Ukrajinští policisté u bran továrny v Charkově, kam převezli ostatky obětí z...

Ukrajinští policisté u bran továrny v Charkově, kam převezli ostatky obětí z malajsijského boeingu (22. červnece 2014) | foto: Reuters

V Donbasu dezertovalo až 20 tisíc policistů, postěžoval si Kyjev

  • 799
Řady ukrajinské policie muselo opustit na 20 000 strážníků. Podle ministra vnitra Arsena Avakova během bojů s proruskými povstalci na východě země selhali či dezertovali. Oznámila to agentura Interfax-Ukrajina.

"Jak najít podle našich odhadů skoro 20 000 lidí, kteří by měli nahradit zběhlé a zkompromitované policisty? Jak reagovat na výsledky prověrek policistů na detektoru lži?" postěžoval si Avakov na Facebooku.

Krize na Ukrajině

Dodal, že ministerstvo vnitra zeje prázdnotou, protože všechny policejní velitele už odeslal na východ země, aby se tam postarali o obnovení pořádku a zákona. Osvobozená města, ze kterých vládní jednotky vyhnaly povstalce, totiž zůstala bez místní správy i policie. "Na obnovení pořádkového systému - se zřetelem na vše, co se stalo - se tvrdě pracuje," ujistil.

Armádní analytik Dmytro Tymčuk varoval, že v osvobozených městech zůstává mnoho rebelů z řad místního obyvatelstva, kteří se nestačili stáhnout s "ruskými žoldnéři". Dosud prý mají k dispozici značné množství zbraní a munice.

V pondělních bojích s povstalci v Doněcké a Luhanské oblasti podle ministerstva obrany utrpělo zranění 44 vojáků. V Luhansku podle místní radnice zahynulo při dělostřeleckém bombardování pět penzistů ze zasaženého domova důchodců, osm vyvázlo se zraněním.

Celkem od počátku měsíce zahynulo už 93 obyvatel města. V Doněcku, který rovněž zůstává pod kontrolou separatistů, zahynul při ostřelování obydlené části města jeden člověk.

Podívejte se na následky ostřelování v Doněcku:

Experti se k místu zřícení boeingu opět nedostali

Povstalci podle webu listu Ukrajinska pravda dále kladou odpor ve městech Snižne, Šachtarsk a Torez a pálí po vojácích z minometů, raketometů a houfnic.

Pod palbou z raketometů Grad a minometů se ocitlo i letiště v Luhansku. Velení povstalců požádalo atamany ruských kozáků o vyslání posil, které by doplnily prořídlé řady rebelů, tvrdí velení armádní operace.

Bojuje se nadále také nedaleko místa, kde se 17. července zřítilo letadlo malajsijských aerolinií. V úterý se proto návštěvy místa neštěstí musela zříci skupina australských a nizozemských expertů na soudní medicínu a policistů, kteří mají  tragédii vyšetřit.

Oznámila to agentura AFP s odvoláním na nizozemské ministerstvo spravedlnosti. Podle ministerstva skupina expertů tentokráte ani nevyjela z Doněcka. Válčí se totiž i u silnice, která k troskám boeingu vede.

Nizozemský premiér Mark Rutte proto požádal ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, aby přerušil bojové operace v okolí dopadu malajsijského boeingu.

"Premiér Rutte vyjádřil své znepokojení nad skutečností, že vyšetřovatelům by mohlo být znovu zabráněno v návštěvě místa. Je důležité, aby se tam dostali co nejdříve, aby mohli nalézt a repatriovat těla obětí," řekl AFP mluvčí nizozemské vlády Jean Fransman. Dodal, že Porošenko přislíbil, že udělá vše, co je v jeho silách, aby co nejdříve zajistil přístup expertů k troskám.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue