Petr Kramný u Okresního soudu v Karviné (26. května 2014) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Místo vraždy Češek v Egyptě je nedostupné. Policie postaví kopii pokoje

  • 453
Pokud Egypt nepustí české vyšetřovatele do hotelového pokoje, kde před rokem zemřely dvě Česky, postaví jeho „kopii“ v Česku. Věří, že díky tomu konečně objasní smrt manželky a dcery Petra Kramného, muže obviněného z jejich vraždy. Podle kriminalistů Kramný zabil manželku a dceru elektrickým proudem.

Rekonstrukce v kulisách místnosti by mohla napovědět, kudy k matce a dceři Kramný proud přivedl. Vyšetřování celého případu totiž vázne. Kriminalisté především nemají ani po roce pod kontrolou místo činu - hotelový pokoj v Hurghadě. Nemohou tak ani přesněji popsat, jak Kramný mohl obě ženy zabít elektřinou, což je podle nich jasná příčina úmrtí.

Policie už v Egyptě byla

Ačkoliv policisté už v Egyptě letos v březnu byli, do pokoje, kde dvě Češky zemřely, se nepodívali. „Vůbec jsme v tom hotelu nebyli. Obviněný nebo jeho advokát by měl navíc právo u toho být,“ řekl ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia Milan Pospíšek.

Cesta měla mnohem skromnější cíl: seznámit se s Egypťany a „navázat spolupráci“. „Egyptský prokurátor neviděl žádný problém v případné účasti našich expertů například při rekonstrukci či dodatečném ohledání místa činu,“ řekl tehdy Pospíšek. Po čtyřech měsících od cesty však realita vypadá trochu jinak.

Vyšetřování podle policistů brzdí Egypt - dosud jim nepovolil pokoj prozkoumat. A tak zatímco vraždy v Česku bývají vyšetřeny v průměru do půl roku, v tomto případě se ani po roce nedá odhadnout, kdy (a zda) padne obžaloba.

Policie proto vymýšlí, jak vyšetřování zrychlit i bez Egypťanů. „Dlouho už na jejich odezvu ohledně hotelového pokoje čekat nebudeme,“ říká Legerský. Pokud Egypt nezareaguje ani během příštích měsíců, státní zástupce by vydal pokyn ke stavění kulis pokoje a simulaci případu v Česku.

Vyzkoušet, jak přesně mohl Kramný elektřinu navést k tělům, totiž považuje státní zástupce za velmi důležité pro celý případ. Kramný jim situaci neusnadňuje - svou vinu od počátku popírá, trvá na tom, že ženě a dceři neublížil.

Kriminalista: Celé mi to nehraje

Bývalý brněnský kriminalista a učitel policejní školy Miloslav Jedlička vyšetřování kritizuje. Podle něj kriminalisté zjevně nemají dostatek důkazů proti Kramnému.
„Já si myslím, že pánové vyšetřování trošičku uspíšili. Není v pořádku. Obvykle se vrazi přiznají, když je případ dobře připravený, ale Kramný se nepřiznal. Není nic proti němu. Prostě mi to nehraje,“ tvrdí zkušený kriminalista.

Poukazuje také na to, že provést vraždu v cizině je mnohem obtížnější než doma. „Kdyby to bylo třeba v Brně, tak si zajistím falešné alibi a podobně. Tady byla větší pravděpodobnost, že by ho dopadli. Vždyť tam byli tři,“ tvrdí Jedlička.

Na druhou stranu - problémy, které policie má třeba jen s přístupem do hotelového pokoje, by mohly svědčit o opaku. Ukazuje se, že zjistit, jak se věci v cizině staly, je pro české policisty velmi obtížné.

Z Egypta chtěl zmizet na cizí pas

Čeští vyšetřovatelé sdělili, že Kramný měl v plánu vycestovat na platný cestovní pas jiné osoby. „To samozřejmě předpokládá součinnost s někým. Určitě tam figurovala nějaká osoba, která se zdržovala v Egyptě. Jeho plán spočíval v tom, že by se z Egypta dostal na platný cestovní pas jiného člověka,“ řekl státní zástupce Vít Legerský.

Podle advokátky Kláry Long Slámové, která v případu zastupuje rodinu zemřelých, pomáhalo Kramnému s útěkem dokonce víc lidí. Jeho obhájkyně Jana Rejžková to však odmítá. „On nic neplánoval. On ne,“ tvrdí Rejžková. Jenže právě kvůli obavě z útěku nechal soud Kramného ve vazbě. Je tam už od února a zjevně to jen tak neskončí.

Podle Jedličky se policisté důkladně nevypořádali ani s verzí, že mohlo jít o sebevraždu. To však odmítá právnička Slámová. Podle ní sebevraždu vylučuje způsob smrti obou žen, ale třeba i poloha, v níž je Kramný v pokoji „nalezl“. 

Egyptská pitva neodpovídala standardům

Kramný od počátku tvrdí, že jeho žena a dcera trpěly žaludečními problémy, a mohly být tedy otráveny. Obhajoba staví na pitevním protokolu z Egypta. „Patolog v něm připouští, že ženy mohly zemřít v důsledku nadměrného odvodnění a že mohlo dojít i k požití jedu, který se rychle vstřebal,“ řekla advokátka Kramného Jana Rejžková.

Čeští vyšetřovatelé však považují závěry tohoto dokumentu za nedostatečné. Podle Legerského jsou v rovině nepodložených domněnek. Česká pitva prokázala, že ženy zemřely po zásahu elektrickým proudem. O elektřině se však v egyptském dokumentu vůbec nepíše.

Podle Slámové egyptská pitva neodpovídala evropským standardům. „Orgány obou zemřelých nebyly podrobeny řádnému zkoumání, některé dokonce nebyly podrobeny pitvě vůbec. Za podstatné lze u této pitvy označit pouze to, že těla neobsahovala žádné jedovaté látky, drogy, uklidňující či uspávací látky,“ uvedla Slámová. Podle ní pak česká pitva vyvrátila i tvrzení Kramného o tom, že ženy trpěly průjmem.

Kramný je ve vazbě od konce února:

3. října 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video