Fotka z bezpilotního leteckého prostředku ukazuje stav sesuvu na dálnici D8 na...

Fotka z bezpilotního leteckého prostředku ukazuje stav sesuvu na dálnici D8 na konci května 2014. | foto: Upvision

Úklid sesuvu na D8 může začít už letos, jiná trasa není pravděpodobná

  • 5
Sesuv půdy na rozestavěné dálnici D8 u Litochovic nad Labem na Litoměřicku se podle všeho začne odstraňovat ještě letos a dostavba autostrády bude pokračovat v původní trase. Vyplývá to ze závěrečné zprávy geologů. Ti report nyní předali ministerstvu dopravy.

"Dálnice je z části postavená. Takovýchto výskytů geologických poruch je ve světě více, a myslím si, že se dokážeme s tímto vypořádat," řekl ministr dopravy Antonín Prachař. Potvrdil tak svá nedávná slova, že měnit trasu dálnice se vzhledem k proinvestovaným penězům nevyplatí.

I po závěrečné zprávě geologů, kteří stav sesuvu zkoumali od dubna, ale zůstávají nejasnosti. Zatím není známý konkrétní termín, kdy odstraňování zeminy začne.

Vizualizace sesuvu

Firma Upvision provedla na konci května pomocí bezpilotního leteckého prostředku kompletní monitoring sesuvu na stavbě dálnice D8.

Kromě klasických leteckých fotografií a vieoprůletů nad sesuvem provedla let, při kterém zmapovala celý sesuv i s okolím včetně lomu.

Z pořízených dat vznikla ortofotomapa, digitální model povrchu ve formě bodového mračna a 3D model.

Tato komplexní data lze využít kromě vizualizace prostoru také například pro vektorizaci rozsahu pro digitální mapy, výpočty kubatur sesuvu, terénní profily i jako podklad pro geologický průzkum.

"Děláme veškerá možná opatření, abychom mohli tyto operace provést ještě v letošním roce," poznamenal pouze Prachař.

Ředitelství silnici a dálnic (ŘSD), jež je investorem, zatím ani nevybralo firmu, která má sanaci provést.

"Firma vzejde z výběrového řízení, které právě probíhá," sdělil Pavel Kycl z České geologické služby. Kdy ŘSD firmu určí, není jasné. Tiskový odbor firmy odpovědi zatím nezajistil.

Sesuv je třeba odvodnit

Zcela zřejmé není ani to, jak se bude při sanaci postupovat. Geologové v rámci průzkumu navrhli tři různé varianty, ale finální způsob si zvolí až firma, který bude sanaci provádět. Zpráva geologů tak poslouží pouze jako podklad.

Nicméně sanace sesuvu bude podle všeho  vycházet ze dvou kroků, které nastínil ministr Prachař. "Musíme odvodnit podloží a musíme svah stabilizovat jak horizontálními, tak vertikálními piloty," řekl.

V zimě chce ministerstvo zhodnotit, jestli je svah nad dálnicí stabilní. Posléze má dojít k závěru, jak obnovit dostavbu autostrády.

10. července 2014

"V průběhu jara chceme přijmout rozhodnutí, jak budeme ve stavbě dálnice D8 pokračovat," poznamenal Prachař. "Řešit ji v rámci jiných tras ale nepovažuji za rozumné, protože ta dálnice je z části postavena," dodal.

Dlouhodobý déšť by mohl sesuv opět uvolnit

Ministerstvo tak podle všeho nevyslyší výzvu sdružení Děti země, které vzhledem k nestabilnímu podloží kolem Dobkoviček a Litochovic navrhlo vést trasu jinudy 1,2 kilometru dlouhým tunelem.

"Nová trasa by i s demolicí nepotřebných částí stávající trasy přes sesuvné území délky zhruba 1,5 kilometru mohla stát nanejvýš dvě miliardy korun," poznamenal předseda sdružení Miroslav Patrik.

Sanace svahu se může zkomplikovat, sesunutá zemina totiž za určitých podmínek hrozí pohybem. "Pokud bude celý měsíc pršet a voda nastoupá na kritickou mez, k aktivizaci sesuvu s největší pravděpodobností může dojít," upozornil Pavel Kyčl z České geologické služby.

Cena sanačních prací vzejde až z výběrového řízení na danou firmu, ale podle odhadů by se náklady mohly vyšplhat až na miliardu korun.

Nejméně jistý je nyní termín, kdy bude D8 hotová. "Hovoří se o polovině roku 2016, ale termín dokončení stavby zatím není předmětem smlouvy se společností Eurovia," řekl už dříve František Zukerstein z lovosického závodu ŘSD.