Padouši a hrdinové z Diabla, WarCraftu a StarCraftu si dávají do nosu. První dojmy

  • 31
Svižná arénová akce s ikonickými padouchy a hrdiny a několika dobrými nápady. Těmito proprietami láká Heroes of the Storm.

Heroes of the Storm je multiplayerová on-line arénová akce (MOBA), v níž si vyberete jednoho z mnoha hrdinů, hráči se rozdělí na dva týmy a v režimu pět na pět se snažíte zničit nepřátelské jádro.

Každý tým disponuje vlastní základnou, která čítá obranné prvky, například věže či kasárna, které v určitých intervalech vypouštějí vojáky.

Heroes of the Storm

Podstatou je postupné zničení obrany a následné proniknutí k jádru. Automaticky vypouštění vojáci mnoho škody nenadělají, proto je třeba zajmout například tábor obrů, kteří házejí z dálky kameny. Obranné věže na ně nedostřelí, proto je třeba neustále hlídat i vlastní základnu. Když se pak tyto počítačem ovládané síly nakumulují, dokážou slušně zatlačit. Zejména pokud se o ně nepřátelský tým nestará.

V čem je to jiné

Heroes of the Storm se od konkurence odlišuje dvěma zásadními prvky. Za prvé, zkušenosti z boje získává tým jako celek. To znamená, že zkušený hráč může svůj um prokázat bojem i stylem hraní, ale není až na výjimky možné zatlačit někde na mapě sólo. Samozřejmě není vůbec dobré, pokud má nepřátelský tým ve zkušenostech výrazný náskok – jeho hrdinové jsou silnější a rychleji získají nové dovednosti, zde talenty.

Za co se platí

Hra bude ke stažení zdarma. Neplatící se musí spokojit s omezeným výběrem hrdinů, kteří neustále rotují, a základním vzhledem. Všechny hrdiny lze prozatím koupit za herní měnu, ta se ovšem získává pomalu: plněním úkolů na denní bázi (například dohrát bitvu s hrdinou z Warcraftu), hraním stále stejného hrdiny (po určitém počtu odehraných her se stejným hrdinou je odměna) a stoupáním po úrovních.

Nejlevnější hrdina stojí buď 2000 zlatých, nebo 3,49 eura, tedy zhruba 95 korun. Nejdražší je dostupný za 10 000 zlatých, nebo 8,99 eura, tedy zhruba 245 korun. Výhradně za skutečné peníze jsou dodatečné kosmetické úpravy: například pokud si chcete paladina Uthera v nablýskané zbroji proměnit v dřevorubce, za 4,49 (zhruba 120 korun) můžete. Vzhled medika ze StarCraftu už ovšem vyjde na 8,99 eura, tedy zhruba 245 korun.

Potěšitelné je, že před koupí si lze každého hrdinu vyzkoušet na speciálním pískovišti, kde si nastavíte vlastní úroveň, můžete resetovat všechny časovače u dovedností a podobně. Přesto bych doporučoval kupovat až hrdiny vyzkoušené z rotace a v ostrých bitvách. Někteří hrdinové působí na pískovišti skvěle, jenže až pozdě zjistíte, že v ostrém provozu už to tak slavné není, nebo vám jeho styl nesedne. Autoři samozřejmě počítají s prodáváním různých výhodných balíčků, které zahrnují více hrdinů či kosmetických vylepšení.

Heroes of the Storm
Heroes of the Storm
Heroes of the Storm

Paladin Uther třikrát jinak. Pokud chcete jiný vzhled, připravte si peněženku.

Za druhé, každé bitevní pole umožňuje splnit specifické podmínky, které danému týmu získají dočasnou, zato výraznou výhodu. Například v zátoce kotví loď pirátského kapitána Blackhearta. Tým, který jako první posbírá deset mincí a předá je kapitánovi, získá jeho přízeň. To se projeví tak, ta že jeho loď začne pálit po nepřátelských stavbách. Platby se přitom průběžně zvyšují.

Heroes of the Storm

Heroes of the Storm

Peníze lze získat z truhel, táborů a samozřejmě hrdina, který má u sebe nějaké mince, je při smrti všechny ztratí. U kapitána, jemuž se mince odevzdávají, tak probíhají líté boje.

Například: hrál jsem za Novu, která útočí puškou z dálky a mimo boj je téměř neviditelná. Číhal jsem u kapitána, když dorazil osamocený, nikým nehlídaný hráč se sedmnácti mincemi. Nova exceluje, pokud zaútočí ze stínu, celkem bez problémů jsem tak nepřátelského hrdinu zabil, sebral jeho mince a okamžitě je proměnil.

Výrazní hrdinové

Tohle by se nestalo, kdyby nepřátelský tým hrál skutečně jako tým, ale v tom je kouzlo i zmar hraní s cizinci. Na druhou stranu záleží samozřejmě i na konstelaci hrdinů, tedy na tom, jak je hra namíchá. Prozatím platí, že bez tanka, tedy borce, který toho celkem dost vydrží, se hraje těžko.

Hodnotit ovšem vyvážení hry v tomto stadiu (technická alfa) je nesmyslné, změní se nejen části uživatelského rozhraní, ale pravděpodobně i přímo schopnosti některých hrdinů. Vývojáři přitom přidávají nové prvky, aktuálně rozporuplný systém artefaktů, který si většina hráčů nepřeje.

Mapy

V alfa verzi jsou prozatím čtyři bitevní pole

Blackheart's Bay – hrdinové sbírají a bojují o mince, které od nich rád převezme pirátský kapitán Blackheart. Jeho loď po zaplacení dané částky bombarduje nepřátelské budovy.

Cursed Hollow – hrdinové vzdávají hold pánům strašidelného lesa. Místo se vždy náhodně objeví na mapě. Tým, které složí poctu třikrát, zapříčiní dočasnou kletbu nepřátel, která vyřadí z provozu nepřátelskou obranu a sníží počet životů na jeden základním vojákům.

Dragon Shrine – na mapě jsou dva obelisky, slunce a měsíce, které je třeba zajmout. Pokud oba vlastní stejný tým, aktivuje se oltář uprostřed mapy. Hrdina, jež ho aktivuje, se dočasně promění v mocného dračího rytíře.

Haunted Mines – V určitém okamžiku se na mapě zpřístupní doly, tedy dodatečná mapa. Hráči zabíjejí pohůnky, po nichž sbírají zelené lebky. Důležitý je boss, jehož zabiti vygeneruje mnoho lebek. Množství lebek určí sílu golemů, kteří se probudí na hlavní mapě.

Heroes of the Storm

Byť se hrdinové dělí na čtyři základní kategorie (warrior, assassin, support a specialist), styl hraní za každého je unikátní. Styl přitom výrazně ovlivňují talenty, které se postupně zpřístupňují se ziskem zkušeností, respektive úrovní.

Každý hrdina má svůj specifický rys, tři základní dovednosti a nakonec jednu ze dvou speciálních. Dodatečné lze přitom získat právě prostřednictvím talentů, které buď přidají novou schopnost, nebo nakopnou tu stávající.

Heroes of the Storm

Heroes of the Storm

Například moje oblíbená Nova (assassin) může ze stínu vystřelit silnější střelu, vytvoří holografickou kopii sama sebe či na libovolnou vzdálenost přivolá silný úder. Naproti tomu šaman Nazeebo (specialist) pracuje s jedem, pavouky, vyvolává zombies či vypouští explodující žáby. Panda Li Li zase léči spojence a vyvolává oblačného hada na pomoc.

