V Madridu přistál misionář nakažený ebolou, vláda pro něj poslala speciál

  • 141
Letecký speciál se španělským duchovním nakaženým ebolou přistál ve čtvrtek ráno v Madridu. Pětasedmdesátiletého Miguela Pajarese nechala španělská vláda převézt do vlasti z Libérie, kde pomáhal v boji s epidemií této krvácivé horečky. Ta je vůbec nejhorší od objevu viru v roce 1976.

Letecký speciál se španělským duchovním vzlétl z liberijské Monrovie ve čtvrtek o půl třetí ráno. Na vojenské letiště na předměstí Madridu dosedl speciálně upravený letoun v 8:15, informoval list El País s poukazem na informace španělského ministerstva obrany. 

Madrid tak následoval Spojené státy, které nechaly v minulých dnech repatriovat své dva občany, kteří se nakazili ebolou, když stejně jako Pajares pomáhali v boji s epidemií v Libérii.

O transportu pětasedmdesátiletého španělského misionáře zpět do vlasti rozhodla na úterní společné schůzi španělská ministerstva zdravotnictví, vnitra a obrany.

Podle deníku El Mundo nebyl kněz převezen zvláštním záchranným strojem, jako tomu bylo v případě evakuace nakažených Američanů, ale šlo prakticky o běžný letoun Airbus A310, vybavený pouze zábranami k izolaci pacienta od okolí. Duchovní letěl strojem standardně určeným pro přepravu královské rodiny nebo vládních představitelů.

Pajares byl po příletu převezen za přísných bezpečnostních opatření do nemocnice Carlose III. a umístěn do pokoje zařízeného pro pacienty se zvlášť nebezpečnými nákazami. 

Podle posledních zpráv ministerstva zdravotnictví je ve stabilizovaném stavu. List El Mundo uvedl, že misionář komunikuje s ošetřujícím personálem a vyptával se na stav ostatních členů mise v Libérii.

Kromě něj se totiž ebolou nakazilo šest dalších zaměstnanců dotyčné liberijské nemocnice, mezi nimi i její ředitel, který nákaze podlehl. Zařízení bylo následně uzavřeno. Vyjma španělského duchovního se ale všichni ostatní budou léčit na místě.

Podle tisku byla s misionářem do Madridu přepravena také jedna řádová sestra guinejského původu, která má španělský pas. Žádné příznaky nákazy u ní po příletu nebyly přítomné, informovalo tamní ministerstvo zdravotnictví. Přesto ji lékaři preventivně umístili do karantény a testy na přítomnost viru zopakují.

Kromě lékařů se o každého z pacientů starají čtyři sestry a čtyři příslušníci pomocného personálu. Střídají se u nich po dvouhodinových směnách.

Španělské ministerstvo zdravotnictví je přesvědčeno, že riziko rozšíření nákazy kvůli převozu dvojice je malé. Ani jeden z převezených totiž momentálně netrpí krvácivými projevy. Právě tělními tekutinami se virus primárně přenáší. 

Libérie vyhlásila kvůli epidemii výjimečný stav

Epidemie eboly od února decimuje trojici zemí západní Afriky. Zatímco v Guineji se počet nových případů podařilo eliminovat, ohnisko nákazy se nyní přesunulo do sousední Libérie a Sierry Leone. Ojedinělé případy jsou nicméně hlášeny i z dalších zemí.

Nakazilo se také již několik zahraničních zdravotníků, mezi nimi i třiatřicetiletý americký lékař Kent Brantley a devětapadesátiletá zdravotnice Nancy Writebolová. Oba byli navzdory protestům některých spoluobčanů převezeni k léčbě do vlasti. Momentálně jsou sice stále hospitalizováni v atlantské nemocnici, jejich stav se ovšem výrazně zlepšil (stalo se tak díky nasazení experimentálního léku, jenž dosud vědci testovali na opicích).

Ebola se v Africe vymyká kontrole:

Podle poslední bilance Světové zdravotnické organizace na krvácivou horečku zemřelo již 932 lidí. Jen za poslední tři dny má nákaza na svědomí 45 životů. Je to vůbec nejhorší epidemie této krvácivé horečky od objevu viru v roce 1976.

V Libérii již nemoc zabila nejméně 282 lidí. Podle pozorovatelů se krize v zemi prohlubuje, protože mnoho lidí nechává své nemocné příbuzné doma, místo aby je odvedli do izolovaných center.

Liberijská prezidentka Ellen Johnsonová-Sirleafová ve středu vyhlásila kvůli ebole v zemi mimořádný stav. Rozsah epidemie podle ní představuje hrozbu pro bezpečnost státu. V oficiálním prohlášení uvedla, že stav nouze bude platit počínaje středou následujících 90 dní. Informovala o tom agentura Reuters.

Libérie již minulý týden částečně uzavřela své hranice a nařídila zavřít všechny školy. Státní úředníci dostali povinné třicetidenní volno. V některých oblastech byla vyhlášena karanténa a na její dodržování dohlíží ozbrojené složky. Nově tento týden vláda také nařídila povinnou kremaci všech obětí eboly. Podle tamních úřadů zemi ve velkém opouštějí zahraniční pracovníci.

Kde v Africe řádí ebola

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue