Separatisté ničí důkazy, tvrdí Kyjev. Experty OBSE odehnali střelbou

  • 819
Vyšetřování v okolí místa pádu malajsijského boeingu na východě Ukrajiny je komplikované. Separatisté v pátek experty Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě odehnali střelbou, nicméně v sobotu je dle agentury Reuters nechali na místě pracovat i hovořit s místními. Kyjev obvinil separatisty, že se snaží zničit důkazy.

„Vláda Ukrajiny oficiálně prohlašuje, že se teroristé s pomocí Ruska snaží zničit důkazy o mezinárodním zločinu,“ uvedla vláda v prohlášení, z něhož cituje agentura Reuters. Podle Kyjeva povstalci odvezli 38 těl do márnice v Doněcku a specialisté s údajně silným ruským přízvukem vyhrožovali, že pitvu provedou oni.

Pád boeingu na Ukrajině

„Premiér“ Doněcké lidové republiky Alexandr Borodaj uvedl, že mají právo odvést těla lidí, protože se začínají rozkládat. „Požádali jsme Ruskou federaci o pomoc s tímto problémem a vyslání jejích expertů,“ doplnil.

Ukrajinští záchranáři našli 186 těl z celkových 298 obětí pádu letadla. Podle mluvčího ukrajinské bezpečnostní rady Andrije Lysenka pracovníci ministerstva pro mimořádné události v oblasti neštěstí prohledali již 18 z celkových 25 kilometrů čtverečných.

„Povstalci je tam pustili, ale nedovolili jim cokoliv odnášet,“ řekl Lysenko a dodal, že naopak separatisté odnášejí pryč vše, co se podařilo najít. Ukrajinská strana nemá k dispozici černé skříňky havarovaného letounu a podle Lysenka o nich nemá žádné informace. Černé skřínky dle Borodaje nemají ani proruští separatisté, protože zatím nebyly nalezeny.

Na nedostatečné zajištění oblasti katastrofy na tiskové konferenci v Kuala Lumpur v sobotu upozornil tamní ministr dopravy. „Existují náznaky, že zásadní důkazy nezůstaly na místě,“ řekl ministr Liow Tiong Lai. Neumožnit přístup k místu neštěstí je vzhledem k obětem a jejich rodinám nehumánní, řekl. Myslí si také, že letadlo bylo sestřeleno.

Tým OBSE byl v pátek na místě nehody jen hodinu

Na místě pádu malajsijského letounu, který byl sestřelen ve čtvrtek na východě Ukrajiny, měl od pátku působit tým Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Dle jejího mluvčího Michaela Bociurkiwa to v pátek nebylo možné, přestože separatisté ubezpečovali, že umožní mezinárodní vyšetřování.

„Ozbrojený strážce pálil do vzduchu, když se vyšetřovatelé blížili k troskám letadla,“ upřesnil pro BBC Bociurkiw. Po hodině na místě se 25 vyšetřovatelů muselo vzdálit. Nebyli tak schopni vytvořit koridor pro příjezd speciálního týmu, který by vyšetřoval katastrofu.

Borciurkiw dodal, že členové týmu OBSE viděli několik částí těl a pracovníci záchranné služby jim nebyli schopni říci, kdo má odpovědnost za odvezení mrtvých. Thomas Greminger, švédský předseda rady OBSE, řekl  že budou pokračovat v práci na místě, pokud bude umožněno mezinárodní vyšetřování.  

„Náš tým zpět na místo dorazí zítra, další den a další den znovu,“ upřesnil odhodlanost OBSE její mluvčí. Dále dle deníku The Guardian uvedl, že v Kyjevě se shromáždila řada expertů z Nizozemska a Malajsie a stejně tak příbuzní obětí katastrofy.

Podívejte se na místo dopadu trosek letounu:

Kolem místa, kde se ve čtvrtek na východě Ukrajiny zřítil malajsijský boeing, měla vzniknout dle dohody proruských separatistů se zástupci Ukrajiny, Ruska a OBSE dvacetikilometrová bezpečná zóna. Její vznik oznámil šéf ukrajinské tajné služby Valentyn Nalyvajčenko.

Proruští separatisté však vznik bezpečné zóny kolem pádu letadla později popřeli. „Žádná bezpečná zóna nevznikla,“ řekl podle agentury Reuters vysoce postavený představitel samozvané Doněcké lidové republiky Sergej Kavtaradze. „Jde o oblast blízko fronty, jsou tam vojenské operace,“ dodal.

Nalyvajčenko tvrdil v ukrajinské televizi, že díky vzniku této bezpečné zóny bude možné identifikovat těla obětí letecké katastrofy a předat je rodinám. V neděli do Kyjeva dorazí tým expertů Interpolu a Europolu, aby pomohl s identifikací těl.

Let MH17 se zřítil ve čtvrtek pravděpodobně po zásahu raketou nedaleko ruských hranic do východoukrajinské oblasti, kterou mají pod kontrolou proruští separatisté. Při neštěstí zemřelo všech 298 lidí na palubě.

Podle pátečního prohlášení amerického prezidenta Baracka Obamy byla raketa země-vzduch odpálena z regionu, který ovládají povstalci (více o jeho projevu zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video