Nic jsem neudělal. Nevím, proč mě odposlouchávali, říká Kroupa

  • 217
Odposlouchávání novinářů je opravdový problém, myslí si investigativní novinář Janek Kroupa. Reagoval tím na aktuální informace, že ho v roce 2011 odposlouchával Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. „My se ničeho nedopouštíme, prostě jenom něco zjistíme, ověříme a napíšeme,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz Kroupa.

Policisté kromě dvou novinářů odposlouchávali i kolegy z protikorupční policie. Vše se dělo kvůli kauze předražených transportérů Pandur. Detektivové skrz odposlechy žurnalistů chtěli zjistit, jak se provalilo jméno utajeného svědka a jeho výpověď. Na odposlechy novinářů upozornil deník Právo (více najdete zde).

Před soudem kvůli Pandurům stojí nakonec lobbista Marek Dalík. Je obžalován z podvodu a Kroupa u soudu už svědčil (vše o kauze Pandur najdete zde).

Investigativní novináři už tak nějak počítají s tím, že je může policie odposlouchávat. Přesto, překvapilo tě to?
Upřímně řečeno jsem si to myslel. Vždycky se člověk snaží svůj zdroj chránit. Proto jsou všichni novináři trochu paranoidní, že je někdo odposlouchává. Mně na tom popravdě vadí to, že kdyby mě policie podezírala z nějakého zločinu, tak ať mě klidně odposlouchává, zjistí, že nic nedělám a konec příběhu.

Ale zvykat si odposlouchávat novináře, aby se zjistilo, co ti kdo řekl, to je z mého pohledu dost problematické. Máme Ústavou zaručenou svobodu slova a od toho se odvíjí právo na ochranu zdroje. My se ničeho nedopouštíme, prostě jenom něco zjistíme, ověříme a napíšeme.

Stalo se ti to prvně, že tě policie odposlouchávala?
Nevím. Pamatuji si ještě druhý případ, kdy si někdo dělal naše výpisy. To se událo mimochodem ve stejném období (jde o případ varnsdorfského policisty Mariana Hudce, který špehoval telefony vlivných lidí i novinářů. Pořizoval si výpisy, kdo kam volá - pozn.red.).

Ale to je rozdíl. Tam bylo od začátku jasné, že se Hudec dopustil zločinu...
Ano, tam to bylo zjevně nelegální. Ale tady se nabízí jiný příměr: bylo správně, když šla policie do České televize sebrat počítače, aby zjistila zdroj novinářů? Není...

Takže odposlouchávání novinářů považuješ za nebezpečný precedens?
Je to velmi nebezpečné. Spolupracuji třeba se švédskými kolegy a tam už by se ta policie dopustila trestného činu. Tam je trestný čin, když státní správa pátrá po novinářských zdrojích. U nás ta svoboda slova bohužel není tak široká.

U nás by se správně mělo řešit nejdřív u soudu, jestli má novinář prozradit zdroj?
Ano, ale hlavně mě ta policie o prozrazení zdroje ani nepožádala, místo toho mě rovnou odposlouchávali.

Janek Kroupa popisuje pátrání v kauze Pandur (únor 2010):

22. února 2010


Nejlepší videa na Revue