Tristní stav domů na Přednádraží v Ostravě-Přívozu.

Tristní stav domů na Přednádraží v Ostravě-Přívozu. | foto: Archiv města Ostravy, Alexandr Satinský,  MAFRA

Přednádraží 2014. Chystá se dražba domů i sraz rodin

  • 30
Do prázdných budov se opírá slunce, zloději tu rozkradli, co se dalo. Domy v Přednádraží v Ostravě-Přívozu jsou na prodej. „Na přímo“ se je prodat nepodařilo, teď se chystá dražba. Vyvolávací cena? Zhruba 1,5 milionu korun.

Ty domy už zpustly, ale spory, které je svazují, kvasí stále.

Dva roky poté, co úřady nařídily vyklizení ghetta Přednádraží, kde tehdy žilo asi sto padesát lidí, hlavně Romů, se na návrh největšího věřitele firmy Domy Přednádraží budou budovy prodávat.

Oblast bez budoucnosti?

„Nemovitosti byly volným prodejem nabízeny už letos v únoru a březnu, tehdy se ale žádný zájemce nepřihlásil. Nyní se chystá jejich dražba,“ sdělil insolvenční správce Ivo Tichovský.

Jak připomněl, na prodej jsou pouze samotné domy a pozemky pod nimi. Okolní území patří Českým drahám. „Vyvolávací cenu stanoví znalecký posudek, ten poslední byl ale velice nízký, kolem 1,5 milionu korun,“ uvedl Tichovský s tím, že na ceně se odráží špatný stav domů a třeba i stále neujasněné vlastnictví zdejší kanalizace.

Zatímco zástupci Ostravy opakují, že kanály patří soukromému majiteli domů, jednatel Domů Přednádraží Oldřich Roztočil je přesvědčený o opaku a považuje za tristní, že město kanalizaci v lokalitě dosud nenechalo opravit.

Majitel domů na Přednádraží Oldřich Roztočil.

 „Řešil jsem to se třemi právními kancelářemi, všechny potvrdily, že kanalizace je v majetku města. A to minimálně proto, že byla před časem označena za věc nalezenou,“ řekl Roztočil, který letos v lednu podal kvůli přístupu města dvě trestní oznámení a podnět na krajský úřad.

„Neodejdeme! Musí nás postřílet! Žijeme tady desítky let a nenecháme si domov vzít.“ Tak na začátku srpna 2012 reagovali obyvatelé Přednádraží, když jim úřady nařídily, ať se kvůli špatnému stavu domů vystěhují. Loni v červenci odešli poslední z nich. Letos o prvním srpnovém víkendu by se přitom bývalí obyvatelé mohli na chvíli do Přednádraží vrátit.

„Chystáme alespoň symbolické setkání rodin, které byly z Přednádraží vystěhovány,“ prozradil Kumar Vishwanathan, předseda sdružení Vzájemné soužití, které pomáhá sociálně slabým včetně Romů.

Přednádraží bývalo železničářskou kolonií

„Rádi bychom zhodnotili, co se za poslední dva roky přihodilo, pobavili se o tom, jak se změnil život lidí po odchodu z Přednádraží, a také o přípravě nového zákona o sociálním bydlení,“ uvedl Vishwanathan. Jeho sdružení by oblast Přednádraží rádo dalo do pořádku a vytvořilo zde čtvrť fungující na podobných principech jako Vesnička soužití, na jejímž vzniku se podíleli Romové a majorita.

Ví ale, že by na to potřebovali desítky milionů. „Sháníme peníze, jednáme s lidmi z Bruselu i z vlády. Všem naznačujeme, že máme zájem na tom, aby Přednádraží nezmizelo,“ řekl Vishwanathan.

Třeba radní centrálního obvodu Lukáš Semerák by byl rád, kdyby se do čtvrti vrátili trvalí obyvatelé. „Ale oprava domů je v tuto chvíli nad finanční možnosti obvodu,“ podotkl.

Podívejte se, jak Přednádraží vypadalo v roce 2012:

8. srpna 2012