Místo na Stodolní ulici, kde byl těžce zraněn zpěvák Michal Hrůza. (17....

Místo na Stodolní ulici, kde byl těžce zraněn zpěvák Michal Hrůza. (17. července 2014) | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Stodolní ulici hlídají nonstop čtyři strážníci. I kvůli útoku na Hrůzu

  • 6
Pod větším dozorem než dosud je nově Stodolní ulice v centru Ostravy. Po brutálním útoku na zpěváka Michala Hrůzu, ale i kvůli výraznému nárůstu počtu přestupků v této lokalitě, začal na pokyn primátora ve věhlasné uličce platit nový policejní režim.

Ulice, která nikdy nespí. S takovým sloganem se Stodolní ulice, místo plné restaurací, barů a nočních podniků, dostala do povědomí veřejnosti. I proto se tam hlavně o víkendu stahují tisíce lidí z tuzemska a stále častěji i z Polska a dalších zemí.

Jenže mnohdy je Stodolní místem, kde jde o život. Naposledy se místo neblaze připomnělo minulý čtvrtek, kdy dvojice mladíků brutálně napadla zpěváka Michala Hrůzu (více čtěte zde). A okamžitě se vyrojily stovky, možná tisíce kritických hlasů na současnou úroveň Stodolní.

19. července 2014

„Alkohol, drogy, násilí. Ten, kdo po setmění jde na Stodolní, je sebevrah,“ zněl jeden ze slušnějších diskusních příspěvků. Většina však vzpomíná na dobu, kdy známé ostravské ulici vévodila kultura, nikoliv alkohol.

V širším okolí Stodolní strážníci drželi strážníci hlídky i předtím

Primátor Petr Kajnar proto po posledním incidentu vydal městské policii pokyn, aby se na Stodolní zaměřili.

Dva studenti zbili zpěváka

„Začal tam platit nový policejní režim. Není to dáno jen otřesným útokem na pana Hrůzu, ten je jen mediálně nejviditelnější, protože jde o známou osobu. Signálů o nedobré situaci na Stodolní bylo více,“ vysvětlil. Nově proto Stodolní, dlouhou zhruba tři sta metrů, procházejí čtyři strážníci.

„Ulice bude pod takovou kontrolou nonstop, a to po dobu, než se tam zvýší bezpečnost,“ uvedl primátor.

Ředitel Městské policie Ostrava Zdeněk Harazim řekl, že nová pravidla už začala platit.

„V širší lokalitě sice už předtím sloužili čtyři strážníci, ale nyní jsme je soustředili na Stodolní ulici. Po zatím neurčené době opatření vyhodnotíme a rozhodneme, co dále,“ přiblížil Harazim a připomněl, že na místě je i několik kamer.

„Samozřejmě ani větší přítomnost policistů něčemu takovému, co se stalo minulý týden, nezabrání. Jde hlavně o preventivní opatření,“ dodal šéf strážníků.

Oproti loňsku se počet přestupků v ulici výrazně zvýšil

K rozhodnutí primátora vedla i statistika městské policie, kolik přestupků na Stodolní řešila v prvním pololetí letošního roku ve srovnání s loňským stejným obdobím. Zatímco v loňském roce to bylo 349 přestupků, tak letos už téměř o 150 více.

Republiková policie takovou statistiku nemá k dispozici. „Oficiální statistika počtu trestných činů spáchaných konkrétně na Stodolní ulici neexistuje. Bylo by možno vyčíslit počet trestných činů v teritoriu obvodního oddělení Ostrava-střed. Ale také toto vyhledávání by bylo časově velice náročné,“ vysvětlila policejní mluvčí Daniela Vlčková.

Upozornila také, že také statistika řešených přestupků městské policie může být částečně zkreslená:

„Ne všechny řeší městská policie,“ uvedla.

V celé Ostravě kriminalita oproti loňsku klesá, což je částečně přičítáno tomu, že minulý rok zvýšili počet trestných činů lidé propuštění na základě prezidentské amnestie. Hlavně se však díky obnovení hlídkové služby republikové policie a navýšení jejího stavu dostalo do ulic více policistů. Krajský policejní šéf Tomáš Kužel odhaduje pokles kriminality zhruba na deset procent.

Primátor: Nejsme horší než Praha, ale lidé se cítí ohroženěji

Také primátor Kajnar se domnívá, že situace není v Ostravě tak kritická, jak se občas prezentuje.

„Například podle jedné studie, kterou jsem viděl, je míra kriminality v Ostravě podobná jako v Praze. Ale vnímání bezpečnostní situace mezi občany je značně rozdílné. Lidé v Ostravě se cítí ohroženější,“ řekl a dodal, že když se stane něco na Stodolní, je to hned viditelnější, protože jde o velmi známé místo.

Útok na zpěváka Hrůzu

Naproti Dublin Pubu se Michal Hrůza společně s ostatními lidmi snažil zkrotit bitku dvou mladíků. Když pohrozil přivoláním policie, dva hoši (ve věku 18 a 19 let) se na něj vrhli. Zpěvák s poškozením mozku leží v Městské nemocnici Ostrava, prognózy jsou zatím nejisté.

Návštěvníci Stodolní vnímají nové opatření rozporuplně. „Hodně mě překvapilo, když jsem šel časně ráno Stodolní. Na jedné straně dva policisté, na druhé další dva. A já,“ usmíval se David Vojáček.

„Přes den tady nejsou problémy, naopak to je příjemná ulice. Možná by stačilo, aby se strážníci zaměřili na noci a víkendy,“ poznamenala zase Jitka Szikorová.

Oslovení provozovatelé některých barů na Stodolní se k novému opatření nechtěli vyjadřovat, většinou o něm ještě nevěděli.

„Podívejte se. Kdyby se to nestalo někomu jako Hrůza, žádné opatření by nebylo, to je jasné. Ale pokud se podaří něco změnit, tak jen dobře. I když popravdě tomu nevěřím. Hospody vždy přitahovaly problémové lidi a na Stodolní jich je prostě více. Proto je více i průšvihů,“ komentoval jeden z majitelů, který si však nepřál být jmenován.