Sportovci své výhry zpravidla daní v místě turnaje. | foto: Reuters

Kvitová v Česku nehraje, stejně by danila jinde, zastává se jí Babiš

  • 1082
Andrej Babiš šéfuje úřadu, který obvykle bojuje proti neochotě platit daně. Tenistky Petry Kvitové, kritizované za to, že se kvůli daním přihlásila k trvalému bydlišti v Monaku, se však ministr financí zastává. Výhry z turnajů se zpravidla daní v zemi, která je pořádá, připomíná předseda hnutí ANO.

„Petra Kvitová nehraje a nežije v Česku. Ona jezdí po turnajích po celém světě, kde příjmy daní v zemích turnaje. Dělá pro slávu České republiky víc než všichni, co ji dnes kritizují,“ řekl MF DNES Babiš, jehož koncern Agrofert je zároveň  sponzorem Tenisového klubu Prostějov, kde vyrůstala i Kvitová.

To, že tenistka nedaní v Česku, ve čtvrtek nejhlasitěji kritizoval poslanec ČSSD Stanislav Huml. Kvitová by podle něj měla přijít o české občanství (více čtěte zde).

Sportovci, kteří mají příjmy z celého světa a v žádné zemi nestráví víc než polovinu roku, platí daň z příjmu zpravidla v zemi stálého bydliště. Kvitová si proto za domov zvolila Monacké knížectví, kde je daň nulová. Jde hlavně o příjmy z marketingu, výhry se totiž daní v místě turnaje. Svoji poslední výhru z Wimbledonu 1,76 milionu liber (v přepočtu 60 milionů korun) tak Kvitová podle dostupných informací zdanila nejméně dvaceti procenty přímo v Británii.

Rozpočet část peněz dostane, Kvitová si v Česku platí lidi

Pro srovnání: Česká srážková daň činí jen 15 procent. V Británii má navíc finanční úřad ve zvyku sportovcům zdanit i jejich celosvětové marketingové příjmy za každý den, který v zemi pracovně stráví.

Pokud v Česku nepobývá víc než 183 dní v roce, musí český občan danit tam, kde se převážně zdržuje. „Musí to být v místě, kde ho můžete zastihnout, má tam rodinu,“ říká Petr Frisch z poradenské společnosti Pro Factum Consulting.

Finanční úřad čas od času prošetřuje, jestli by dotyčný přece jen neměl danit v Česku. „Dostáváme podněty od médií, občanů, firem, z jiných institucí. Lidé jsou všímaví,“ říká mluvčí finančního ředitelství Petra Petlachová. Je pak na úřednících, aby dokázali, že dotyčný v Česku strávil nejméně polovinu roku. „Bránit se mohou klienti například výpisy z bankovních karet. Pokud často cestují, doporučujeme jim schovávat si letenky,“ říká Frisch.

Část příjmů Kvitové však přece jen stát uvidí. „Musí z nich platit nejméně tři lidi: Trenéra, maséra a vyplétače raket,“ říká Karel Tejkal, mluvčí tenistky.

Kvitová by měla přijít o české občanství, míní poslanec Stanislav Huml:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue