Rotmistr Jaroslav Lieskovan byl při atentátu 8. července velmi vážně zraněn. Po převozu do Česka zemřel. | foto: Armáda ČR

Útok u Bagrámu má pátou českou oběť, voják v nemocnici zemřel

  • 1168
Rotmistr Jaroslav Lieskovan, který utrpěl těžká zranění při sebevražedném útoku v Afghánistánu, zemřel ve střešovické nemocnici. Tam ho v neděli po několika operacích převezli z Afghánistánu. Při nejtragičtějším útoku v dějinách české armády na místě zahynuli čtyři jeho kolegové.

Těžce zraněného rotmistra převezl do České republiky vojenský letecký speciál Airbus A-319 v neděli večer. Předtím prodělal několik složitých operací. Jeho zranění ale byla příliš vážná. O jeho úmrtí dopoledne informovala tisková služba ministerstva obrany.

"My všichni jsme chtěli uvěřit, že zázraky se dějí. Chytali jsme se každé zprávy, která naznačovala, že se voják vážně zraněný při incidentu 8. července, který byl přepraven do České republiky, se svými zraněními vypořádá. Bohužel dnes v jedenáct hodin dopoledne rotmistr Jaroslav Lieskovan svým zraněním podlehl," řekl odpoledne náčelník generálního štábu Petr Pavel. Vyjádřil také soustrast pozůstalým a přátelům padlého vojáka.

Tu vyjádřil pozůstalým i premiér Bohuslav Sobotka. "Chtěl bych jménem vlády vyjádřit hlubokou soustrast všem pozůstalým, rodině tohoto vojáka, který zemřel," řekl po jednání vlády.

Ocenil také české vojáky v zahraničních misích. "Chtěl bych poděkovat všem vojákům, kteří slouží v tuto chvíli v zahraničních misích, ať už je to v Afghánistánu nebo jinde a chtěl bych ocenit jejich odvahu a nasazení, které věnují tomu, aby dobře sloužili v rámci mandátu, který dostali od České republiky," prohlásil předseda vlády.

Jaroslav Lieskovan

Rotmistr Jaroslav Lieskovan (1975) byl příslušníkem AČR od 1. listopadu 1995, kdy nastoupil ke 43. výsadkovému praporu v Chrudimi. U této jednotky setrval po celou dobu své vojenské kariéry a to zejména ve funkcích velitele družstva AGS. Dnem 1. října 2012 byl zařazen na pozici zástupce velitele čety zbraní 2. výsadkové roty. Rotmistr Lieskovan byl veteránem osmi zahraničních operací, z toho čtyř na území Afghánistánu.

Zdroj: Armáda ČR

"Rotmistr Jaroslav Lieskovan byl výsadkář z Chrudimi, nastoupil v roce 1995 a byl to jeden z našich nejlepších. Působil opakovaně v misích. Byla to již jeho čtvrtá v pořadí. Byl mimořádně silný, odolný, chlap, jak se patří," vzdal hold zahynuvšímu vojákovi ministr obrany Martin Stropnický.

Vyjádřil soustrast manželce, matce i dětem Jaroslava Lieskovana a dalším příbuzným. "Uděláme vše pro to, aby nestrádali hmotně a aby o ně bylo postaráno," řekl Stropnický. "Mise pokračuje a své úkoly budeme plnit," zdůraznil ministr obrany.

Smrt českých vojáků v Bagrámu

Rotmistr Lieskovan je pětadvacátým Čechem, který při službě v zahraničí od roku 1990 položil život. Rodinu vojáka už úřady vyrozuměly.

Armáda ráno se svolením rodin zveřejnila fotografie a celá jména čtyř vojáků, kteří při sebevražedném útoku 8. července padli na místě. David Beneš, Ivo Klusák, Libor Ligač a Jan Šenkýř budou mít v rozmezí čtvrtka až pondělí pohřby v místech, které vybraly jejich rodiny. Obřady se odehrají s vojenskými poctami.

Voják měl manželku a tři děti

Zda bude ve stejných dnech pohřben i rotmistr Jaroslav Lieskovan, otec tří dětí, bude záležet na přání jeho manželky, jemuž armáda a ministerstvo vyhoví.

Ředitel Agentury vojenského zdravotnictví a někdejší primář oddělení anestézie, resuscitace a intenzivní péče ve střešovické nemocnici Božetěch Jurenka dodal, že převoz zraněného vojáka koordinovali Češi s kolegy z americké polní nemocnice, v níž Lieskovan ležel. "S vedoucím traumacentra americké polní nemocnice jsme se shodli, že to je jediná možnost, jak mu poskytnout vyšší standard péče," řekl s poukazem na lepší vybavení střešovické ÚVN oproti polní nemocnici v Afghánistánu.

Ředitel Agentury vojenského zdravotnictví generál Božetěch Jurenka
Náčelník generálního štábu, armádní generál Petr Pavel

Podrobnější zprávy o úmrtí českého vojáka přinesli šéf Agentury vojenského zdravotnictví Božetěch Jurenka (vlevo) a náčelník generálního štábu Petr Pavel.

„Převoz nebyl poslední službou, abychom ho dovezli domů. Důvodem bylo, že prostředky, které měli v Afghánistánu, už pro něj víc udělat nemohly,“ doplnil Jurenku náčelník generálního štábu.

Sbírka

Armádní kolegové vypsali na pomoc rodinám padlých vojáků finanční sbírku. Lidé mohou přispět na účet 44665522/0800, variabilní symbol 916.

Lieskovan podle Jurenky utrpěl mnohočetné postižení orgánů a tkání následkem exploze, která na místě zabila čtyři jeho kolegy a řadu Afghánců. „Podstoupil mnohočetné záchranné operace končetin, náhradu masivních krevních orgánů, cévní rekonstrukci,“ popsal Jurenka s tím, že ÚVN ve Střešovicích může pomoci i při selhávání orgánů. Rotmistrova zranění však byla příliš vážná.

Další zraněný Čech je mimo ohrožení života

V americké nemocnici v Afghánistánu zůstává jiný Čech, který utrpěl středně těžká zranění při dalším útoku poblíž Bagrámu (více o jeho zranění čtěte zde). Byl ve střelecké věži vozidla, které povstalci napadli střelnými zbraněmi a protitankovými granáty. Voják utrpěl mnohočetné poranění kostí a měkkých tkání, ale je mimo bezprostřední ohrožení života. Do Česka by ho mohli převézt v několika dnech.

Armáda už podle generála Pavla přijala „některá opatření, která vedou ke změně způsobu patrolování“, aby snížila možnost opakování útoku z 8. července. Ministr obrany Martin Stropnický podle ČTK uvedl, že útoky na české vojáky nicméně nepokládá za národnostně cílené, přisuzuje je obecně zvýšené aktivitě teroristů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video