálety na konvoje teroristů, pokud se začnou přibližovat k městu Irbílu," prohlásil šéf Bílého domu s poukazem na kurdské středisko. Ujistil ale, že nepřipustí opětovné zavlečení USA do další války, americké bojové jednotky se podle jeho slov do Iráku nevrátí.

Boje v Iráku

Podle CNN jsou oddíly radikálů asi 40 kilometrů od Irbílu. Reuters tvrdí, že IS zřídil silniční kontroly na hranicích Kurdistánu. Kurdské milice - pešmergové - v pátek potvrdily, že se sunnitští islamisté ve čtvrtek zmocnili přehrady severně od Mosulu, kterou do té doby kontrolovali Kurdové (o tom, jak se v minulých dnech o přehradu bojovalo, se dočtete zde).

USA podle prezidenta nemohou zasahovat při každé krizi ve světě, ale ani nemohou zavírat oči v situaci, kdy se nevinní lidé mohou stát obětí násilí v strašlivém rozsahu. "Můžeme jednat odpovědně a opatrně, abychom zabránili možné genocidě," řekl.

Spojeným státům za ochotu pomoci v boji proti IS později poděkovali zástupci ministerstva pro náboženské záležitosti kurdské vlády a také iráckého ministerstva pro uprchlíky.

Pentagon popřel, že by už bombardoval pozice islamistů

Obamovo prohlášení následovalo až poté, co tři americká vojenská nákladní letadla v doprovodu stíhaček shodila uprchlíkům na 20 tisíc litrů pitné vody a 8 tisíc potravinových dávek. Zásoby byly shozeny v horách u města Sindžár, kde přežívá asi 40 tisíc členů náboženské sekty jezídů. V případě potřeby se shozy zásob mají zopakovat.

Pentagon dříve kategoricky popřel zprávy, že by již americké letouny bombardovaly pozice islamistů. "Zprávy tisku, že Spojené státy zasadily letecké údery v Iráku, jsou zcela falešné. K žádné takové akci nedošlo," uvedl mluvčí amerického ministerstva obrany John Kirby.

Americký tisk upozorňuje, že obě mise, o nichž Obama rozhodl, jsou složitější, než se zdají. V případě humanitární pomoci lidem v horách u Sindžáru bude prý letectvo muset také rozbít linie obléhatelů, aby se k uprchlíkům dostala další pomoc po zemi. Operace má být koordinována s iráckými a kurdskými vojáky.

Rada bezpečnosti OSN v noci na pátek na mimořádném zasedání odsoudila útoky islamistů a vybídla mezinárodní společenství k podpoře irácké vlády a lidu, jakož i k pomoci, která by zmírnila utrpení lidí postižených nynějším konfliktem. Podle agentury Reuters jde o třetí prohlášení rady od začátku ofenzivy Islámského státu, který je považován za ještě extremističtější uskupení než teroristická síť Al-Káida.

Islamisté postupují od června severním Irákem směrem k Bagdádu. V části Iráku a Sýrie vyhlásili chalífát, ovládají také velké oblasti v západoirácké provincii Anbár.

Záběry iráckého letectva, které bombarduje islamistické pozice:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue