Letní koupání: dejte pozor na chlór i sinice a osušte dětem uši

  1:58
Veselé dovádění dětí u vody, ať už je to plovárna, bazén na zahradě, nebo přehrada, k létu neodmyslitelně patří. Pokud nechcete, aby dítěti a tím pádem i vám radovánky pokazil ekzém nebo bolavé uši, mějte se na pozoru před chlorem. Nejvíc ho bývá v domácích bazénech.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Adamec, MAFRA

Ve všech, a to nejen přírodních koupalištích, by se měl rodič přesvědčit o dostatečné kvalitě vody. U přírodních koupališť, že nejsou znečištěna sinicemi či jinými mikroorganismy. O chemickém znečištění ani nemluvě. Provozovatelé umělých či přírodních koupališť jsou za jakost vody i její monitoring zodpovědní. Kontroly provádějí příslušné hygienické stanice.

„Koupání zcela ve volné přírodě musí posoudit každý rodič sám. Jednoznačně by se nikdo neměl koupat tam, kde je patrno viditelné znečištění. Zakalená voda nemusí sice jasně značit, že je voda riziková, stejně jako zelené částečky plavající ve vodě také nemusí vždy znamenat přítomnost sinic. Nicméně děti by se koupání v takové vodě měly vyvarovat,“ doporučuje rodičům pediatrička Silvie Knoppová.

Jak poznáte přítomnost sinic ve vodě? Díky jednoduchému testu s PET lahví:

14. července 2011

Do bazénu, kam již má přístup veřejnost, lékaři nedoporučují chodit dříve než před absolvováním základního očkování, tedy kolem 6. měsíce. Hygienické normy všeobecně, i co se týče obsahu chloru, jsou pro vodu, do které mají přístup kojenci, přísnější. Tedy je rozdíl mezi koupáním se v bazénu určeném pouze pro nejmenší děti a návštěvou bazénu pro veřejnost.

Potápění a dětské uši

Koupání bez namáčení uší není s dětmi dost dobře možné. Strašákem mnohých rodičů jsou pak záněty zvukovodů a středního ucha.

Co vzít dětem k vodě

„U zdravého dítěte, tedy takového, které zrovna neprodělalo zánět středního ucha či jiný zánět v oblasti ucha a ani těmito obtížemi opakovaně netrpí, není třeba žádné preventivní opatření. U dětí po zánětu středního ucha, při kterém bylo třeba ušní bubínek propíchnout, popř. bubínek samovolně praskl, se doporučuje neplavat po dobu 3 týdnů po infekci,“ vysvětluje Knoppová a vyvrací i pověru, že uším škodí střídání slané a chlorované vody. 

U dítěte, které má vrozenou dispozici k zánětu středního ucha (např. anatomické poměry v oblasti, oslabená imunita a další), může časté koupání v jakékoliv vodě infekci usnadnit. „Chlorovaná voda navíc vysušuje kůži, tedy opakované koupání v této vodě může vést u citlivých dětí nejen ke kožním problémům, ale také k zánětům zevního zvukovodu, neboť jeho kožní kryt je opakovaným kontaktem s chlorovanou vodou oslabován a zbavován přirozených ochranných mechanismů,“ dodává pediatrička z Canadian Medical Care.

Rodičům doporučuje uši dětí po koupání osušit cípem ručníku a setřít přebytečný maz, který vyteče ze zvukovodu. Hluboké čištění vatovými tyčinkami se nedoporučuje u dětí, ale ani u dospělých.

Zeptejte se na plavání kojenců v online poradně

Všechny vaše dotazy, které se týkají plavání kojenců a dětí, vám zodpoví lektorka a majitelka dětského plaveckého klubu.
Na eMimino.cz jsou vám k dispozici ještě další online poradny lékařů. Najdete zde mimo jiné gynekologa, fyzioterapeuta či laktační poradkyni.

Dráždivý chlór

Kromě problémů s ušima může chlór způsobovat i jiné komplikace. „Častými následky koupání v chlorovaných bazénech jsou podrážděné sliznice, zejména pak oční spojivky a stoupá také riziko vzniku atopických ekzémů,“ varuje Petra Režňáková z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. 

Častou komplikací při plavání v bazénu s chlorovanou vodou jsou i potíže s dýcháním. „Během plavání totiž vdechujete nebezpečné aerosoly z chlóru, které se tvoří těsně nad hladinou,“ vysvětluje Režňáková, která se na univerzitě zabývá chemickými účinky ve vodě přítomného chlóru na lidské zdraví. 

Chlorovaná voda v bazénech zapříčiňuje také jedno z nejčastějších letních trápení všech žen, kterým jsou kvasinkové infekce. Chlor totiž svým účinkem zabíjí nejen mikroorganismy v bazénu, ale také ty v lidském těle, které mají normálně na starosti udržování přirozené rovnováhy v pochvě.

A ačkoliv by vás to možná nenapadlo, největší koncentrace chlóru se podle odborníků vyskytují v domácích bazénech, kde majitelé nedostatečnou péči řeší nasypáním velkého množství chlorové dezifekce. Přechod na zdravotně nezávadnou vodu bez chloru je přitom snadný i během sezony. „Bezchlorová dezinfekce funguje na bázi polymerů a je určená pro bazény s filtrací i bez ní. Výhodou přípravku je jeho šetrnost k dětské i citlivé pokožce a zároveň nezpůsobuje alergické reakce, jako je například podráždění pokožky a sliznic nebo zarudnutí očí,“ říká odborník na bezchlorovou chemii Petr Wagner ze společnosti Guapex.

Po Česku už najdete i mnoho koupališť, které ustupují od čištění vody pomocí chlóru a přecházejí na šetrnější způsoby, ať už je to využitím polymerů, soli nebo třeba použitím správné flóry, která v dostatečném množství dokáže vodu sama vyčistit jako v biotopu.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Záhady špatného trávení. Kdy už potíže signalizují nádor, vysvětluje lékař

19. dubna 2024

Premium Pocit plnosti, plynatost, jindy zácpa. Tyto příznaky mohou být způsobeny problémy s tlustým...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

Krásu dnes určuje Instagram, za nás byly úpravy tabu, říká Taťána Kuchařová

25. dubna 2024

Premium Před osmnácti lety jí posadili na hlavu ikonickou modrou korunku, letos její triumf v soutěži Miss...

Dříve měly modelky charisma, dnes je vše plytké a instantní, říká hledačka talentů

24. dubna 2024

Premium Krása je velmi diskutabilní a individuální pojem, tvrdí Milada Karasová, která pro svět modelingu...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...