Americký prezident Barack Obama během debaty s prezidenty států NATO ze střední a východní Evropy (3. června 2014) | foto: Reuters

Obama čelí žalobě. Republikáni ho viní kvůli zdravotní reformě

  • 376
Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ve středu hlasy republikánů schválila návrh na podání žaloby na prezidenta Baracka Obamu kvůli údajnému překročení pravomocí. Poslanci Obamovi vyčítají, že překročil ústavní rámec svým postupem při prosazování zdravotnické reformy z roku 2010. O impeachement však prý nejde.

Podle demokratů, z nichž návrh nikdo nepodpořil, jde o předehru kampaně před volbami do Kongresu, které na podzim obě komory čekají.

Obama zašel podle republikánů příliš daleko, když údajně svévolně a v rozporu s ústavou prosazoval jednotlivé části reformy amerického zdravotnictví, která od samého počátku vyvolávala kritiku prakticky všech republikánských poslanců.

Republikáni také kritizují, že prezident zmírnil  pravidla pro deportace mladých nelegálních přistěhovalců zpět do jejich zemí. Nelíbí se jim rovněž výměna vojáka Bowe Bergdahla zajatého v Afghánistánu za propuštění pětí Talibanců z věznice na základně Guantánamo (více čtěte zde).

Prezident si tak prý přisvojil na úkor Kongresu příliš mnoho pravomocí. O volby údajně republikánům nejde, trvají jen na dodržování ústavního pořádku. O časovém plánu podání žaloby nemají ještě poslanci jasno.

„Není to o republikánech a demokratech. Je to o obraně Ústavy, na kterou jsme přísahali,“ řekl v projevu republikán John Boehner. „Máme nechat prezidenta vybírat, jaké zákony bude dodržovat a jaké změní?“ dodal.

Spekulace o ústavní žalobě na prezidenta, takzvaném impeachmentu, nejsou mezi republikánskými poslanci výjimečné. Mají k tomu i dost síly, protože v listopadových volbách si pravděpodobně udrží ve Sněmovně reprezentantů většinu a zisky očekávají i v Senátu.

Plýtvání časem, reagoval Obama na rozhodnutí sněmovny

Prezident snahy o podání žaloby kritizuje s tím, že podobné hlasování obírá poslance o čas, který by měli věnovat užitečnějším problémům. Odhlasovaný návrh označil prezident za „politické kaskadérství“. Podle demokratů byl Obamův postup při prosazování zdravotnické reformy zákonný a plně v mezích americké ústavy.

Jak píše agentura AP, americké soudy nejsou příliš ochotné vměšovat se do kompetenčních sporů Kongresu a prezidenta. Aby republikáni u soudu uspěli, museli by dokázat, že Obama svým jednáním Sněmovnu reprezentantů poškodil. I kdyby žalobci uspěli, není zdaleka jisté, že by verdikt padl v době Obamova mandátu, který vyprší v lednu 2017.

Do kampaně za podporu Obamovy zdravotní reformy se na jaře zapojily i matky amerických celebrit:

15. března 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue