Hraje si na oběť, bouřil žalobce na závěr procesu s Pistoriusem (7. srpna)

Hraje si na oběť, bouřil žalobce na závěr procesu s Pistoriusem (7. srpna) | foto: AP

Hraje si na oběť, bouřil žalobce na závěr procesu s Pistoriusem

  • 8
V jihoafrické Pretorii začala poslední fáze procesu s Oscarem Pistoriusem. Ve čtvrtek se závěrečnou řečí vystoupil žalobce Gerrie Nel. Ten opět zpochybnil verzi obhajoby, že handicapovaný atlet svoji přítelkyni zastřelil omylem, když si ji spletl se zlodějem. Odpoledne pak zahájil závěrečnou řeč také obhájce Barry Roux.

Závěrečná řeč žalobce Gerrieho Nela začala přesně v 9:30 SELČ. Do soudní síně poprvé od začátku procesu dorazil i otec Steenkampové Barry a otec Pistoriuse Henke, uvádí server CNN.

Nel před soudem upozorňoval na krajní nesrovnalosti v obhajobě. „Soud by neměl mít problém tuto obhajobu odmítnout,“ prohlásil Nel. „Navykládal tolik lží v tak krátkém čase, že se na sebe nabalovaly jako sněhová koule a donutily ho říkat další,“ prohlásil žalobce na adresu beznohého atleta.

Kauza Pistorius

Pistoriuse napadl, že si jen hraje na „oběť okolností“ a během procesu předvádí propracovanou hru emocí. Elitní žalobce, který si mezi novináři vysloužil přezdívku „Pitbull“ tak na atleta neútočil poprvé. Už během přelíčení v polovině dubna prohlašoval, že jeho pláč je falešný (více o tom čtěte zde).

Žalobce se vrátil i k opakovanému tvrzení obhajoby, že Pistorius si svou přítelkyni spletl se zlodějem. „Je vinen i v případě, pokud věřil, že člověk, na kterého střílí, je zloděj,“ prohlásil Nel. Pistorius podle něj musel vědět, že člověka ukrývajícího se na toaletě čtveřicí výstřelů zabije.

Nejhorší svědci, jaké jsem viděl

Nel se snažil také podkopat věrohodnost svědků předvolaných obhajobou. Jednoho z nejrespektovanějších expertů na balistiku v Jihoafrické republice Toma Wolmaranse (více o jeho výpovědi zde) a forenzního specialistu Rogera Dixona označil za nejhorší svědky, jaké kdy viděl vypovídat (kompletní spis k závěrečné řeči obžaloby najdete v angličtině zde). Věrohodnost Dixona Nel zpochybňoval opakovaně, připomíná server The Guardian.

Na řadu přišly také nesrovnalosti v událostech osudného dne, kdy Pistorius Steenkampovou zastřelil. Podle Nela, který se odkazoval na výpověď jím předvolaných expertů, pár před střelbou nespal. Potvrzuje to podle něj rozbor obsahu žaludku Steenkampové, jenž nasvědčuje, že pár krátce před střelbou jedl. To však odporuje tvrzení Pistoriuse, že několik hodin spali (více o rozboru obsahu žaludku Steenkampové zde).

„Nesnaží se bránit a hájit pravdu, chce si jen zachránit svůj život,“ prohlásil Nel na adresu Pistoriuse. Ten závěrečnou řeč obžaloby sledoval se svěšenou hlavou, kterou podle přítomných novinářů často skrýval v dlaních. Větší emoce však neprojevil.

Závěrečnou řeč zahájila i obhajoba

Původně měla ve čtvrtek proběhnout pouze závěrečná řeč žalobce, obhájce Barry Roux však požádal o výjimku a svou řeč odpoledne zahájil i on. Mimo jiné se snažil upozornit na to, že Pistorius i přes zamítavé stanovisko psychiatrů trpí úzkostnou poruchou, která mohla hrát roli při střelbě. „Člověk s úzkostnou poruchou nechodí kolem a neukazuje svou zranitelnost pořád. Ukáže se, až když je v ohrožení,“ prohlásil Roux.

Následně napadl původního hlavního vyšetřovatele Hiltona Bothu, který nyní čelí obvinění z vraždy. Botha podle obhájce pronášel nepravdivé výroky na adresu Pistoriuse, které ho měly očernit v očích veřejnosti i soudu. Roux také upozornil na necitlivou manipulaci na místě činu po příjezdu záchranné služby a policie a obvinil žalobce, že záměrně opomíjí některé klíčová fakta. Před čtvrtou hodinou odpolední SELČ soudkyně závěrečnou řeč obhajoby přerušila.

Závěrečná řeč obhajoby bude pokračovat v pátek od 9:30 místního času. Následně pak soudkyně dostane čas na vyhodnocení všech důkazů a vynesení rozsudku. Podle znalců bude znám verdikt soudu během týdne až měsíce.

Proces provázely emoce

Proces s Oscarem Pistoriusem začal letos 3. března. Obviněný atlet se během úvodní řeči omluvil rodičům Steenkampové. „Když se probudím, jste vždy ti první, na něž myslím,“ řekl atlet matce své zesnulé přítelkyně, která se slyšení účastnila. Od loňského Valentýna, kdy Steenkampovou zastřelil, Pistorius podle svých slov trpí nespavostí, bere antidepresiva a prášky na uklidnění (více o pondělní výpovědi Pistoriuse se dočtete zde).

Běžec od začátku procesu nepopírá, že Steenkampovou loni na svátek svatého Valentýna skrze dveře na toaletu zastřelil. Tvrdí však, že to udělal omylem - spletl si ji se zlodějem. Policie a prokuratura jsou však jiného názoru, podle nich Pistorius Steenkampovou zavraždil úkladně (více o předešlém průběhu soudu se dočtete zde). U soudu vypovídali svědci, experti povolaní prokuraturou i mnoho přátel obviněného atleta.

Obhajoba argumentovala, že Pistorius trpí úzkostnou poruchou. Soud proto v květnu nařídil jeho měsíční pobyt v psychiatrickém zařízení, kde podstoupil komplexní testy (více o přerušení soudu zde). Lékaři však posléze uvedli, že atlet žádnou psychickou poruchou netrpí (více o posudku zde).

Pokud soud atleta shledá vinným, hrozí mu až doživotní vězení. Kromě vraždy ho soud viní i z nedovoleného ozbrojování. Jelikož Jihoafrická republika u soudu nemá porotní systém, o verdiktu bude rozhodovat pouze soudkyně Thokozile Masipaová spolu s dvojicí takzvaných „hodnotitelů“. Šestašedesátiletá Masipaová je považována za velkou odbornici na domácí násilí.

Plačící Pistorius se při procesu omluvil rodičům zastřelené:

7. dubna 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video