George Dyczynski se svou manželkou Angelou navštívili místo pádu letadla, na jehož palubě byla i jejich dcera Fatima (28. 7. 2014). | foto: AP

Rodiče oběti z letu MH17 přijeli na místo katastrofy. I přes zuřící boje

  • 191
Australané George a Angela Dyczynští, rodiče jedné z obětí z letu MH17, o víkendu přijeli na východní Ukrajinu a vydali se na místo pádu letadla, navzdory bojům, které v oblasti probíhají. Manželé tak byli první příbuzní obětí, kteří místo neštěstí navštívili. Stále doufají, že by jejich dcera mohla být naživu.

George Dyczynski se svou manželkou Angelou přicestovali na východní Ukrajinu do vesničky Grabovo, na místo, kde byl sestřelen Boeing 777 malajsijských aerolinií s 298 cestujícími na palubě. Mezi nimi byla i jejich dcera - pětadvacetiletá Fatima, která cestovala do australského Perthu, kde plánovala absolvovat stáž a pak se vrátit do Nizozemska a pokračovat tam ve studiích, píše The Independent.

Manželé přicestovali z australského Perthu do Amesterodamu, kde poskytli vyšetřovatelům vzorky své DNA, které potřebují pro identifikaci těl. Po příletu na amsterodamské letiště Schiphol novinářům sdělili, že se rozhodli cestovat do nebezpečného regionu navzdory varování úřadů. „Víme, že to je nebezpečné. Ale musíme tam jet, je to naše dcera,“ řekl otec dívky.

Na dotaz, zda jejich cestu nějak pomáhá organizovat vláda, Dyczynský odpověděl: „Ne, jedeme sami. Ale lidé z médií i vláda nás hodně podporují.“ Poté pár nasedl do letadla směřujícího do Kyjeva, odkud zamířil do východoukrajinského Doněcku.

Pád boeingu na Ukrajině

Do vesničky Grabovo manželé dorazili v sobotu a na místo tragédie položili květiny. George měl přitom na sobě tričko s fotografií své dcery.

Řekl, že stále doufá, že by jeho dcera mohla být naživu. Když se jí totiž po pádu letadla zkoušeli dovolat, její mobil vyzváněl. „V Austrálii, když se někdo ztratí, jdou ho hledat stovky lidí. Pátrají, dokud člověka nenajdou. To chceme taky udělat - zjistit, jestli někdo nemohl přežít,“ řekl.

Nicméně většina těl již byla minulý týden dopravena do Nizozemska, kde budou podrobena identifikaci podle DNA (více čtěte zde). Z 298 cestujících, kteří byli na palubě se jich našlo 282. Po šestnácti obětech se stále pátrá.

Některá ukrajinská média tvrdí, že u obce Hrabove, kam letadlo dopadlo, stále ještě pozůstatky lidských těl jsou. Stejně hovoří i mezinárodní pozorovatelé a také australský premiér Tony Abbott, který v dané souvislosti apeloval na urychlené vyslání mezinárodního týmu policistů a vojáků k ochraně místa pádu letadla.

O oblast pádu letadla však zároveň probíhají boje mezi ukrajinskou armádou a rebely. Kontrolu nad bezprostřední oblastí dopadu trosek si po celou dobu od tragédie udržují navzdory snahám ukrajinských sil proruští ozbrojenci. Kyjev se však snaží nad místem převzít kontrolu (více čtěte zde).

Podívejte se na místo dopadu trosek malajsijského boeingu:

18. července 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video