Loď z plastových lahví bude zatím kotvit v děčínském přístavu. Po návratu ji...

Loď z plastových lahví bude zatím kotvit v děčínském přístavu. Po návratu ji posádka chce dopravit zpět do Nymburka. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Posádka Petburgu sedla na kola. Loď z PET lahví možná skončí jako molo

  • 15
Posádka lodi z plastových lahví Petburg opustila tábor u hladového kamene v Děčíně. Na další cestu do Hamburku se však nevydala po Labi, ale na stylově upravených kolech. Loď z PET lahví zatím nechala v děčínském přístavu, po návratu ji chce dopravit zpět do domovského Nymburka.

"V Děčíně jsme vytvrdli 11 dnů, už nám to sežralo moc času. Nemůžeme už dál řešit problémy s německými úřady," poznamenal jeden ze dvou kapitánů Petburgu Jan Kára.

Německá plavební správa totiž po posádce požadovala například motor a člověka s průkazem vůdce malého plavidla. Řešením mohla být doprovodná loď, ale ani to už podle posádky nešlo stihnout (o požadavcích zde).

"Musela by s námi plout celou dobu a člověk s průkazem by tak musel mít měsíc volno, aby nás mohl doprovázet. To je nereálné," řekl Kára.

Jízdní kola sehnala posádka narychlo od sympatizantů na poslední chvíli ve středu. Posádka záměrně sháněla co možná nejstarší kusy, aby zachovala tradici, že každý den něco opravuje. Ještě ve čtvrtek ráno bicykly zdobila PET lahvemi a víčky. Na cestu se vydala před polednem.

"Jak jsme slíbili, vzkazy od lidí i lípu do Hamburku dopravíme," zmínil Kára. Součástí plavby totiž byl i plán vysadit v cíli lípu jako náhradu za dřevo použité pro stavbu části konstrukce lodi a zakopat pod ni „poselství budoucím generacím“.

Loď se vrátí do Nymburka, možná z ní bude molo

Plavba Petburgu tím ale definitivně nekončí. "V Děčíně jsme se dohodli, že zatím může zůstat v zimním přístavu. Po návratu ji chceme nechat odtáhnout proti proudu na klidnější úsek nad zdymadlem v Ústí nad Labem. Tam už s ní budeme schopní plout sami nebo s nějakou pomocí zpátky do Nymburku," řekl Kára.

O dalším osudu plavidla tvůrci zatím přemýšlejí. "Buď ho budeme využívat pro nějaké další plavby, protože se osvědčilo, nebo z něj po dohodě vytvoříme přistávací molo pro lodě. Je totiž neuvěřitelně stabilní," uvažuje Kára.

Výprava nyní doufá, že její problémy s německými úřady přesedláním na kola končí. "Na cyklostezce už nás snad nikdo zastavovat nebude. A když ano, tak budu moc zvědavý proč," dodal Kára.

Petburg, loď z PET lahví:

12. července 2014