Muslimové se rozhodli na protest proti policejnímu zásahu v Islámské nadaci v...

Muslimové se rozhodli na protest proti policejnímu zásahu v Islámské nadaci v Praze pomodlit pod širým nebem poblíž ministerstva vnitra na Letné. Nelíbí se jim použití síly a načasování zatýkací akce, která je údajně poškodila. (2. května 2014) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Obviněný po zásahu v mešitě promluvil: Nám ta kniha nepřišla zlá

  • 141
Arabista Vladimír Sáňka se vůbec poprvé pro iDNES.cz vyjádřil ke svému obvinění, že šířil nenávistnou muslimskou knihu Bilala Philipse Základy tauhídu. V pátek uplynuly právě tři měsíce od zásahu v pražské mešitě, který vyvolal stížnosti diplomatů kvůli své necitlivosti.

Předseda pražské muslimské obce Sáňka je obviněn z propagace rasismu a hrozí mu deset let vězení. Internetová knihkupectví už na jaře knihu sama stáhla z nabídky, ani ji nemusel soud zakazovat žádným předběžným opatřením (více o knize čtěte zde).

Sáňka, který je odpovědným redaktorem českého vydání knihy, uvedl, že se o vydání knihy a jejím překladu radil s několika lidmi v muslimské obci včetně duchovního. Sáňka po celou dobu opakoval, že rozhovor k této věci dávat nechce, nakonec ale pár slov řekl.

Vladimír Sáňka na snímku z roku 2006

 „Já tu knihu vidím jako nezávadnou. Četla ji před vydáním řada lidí v originále a ti, kteří dělali korektury, i v českém překladu. I náš duchovní ji četl, tehdy se to nejevilo nikomu závadné. Překládalo se to před lety. Netušili jsme, že by z toho mohly být nějaké problémy, ale doba se možná změnila,“ řekl Sáňka.

Ten doplnil, že v době vydání knihy na trh před dvěma roky ho nikdo z policie nekontaktoval a nic nenasvědčovalo pozdějším problému. „Zásah přišel až letos jako blesk z čistého nebe. My nevíme, co za tím zásahem bylo. Ta kniha neobsahuje nic, co by se jí dalo vytknout,“ uvedl Sáňka.

Z jeho vyjádření se zdá, že vyšetřování přešlapuje na místě. „Kolem toho případu se nic neděje a čeká se na další kroky policie nebo státního zástupce,“ dodal Sáňka.

Vyšetřujeme. A to je vše

Státní zástupkyně pro Prahu 1 Šárka Pokorná i šéf ÚOOZ Robert Šlachta shodně tvrdí, že „vyšetřování stále probíhá a není nic ke zveřejnění“. Šlachta ještě dodal, že policie je ve fázi zadávání znaleckých posudků.

Základy tauhídu

Kniha kvůli které policie zasáhla v mešitě, má zhruba 150 stran. Napsal ji islámský konvertita a radikál Bilal Philips (68), který má zákaz vstupu do několika západních zemí. V knize samotné je však jen několik výslovně nenávistných vět.

Na straně 27 se píše, že „neislámské vlády je třeba upřímně nenávidět“. Ovšem autor má na mysli neislámské vlády v muslimských zemích. Philips ve spisku také schvaluje tvrdé tresty podle šaríi, jako useknutí ruky za krádež a zbičování za konzumaci alkoholu. V českém překladu ji vydalo Ústředí muslimských obcí v roce 2012.

Vyšetřování může v této souvislosti komplikovat ještě jedna věc. V Česku momentálně není registrován žádný soudní znalec, který by se specializoval na islámskou teologii a mohl by závadnost knihy posoudit. Jistě, policisté si ho mohou vybrat kvůli jednorázové „zakázce“ a už se takto jednou soud na Orientální ústav obrátil.

Otázkou ale je, jestli najdou znalce, který podpoří jejich konstrukci obvinění. Známý orientalista Bronislav Ostřanský z Akademie věd několikrát poznamenal, že jeho kolegové mají spíše tendenci muslimy hájit.

Po zásahu v mešitě se vyrojilo několik spekulací, že policie tam šla ve skutečnosti kvůli něčemu jinému. Dokonce se objevila v médiích domněnka, že v modlitebnách hledala zbraně. Takový závažný nález by nasazení zásahové jednotky ospravedlňoval.
Policie však stále opakuje, že do modlitebny v centru Prahy i do budovy Islámské nadace šla jen kvůli knize.

Od razie se následně distancovala i tajná služba BIS. Její mluvčí Jan Šubert odmítl, že by k zásahu vedly nějaké poznatky jeho služby. I to je určitou indicií, protože právě Bezpečnostní informační služba by měla mít největší přehled, jestli se čeští muslimové nějak neradikalizují a nedopouštějí se něčeho nezákonného.

Razie během modliteb. Sporný zásah na záznamu:

27. dubna 2014

Jestli je tu někdo rasista, tak stát, říkají muslimové

Pouze v jedné z posledních výročních zpráv BIS se objevila nenápadná věta, že tajná služba si všímá tendencí, kdy se v Evropě včetně Česka pořád víc prosazuje islámské právo šaría. To je však viditelné zatím spíš ve Velké Británii, kde muslimové prosazují takzvané „šariacké zóny“ v některých měst, kde uplatňují své právo. 

Příznačná je ještě věc. Vztah muslimů k českému státu se zhoršil právě až po dubnovém zásahu, a to nejen těch praktikujících, kteří byli přímo u toho. Mnozí z nich říkají, že se v Česku cítí jinak skvěle, a jestli je tu nějaký „rasista“, tak je to paradoxně stát.

„Vybavily se mi scény z Jeruzaléma, kdy izraelští vojáci svými těžkými botami zneuctili prostory mešity a vyvolali bouři protestů. My muslimové jsme citliví na takový pohled. Ponížení lidí by se dalo ještě snést, ale pokořit jejich víru tak nesmyslně, to už je  moc,“ napsal v komentáři pro iDNES.cz Mohamed Hassan, který v Praze studuje na Univerzitě Karlově bohemistiku.

Zásah policie v Islámské nadaci:

25. dubna 2014


Video