Hrdinové

Assassin: Demon Hunter, Falstad, Illidan, Kerrigan, Nova, Raynor, Tychus, Zeratul

Warrior: Arthas, Sonya, Diablo, E.T.C., Muradin, Stitches, Tyrael

Support: Brightwing, Li Li, Malfurion, Tassadar, Tyrande, Uther, Rehgar

Specialist: Abathur, Gazlowe, Murky, Sgt. Hammer, Nazeebo, Zagara

Prozatím nepřítomní hrdinové: Anub'arak, Azmodan, The Butcher, Chen, Cho'gall, Jaina, Kael'thas, Leoric, Mekkatorque, Rexxar, Sylvanas, Thrall, Za'Muro, Zul'jin

Heroes of the Storm

Asi nejunikátnější postavou je Murky, kterého se stačí téměř jen dotknout a zemře, na druhou stranu dokáže napáchat pěknou paseku. Navíc, pokud si na mapě schová vajíčko, při smrti obživne prakticky okamžitě, nemusí čekat jako ostatní hrdinové. Jeho síla tkví v tom, že ničí nepřátelské stavby lépe než kdo jiný. Na druhou stranu hrát proti týmu se schopným Murkym není příliš zábavné, protože vyžaduje neustálou péči. Pokud ho necháte bez dozoru, je to právě jedna z těch postav, která dokáže sólo vyhrát hru.

Přestože se toho ještě hodně změní, objeví se noví hrdinové, prozatím mohu konstatovat, že Blizzardu se podařilo vytvořit velmi chytlavou hru, přístupnou i nováčkům.

Některé věci působí jednodušeji, ale zase není problém spustit hru, vybrat hrdinu a užít si. Partie trvají zhruba patnáct až třicet minut, jediný problém asi je, že když hrajete se slabým týmem, je pomalá smrt otravná. Můžete namítnout, že i prohranou hru lze zvrátit, nicméně po několika desítkách zápasů už to prostě odhadnete.

Zdarma se hráči dostanou k několika rotujícím hrdinům, oblíbence si tak musí koupit – buď za skutečné peníze, nebo postupně hraním. Doufejme, že do vydání ostré verze si to autoři nepokazí a budou naslouchat fanouškům. Zatím to je hodně hodně slibné.

Názor Andreje Brabce

Z pohledu aktivního hráče League of Legends a DOTA 2

Heroes of the Storm na první pohled působí jako odlehčenější varianta a věřím, že ji řada skalních fanoušků DOTY odsoudí jako "hru pro děcka". Titul je ale příjemně odlišný a svou hráčskou základnu si jistě najde.

Výhodou Heroes of the Storm je spád hry. Zatímco DOTA může být zpočátku utahaná, Blizzardí počin je nonstop akcí.

Ve hře však chybí možnost zabíjet vlastní pěšáky a se systémem skupinových zkušeností již nemá smysl vyčkávat ve snaze zasadit protivníkům poslední úder. Jistě, část dovednosti se tak z titulu vytrácí. Při souboji hrdinů to však vede k týmovější hře. Nemá již smysl se s trochou života za každou cenu hnát za nepřítelem. Pokud ho tým stejně zlikviduje, body i číslovku do skóre získáte tak či tak.

Z titulu překvapivě zmizela možnost nakupovat předměty, což zpočátku může zarazit. To však vyvažuje systém talentů, které odemykáte vždy po několika úrovních a některé z nich pak slouží jako dodatečné schopnosti. Může to být třeba teleport na krátkou vzdálenost či léčení se. Chybí také možnost nakliknout ostatní hráče. Kolik života má nepřátelský Diablo, tedy nezjistíte.

Mění se i rozličné drobnosti na mapě. Třeba zabíjením neutrálních kempů získáte posily a plnění úkolů je k vítězství naprosto zásadní. Rozličné mapy navíc nabízejí odlišnou dynamiku a vše nahrává větší spolupráci.

Heroes of the Storm tak působí jako příjemná změna a je to jediný další MOBA titul, v jehož úspěch věřím. Spojení světů od Blizzardu je sexy a finální hra bude pravděpodobně výtečná.