Porovnání záběru z propagačního videa k Areal s obrázkem k veřejně dostupnému...

Porovnání záběru z propagačního videa k Areal s obrázkem k veřejně dostupnému balíku modelů Post-Apo Pack. | foto: West Games

Vyšší instance zasáhla do ukrajinské hry "podporované" Putinem

  • 10
Kontroverzní herní projekt zrušil přímo provozovatel komunitního financování. Titul Areal měl totiž stránku na serveru Kickstarter, který příspěvky zrušil pro porušení pravidel. Areal tam žádal o 50 tisíc dolarů. Tedy zhruba o milion korun.

Prezentace však v řadě lidí vyvolávala neklid od samého začátku a chování vývojářů i řada informací s projektem spojených naznačovala, že by se mohlo jednat o podvrh. A dodnes není jasné, co je pravda. Celý příběh však stojí za rekapitulaci.

Areal je počítačová hra, která měla navázat na dědictví postapokalyptické značky S.T.A.L.K.E.R. a někteří z vývojářů nového projektu se podíleli i na tvorbě jeho inspirace. Významnost jejich pozic v původním týmu však zpochybnili někteří zaměstnanci konkurenčních společností.

Na S.T.A.L.K.E.R.u prý během let pracovaly stovky lidí, a kdekdo se tak může vydávat za jednoho z klíčových tvůrců. Neexistuje však nikdo, kdo by se k záležitosti mohl vyjádřit objektivně. Autorská společnost GSC Gameworld totiž v roce 2011 ukončila činnost.

Vývojáři Arealu (pokud hra někdy vůbec vznikala) však vehementně zveřejňovali aktualizace na kickstarterové stránce. Útočili tak například na prestižní média jako Forbes, která upozorňovala na podezřelé souvislosti spojené s projektem. Tvůrci proto článek Forbesu označili za zaujatý a neprofesionální. Za to se však později omluvili.

Jedním z vrcholů kontroverze byla aktualizace z 19. července. Ta se jmenuje "Dnes jsme dostali tu nejzvláštnější poštu" a popisuje e-mail, který údajně pochází od ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten se o hře dozvěděl od své dcery, která na projekt přispěla a podporuje ho.

Podle vývojářů se s větší pravděpodobností jedná o podvrh. Přesto však nevylučují jeho pravost a přikládají fotografii i překlad celého znění. A zde je třeba upozornit, že vývojářská společnost West Games je ukrajinské studio.

Údajný dopis od Vladimira Putina

Dcera mi řekla o vaší hře zvané Areal, která je duchovním následovníkem STALKERu, a prozradila mi, že zaplatila za podporu vašeho projektu na Kickstarteru. I já miluju videohry a střílečky a tenhle nápad se mi líbí. Je důležité, aby se naši lidé nestříleli navzájem, ale namísto toho hráli tituly jako je tenhle.

První část STALKERu se odehrávala na Ukrajině a v titulu Areal jste veškeré události zasadili do středu Ruska. A pokud je to válka s mutanty v počítačové hře, pak je to velmi zajímavé. S vaším nápadem jsem se soustředěně seznámil a vážně se mi libí.

Pokud mi dáte šanci zahrát si alfaverzi, až bude připravená, pak vás zvu do Kremlu. Chci, abychom se osobně setkali, jsem připraven si trochu zahrát a mluvit o zájmech mladých lidí, hráčů naší země.

S úctou

V. Putin

(dětinsky znějící překlad se pokouší zachovat stylistiku původního znění, pozn. red.)

Kývat hlavou v úžasu lze ještě z dalších mnoha důvodů. Ačkoliv je totiž West Games ukrajinské studio, na Kickstarteru je jako sídlo firmy uvedené americké město Las Vegas.

Autoři navíc požadují milion korun na vývoj hry, kterou pohání vlastní technologie, titul se odehrává v otevřeném prostředí a děj se přizpůsobuje hráčovým činům. Tedy velkolepý projekt hodný obřího studia.

Platy na Ukrajině jsou pochopitelně odlišné. V Česku by však podobná částka stačila pouze na roční plat tří vývojářů s výplatou okolo třiceti tisíc korun. A to nebereme v potaz peníze za pronájem kanceláří, techniku, elektriku či software. Hry podobného rozsahu navíc v současné době vytvářejí týmy o desítkách členů, a to třeba dva, tři i více let.

Nabízí se také otázka, proč při spuštění kampaně nedokázali tvůrci zveřejnit jediný obrázek ze hry či ještě lépe video. Na to nakonec došlo téměř po měsíci a zahrnuje nepřirozeně vypadající ruku, zastaralou grafiku i pohyb po potemnělém prostředí, kde toho není příliš vidět.

V komentářích pro rozličná média přesto tvůrci opakovaně zmiňují, že do hry již značně investovali. Konkrétní částky však zveřejnit odmítají.

Fotografii jednoho z vývojářů lze objevit ve fotobance, kde ji můžete zakoupit pro komerční účely.

Vývojáři si umně "sypou popel na hlavu" a přiznávají, že se měli více soustředit na novou hru a méně hovořit o S.T.A.L.K.E.R.ovi. Na to však od začátku upozorňovala hráčská komunita i profesionální média.

Celé to proto působí spíše jako manévrování ve snaze přesvědčit lidi o podpoře projektu. Pokud by se totiž tvůrci chtěli více soustředit na hru, mohli to učinit již před několika týdny.

Místo toho však zveřejňují například analýzy kreslených konceptů a textové popisy hry. To totiž vyžaduje méně práce, než vytvoření videa či skutečného 3D prostředí. Nebo ještě jednodušeji řečeno - příliš práce to nevyžaduje. Jak totiž vyplulo na povrch. Ani řada z kreslených obrázků není původních. Jsou to recyklace materiálů z internetu či starší konceptů pro S.T.A.L.K.E.R.

Úchvatná telenovela jménem Areal se tak na měsíc stala zdrojem zábavy, kterou nakonec zarazil přímo Kickstarter. Ten v úterý 22. července komunitní financování pozastavil a peníze všem uživatelům vrátil. Kickstarter uvádí jen porušení pravidel severu, konkrétněji se však k záležitosti odmítá vyjádřit.

Spekuluje se o tom, že si vývojáři na hru těsně před koncem financování přispěli sami. Během dvou dnů se totiž vybraná suma přehoupla z 35 tisíc na téměř 60 tisíc a to jen díky několika vysokým částkám.

Areal je zvláštní projekt. S titulem jsou totiž ochotni spojit obličeje konkrétní vývojáři s předchozími zkušenostmi s vývojem populárních her. Kromě fotek to dokazují i krátká videa, kde vývojáři hovoří či alespoň mávají na kameru.

Jednou z možností tedy je, že Areal není podvod. Může to být jen velmi nešťastná snaha získat nějaké peníze na vývoj ještě před jeho započetím. 

Nízkou požadovanou částku by mohla vysvětlovat budoucí dohoda s investorem. I tak je ale milion korun na vývoj prototypu proklatě málo. Více o pofidérnosti projektu se můžete dočíst v našem dřívějším článku (čtěte text).


Technika

Studia

Očekávané

Elektromobilita

Termíny

Biatlon 23/24

Nepřehlédněte