Costa Concordia se opět hýbe, odtáhnou ji do Janova

  • 33
Výletní loď Costa Concordia, která před více než dvěma a půl lety ztroskotala u italského ostrova Giglio, se ve středu ráno vydala na svou poslední cestu do přístavu v Janově. Dopraví ji tam dvojice remorkérů. Čeká ji 350 kilometrů dlouhá plavba, která by měla trvat asi čtyři dny.

Poslední přípravné práce před vyplutím Costy Concordie začaly ve středu brzy ráno. Po nezbytných technických kontrolách se loď pomocí tažných plavidel pomalu otočila o 90 stupňů tak, aby mohla vyplout směrem k Janovu. Na otevřené moře se pak vypravila krátce po 11:00 SELČ.

Více než 300 metrů dlouhou loď, která se v lednu 2012 po nárazu do útesu částečně potopila, technici postupně vyprošťovali od loňského září. Nejprve se jim podařilo vrak narovnat a před týdnem začali s jeho vyzvedáváním na hladinu (více o dosavadním vyprošťování zde).

S pomocí přídavných nádrží na obvodu lodi, do nichž se pumpuje vzduch, se Costa Concordia odlepila ode dna. Aby byla schopná plavby, musel se její ponor z původních 30 metrů snížit na 17,5. Vyprošťovací akce dosud stála asi 1,5 miliardy eur (asi 41 miliard korun).

Cesta do Janova by měla trvat za optimálních podmínek přibližně čtyři dny, píše server BBC. Concordie totiž může plout maximální rychlostí dvou uzlů (3,7 kilometrů v hodině).  Na její palubě bude během plavby 12 lidí, další technici budou na průběh cesty dohlížet z desítky doprovodných plavidel.

Nejtěžší bude plavba na otevřeném moři

Podle Nicka Sloanea, který práce na odtažení lodi řídí, se během první etapy cesty až k severnímu cípu Korsiky nečekají žádné větší problémy. "Potom vyplujeme na otevřené moře, a to pro nás bude nejtěžších 48 hodin. Důležité bude hlavně to, abychom měli přesné informace o počasí," řekl. Na volné moře se mohla loď vydat pouze v případě, že nebude foukat příliš silný vítr a že vlny nebudou vyšší než 2,6 metru.

Podle dosavadního harmonogramu by měla Costa Concordia do Janova dorazit v sobotu večer, v neděli dopoledne pak vpluje do přístavu. Po zakotvení ji čeká sešrotování.

Costa Concordia havarovala v noci na 14. ledna 2012. Plavidlo s více než 4 200 lidmi na palubě se tehdy příliš přiblížilo pevnině a po nárazu na útes začalo nabírat vodu. Při nehodě zemřelo 32 lidí. U soudu se za havárii zodpovídá kapitán lodi Francesco Schettino (více o soudu se dočtete zde).

Podívejte se na začátek odtahování vraku do Janova:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video