Pavilon pramene Nový Jubilejní je osázený stále zelenými rododendrony. Pramen zpřístupnili teprve loni. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Luhačovice podaly přihlášku do UNESCO, v seznamu chtějí být za tři roky

  • 0
Originální stavby architekta Dušana Jurkoviče a historická tradice lázeňství. To jsou atrakce, jimiž Luhačovice hodlají zaujmout tvůrce prestižního seznamu památek UNESCO. Pokud uspějí, mohou se těšit na ještě větší zájem turistů.

Přihlášku k zápisu na prestižní seznam světového dědictví poslala radnice Luhačovic do sídla UNESCO v Paříži. Objevit by se na něm mohly v roce 2017.

Kdo podal přihlášku

Uchazečů je celkem 16, čtyři tuzemská města (Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Františkovy Lázně, Luhačovice), dále šest německých měst (Baden-Baden, Wiesbaden, Bad Kissingen, Bad Ems, Bad Pyrmont, Bad Homburg), dvě rakouská města (Baden u Vídně a Bad Ischl), italské Montecatini Terme, belgické Spa, francouzské Vichy a anglické město Bath.

Lázně tak nyní oficiálně odstartovaly proces zápisu, na nějž se chystají již několik let.

„V polovině července mají z Paříže potvrdit českému ministerstvu kultury, že přihlášku skutečně obdrželi,“ uvedl starosta Luhačovic František Hubáček.

V přihlášce, označované jako malý pasport, muselo město zdůvodnit, proč by se právě o Luhačovice měl seznam hmotného dědictví rozšířit.

„Upozornili jsme na jedinečnost Jurkovičových staveb a historickou tradici lázeňství,“ vysvětlil Hubáček.

Z Luhačovic by se na seznamu UNESCO měl objevit dvacetihektarový areál, jenž zahrnuje centrum města, park, kolonádu, náměstí a dalších šestnáct kulturních památek, které jsou převážně v majetku společnosti Lázně Luhačovice.

To nejlepší z lázeňského města Luhačovice:

Jedná se například o Jurkovičův dům, Dům Bedřicha Smetany nebo Společenský dům.

„Zapsání památek na seznam UNESCO má svá pozitiva, do města se nalákají turisté, ale i svá negativa, například přísnější legislativu a určitá omezení při opravě památek. S tím musíme počítat,“ popsal výkonný ředitel Lázní Luhačovice Jiří Dědek.

Lázně kandidují společně

Také radnice vidí přínos zápisu v tom, že do města přijede více návštěvníků. „Při nedávné návštěvě v Německu jsem si ověřil, že počet turistů po zapsání města na seznam UNESCO skutečně vzrostl. Je to příležitost, a pak už je na každém, jak ji umí využít,“ poznamenal starosta Hubáček.

Luhačovice se chtějí na seznam UNESCO dostat společně s městy západočeského lázeňského trojúhelníku. K těmto čtyřem tuzemským městům se nakonec připojilo také dvanáct lázní z dalších šesti evropských zemí.

Kromě Luhačovic, Karlových Varů, Mariánských a Františkových Lázní o zápis usilují například německé lázně Baden-Baden, rakouský Bad Ischl, italské Montecatini Terme, belgické Spa, francouzské Vichy či anglické Bath.

„Všechna tato města reprezentují fenomén evropského léčebného lázeňství, včetně jeho medicínského, společenského, historického, architektonického a technického významu,“ objasnil Jan Kopál, mluvčí radnice v Karlových Varech, které jsou hlavním vyjednavačem za českou stranu.

„Evropské lázeňství je jedinečné tím, že klade důraz na výjimečné přírodní zdroje a lázeňství chápe jako léčbu, nejen jako odpočinek nebo očistu,“ dodal Kopál.

Podáním základní přihlášky završila města dlouholeté úsilí, jež zápisu věnovala.

„Teď začne druhá etapa přístupového procesu, což je vyhotovení velké dokumentace, na které se již pracuje,“ naznačil karlovarský primátor Petr Kulhánek.

Luhačovice již splnily téměř vše, co od nich zápis do UNESCO vyžadoval. „Nyní už máme dodat jen čtyři tematické studie, vše zkompletovat a jak se říká ‚v mašličkách‘ odevzdat do konce roku 2016. Rozhodnutí bych očekával v půlce roku 2017, ale může to být i později,“ dodal Hubáček.

Odpočinek, zábava i adrenalin. To jsou lázně Karlovy Vary:

,