Milan Urban | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

V našem klubu je napětí, přiznává „daňový rebel“ ČSSD Urban

  • 250
Milan Urban byl nakonec jediným poslancem za ČSSD, který opakovaně hlasoval pro snížení spotřební daně z benzinu a nafty. Musel, pokud se nechtěl znemožnit, vždyť tento návrh sám podal. Ostatní sociální demokraté, kteří ve středu hlasovali pro nižší daň na benzin a naftu, v pátek otočili. „Jsem zaskočen,“ řekl Urban.

Na atmosféru v klubu to podle něj mělo vliv. „Řekněme, že mírné napětí v diskusích je tam cítit,“ říká Urban.

Zbylých šestnáct poslanců svůj středeční postoj v pátek změnilo - a v opakovaném hlasování prošla verze zákona tak, jak chtěla vláda. „Dokážu to pochopit,“ říká Urban, který podle premiéra „sehrál výrazně obstrukční roli“.

Reakce na návrh, který ČSSD podávala už několikrát, Urbana překvapila.
„Jsem zaskočen,“ říká. Čekal prý spíš ekonomickou debatu o tom, zda navrhované snížení spotřební daně je příliš nízké, či příliš vysoké ve srovnání se změnami v okolních zemích. „Ale nějak se to zvrhlo do zvrácené politiky.“

Jeho návrh byl totožný s tím, který ČSSD předkládala v minulosti, naposledy v roce 2012. Od té doby se podle Milana Urbana hodně změnilo. „Změnila se koalice a změnila se vláda. Pravděpodobně je to důvod pro nějaký jiný pohled.“

Přesto, že ho předseda ČSSD označil za „obstrukčníka“, si Milan Urban nemyslí, že by s ním měl špatné vztahy. „Známe se dlouho a víme, co od sebe můžeme vzájemně očekávat,“ říká Urban. Podle Sobotky Urban ve středu znemožnil, aby bylo projednáno třetí čtení zákonů (rozhovor se Sobotkou čtěte zde).

Když napoprvé návrh ve středu návrh na nižší daň na benzin a naftu prošel, byl ministr financí Andrej Babiš z ANO v šoku, protože by snížení spotřební daně na benzin a naftu znamenalo výpadek pro státní rozpočet ve výši 14 miliard korun. Po hodinové přestávce se přihlásil poslanec ČSSD Ladislav Šincl, že se spletl a koalice se rozhodla, že o daních bude hlasovat znovu (více čtěte zde). K tomu došlo v pátek po poledni.

„To, co se zde děje, je naprosto skandální. Nedivím se lidem, že pohrdají politiky. Omlouvám se voličům, že tu musím být. Je to nechutné a kdybych měl dobrého náhradníka, tak okamžitě rezignuji, abych to nemusel poslouchat,“ řekl Babiš (více čtěte zde).

Opozice již prohlásila, že kvůli krkolomnému hlasování podá stížnost k Ústavnímu soudu. Ani ne tak kvůli obsahu zákona, ale právě kvůli tomu, jak vláda prosazuje svou. Do budoucna by to totiž mohlo znamenat, že se i u některého z jiných zákonů stane, že se tímto způsobem parlamentní většina, která si neohlídala své poslance, bude snažit dodatečně opravit původně prohrané hlasování.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video