Konec nevolnosti ve vlaku proti směru jízdy! Japonci mají řešení

  • 29
Když jsem si loni chtěla koupit v Olomouci místenku u ČD do Prahy, pracovnice za přepážkou mi nebyla schopna říci, zda pojedu po směru, nebo proti směru jízdy. Nakonec jsem se stejným požadavkem uspěla u konkurenčního „žlutého ďábla“. Japonci tyto problémy nemají, vyřešila je za ně otočná sedadla.

Otočná sedadla v japonských vysokorychlostních vlacích nejsou žádnou novinkou, v provozu je tento koncept už řadu let. Přesto video, které tuto zajímavost zachycuje a objevilo se na YouTube před necelými dvěma týdny, zhlédlo za tuto krátkou dobu již přes 730 tisíc lidí.

Šinkanzeny

Japonské rychlovlaky jsou známé pohodlím, přesností, čistotou a ochotou personálu. Společnosti se předhánějí v hýčkání cestujících, např. JR East letos zavedla na jedné trati novinku - speciální vagon nabízející lázně nohou.

A jak to funguje? Když vlak přijede na konečnou stanici, všechna sedadla se elektronicky otočí o 180 stupňů, takže všichni cestující opět pojedou po směru jízdy. Další výhodou je, že při malé obsazenosti se sedadla v šinkanzenech mohou ručně otočit a seskupit třeba po čtyřech nebo po šesti, což uvítají třeba skupiny spolucestujících. Sedadla se dají otočit i proti sobě, takže když je dost místa, lze využít protilehlá sedadla k odpočinku nebo spánku.

Podobné technologie využívá i obří multifunkční aréna Sapporo Dome v Sapporu na ostrově Hokkaidó. Tady lze otáčením dvou nekrytých tribun vytvořit různé typy stadionů s různým povrchem, např. travnatý fotbalový stadion nebo třeba baseballový stadion s umělým povrchem.