Justice loni podle Ústavního soudu při prodlužování vazby porušila Rathova základní práva. | foto: Michal Růžička, MAFRA

Soud vrátil Davidu Rathovi pas. Do ciziny se nechystám, říká exhejtman

  • 218
Bývalý středočeský hejtman David Rath už se nemusí hlásit probačním úředníkům. Soud mu také v červenci vrátil zabavený cestovní pas. Rath se však do ciziny podle svých slov odjet nechystá. Stěžoval si však na liknavost středočeského soudu, doklady měl podle svých slov dostat už před rokem.

„Ústavní soud rozhodl, že vazba byla nezákonná již od loňského června. Krajský soud toto rozhodnutí rok ignoroval,“ řekl iDNES.cz v úterý Rath.„Teprve po roce, když už bylo neudržitelné, jak se tvářil, že neexistuje rozhodnutí Ústavního soudu, velmi liknavě přistoupil k nějakému svému rozhodování,“ vylíčil exhejtman.

K vydání cestovního dokladu Rathovi údajně pomohly kroky jeho obhájců. Ti upozornili, že „když soud ignoruje rozhodnutí Ústavního soudu, odpovídá to banánové republice a ne právnímu státu“. „Pak soud konečně rozhodl,“ dodal Rath.

Rathova kauza

Mluvčí krajského soudu Zuzana Steinerová iDNES.cz sdělila, že pasy u sebe od 18. července mají i další obžalovaní v Rathově kauze. Cestovat tedy může i někdejší poslanec Petr Kott a bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová. „Tyhle věci ještě nejsou pravomocné, takže bych o nich nerada mluvila,“ řekla iDNES.cz Pancová.

Soudní rozhodnutí není pravomocné kvůli stížnosti, kterou proti němu podal státní zástupce. „Jelikož ale v tomto případě stížnost nemá odkladný účinek, rozhodnutí je vykonatelné,“ podotkla Steinerová.

Stížnost státního zástupce Petra Jiráta teď musí projednat vrchní soud. „Podle mě důvody vazby trvají,“ míní žalobce. Místo vazby by podle něj až do pravomocného rozsudku měl pro obžalované platit přinejmenším zákaz vycestování.

Mluvčí krajského soudu Rathova slova o liknavosti odmítla. „Rozhodně můžu popřít, že by Krajský soud v Praze některé z nálezů Ústavního soudu ignoroval,“ sdělila iDNES.cz Steinerová. Červencové rozhodnutí podle ní respektuje a zohledňuje všechny nálezy Ústavního soudu i Vrchního soudu v Praze.

Rath může po státu žádat odškodnění

Bývalý poslanec ČSSD David Rath je obviněný z přijetí šestnáctimilionového úplatku, hrozí mu až dvanáct let vězení. Ve vazbě strávil rok a půl, na svobodu jej úřady propustily loni v listopadu. Ve čtvrtek 7. srpna uplyne rok od zahájení soudního procesu v jeho kauze.

Justice loni podle Ústavního soudu (ÚS) při prodlužování vazby porušila Rathova základní práva. ÚS vyhověl jeho dvěma stížnostem a zrušil usnesení, jimiž Vrchní soud v Praze loni v červnu a srpnu potvrdil trvání vazby.

Nález soudu Rathovi otevřel cestu k případnému odškodnění. „Moji obhájci mají nějaké varianty, kdy mně doporučují, abych určitou satisfakci chtěl. Stále to zvažuji, ale platí to, co jsem říkal, že mně přijde ten systém nefér, to znamená, proč to mají platit všichni lidé ze svých daní, když to způsobili konkrétní lidé,“ řekl Rath.

Podobně postupoval, když podal civilní žalobu na soudce Roberta Pacovského kvůli ochraně osobních údajů. Soudce podle něj pochybil, když nechal novináře pořizovat fotky a video spisu ve své kanceláři poté, kdy jej k soudu zaslal státní zástupce. Dokumenty byly uloženy v několika taškách a krabicích a na některých byly osobní údaje obžalovaných. Krajský soud za to dostal loni pokutu deset tisíc korun. Rathovu žalobu soud zatím neřešil.

Rath věří v ukončení kauzy bez trestů

Bývalý hejtman v rozhovoru uvedl, že se snaží sledovat dění ve Středočeském kraji. Prý je v poměrně častém kontaktu s některými politiky. Také zpochybňuje stíhání některých svých bývalých kolegů z kraje, například Šárky Alexy a případ údajné osmimilionové škody ve Středočeské turistické a informační službě. Tu Alexa vedla. Podle Ratha však neměla nic společného s výběrovými řízeními.

„Nemůže to dopadnout jinak, než že to bude shozeno pod stůl a nic z toho nebude,“ prohlásil bývalý hejtman.

Kauzu kolem Ratha začal policejní zásah předloni v květnu. Žalobce v případu viní skupinu 11 lidí z upravování veřejných zakázek ve Středočeském kraji v letech 2011 a 2012. Za organizátory označuje Kateřinu Pancovou a Petra Kotta, přičemž Rath údajně o všem věděl a dělil se o úplatky. Zbylých osm obžalovaných jsou šéfové a manažeři firem.

Davida Ratha propustili z věznice loni v listopadu:

26. května 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue