Abú Bakr Bagdádí na archivním snímku amerického ministerstva spravedlnosti

Abú Bakr Bagdádí na archivním snímku amerického ministerstva spravedlnosti | foto: AP

Abú Bakr Bagdádí: irácký Messi, ze kterého vyrostl mozek džihádu

  • 93
Abú Bakr Bagdádí je jedním z nejnebezpečnějších mužů na světě. Stojí v čele džihádistů, kteří v uplynulých týdnech dobyli severozápad Iráku a vyhlásili svůj chalífát. Britský list The Daily Telegraph zmapoval, jak se ze studenta islámu a talentovaného fotbalisty stal šéf teroristů.

Nynější vůdce Islámského státu se narodil jako Ibrahím Avád Ibrahím Badrí v rodině kazatelů a dětství prožil v sunnitském městě Samarrá severně od Bagdádu. Ta nejzásadnější léta, která měla vliv na formování jeho postojů, ale strávil v irácké metropoli Bagdádu. Na místní Islámské univerzitě vystudoval magisterský titul a později i PhD.

Až do roku 2004 žil v malé místnosti u místní mešity na chudém a zanedbaném bagdádském předměstí Tubčí, které obývají sunnité i šíité. Místní ulice jsou dnes částečně odříznuté od zbytku metropole zátarasy vybudovanými ze sutin a obyvatelé se poslední dobou raději zdržují doma.

Slušně vypadající irácký student s brýlemi v Tubčí zářil na fotbalovém hřišti, na kterém hrál se svým týmem z místní mešity. "Byl Messim našeho týmu," tvrdí jeho spoluhráč abú Alí a přirovnává ho ke známému argentinskému útočníkovi Lionelu Messimu.

Abú Bakr Bagdádí při jednom ze svých projevů:

Student s hezkým hlasem

V obývacím pokoji se zataženými záclonami abú Alí vypráví: "Když Ibrahím Badrí přišel do Tubčí, bylo mu 18 let. Byl velmi tichý a velmi slušný." "Nebyl kazatelem, jak lidé říkají," vyvrací Bagdádího známý tvrzení, že nynější vůdce islamistů byl velkým imámem.

"Mešita tady měla svého vlastního imáma. Když byl ale pryč, studenti náboženství zastali jeho místo. Někdy tak vedl modlitby, ale nikdy nedával kázání," dodal. Bagdádí měl podle něj "hezký hlas, který byl pro modlitby ten pravý." S nynějším obávaným extremistou se seznámil při společných aktivitách pořádaných místní mešitou.

Boje v Iráku

"Hráli jsme fotbal. Za dob Saddáma jsme cestovali mimo Bagdád na pikniky nebo se koupat," říká abú Alí. Svého bývalého spoluhráče z fotbalu poznal na policejních fotografiích hlásajících, že na jeho dopadení je odměna deset milionů dolarů. "Poznal jsem ho. Tedy kromě toho, že dříve nosil brýle. Byl krátkozraký," uvedl Iráčan, který byl v minulosti rovněž Bagdádího sousedem.

Už v minulosti byl prý Bagdádí vyznavačem konzervativní formy islámu. "Vzpomínám si na incident, kdy se konala svatba a muži a ženy tancovali a radostně poskakovali ve stejné místnosti. On šel okolo po ulici a viděl to. Zakřičel na ně: Jak je možné, že muži a ženy tancují takto dohromady? Je to proti náboženství. A tancování zastavil," popsal abú Alí.

Vyhnání

Na přelomu tisíciletí Bagdádí dokončil své PhD, ve kterém se zaměřil na islámské právo šaría, oženil se a asi o rok později se jeho ženě narodil první syn.

Když Američané v roce 2003 vpadli do Iráku, žil prý nynější obávaný extremista stále poklidným rodinným životem. "Nevyjadřoval vůči Američanům žádné nepřátelství. Neměl horkou hlavu jako někteří jiní. Musel být tichým plánovačem," dodal Bagdádího soused.

Zlom v jeho životě nastal o rok později, když se údajně nepohodl s představitelem místní mešity, který byl rovněž jeho domácím. Tehdy ho vyhnali z domu i z Tubčí. Někdejší domácí prý nyní žije raději v cizině, protože se obává Bagdádího odvety. Co se s abú Bakrem Bagdádím dělo dál, již abú Alí příliš neví. Údajně jen následně zaslechl, že "byl ve vězení".

Ahmad Dabáš, který založil sunnitskou skupinu bojující nyní po boku Islámského státu proti irácké vládě, zná Bagdádího ze studií na univerzitě. I on ho popisuje jako tichého a nenápadného.

Dabášovi lidé kdysi bojovali i proti americké invazi v roce 2003 po boku ostatních radikálů. "Znal jsem všechny vůdce osobně. Zarkáví (bývalý vůdce al-Káidy) byl pro mě ještě bližší než bratr," uvedl Dabáš. "Ale Bagdádího jsem neznal. Byl nevýznamný."

V americkém zajetí

Podle amerických zpravodajských služeb byl muž tehdy známý jako Badrí (nyní Bagdádí) skutečně v roce 2005 zadržen a obviněn z mučení a veřejných poprav iráckých civilistů. Drželi ho ve věznici v americkém táboře Bucca. Když byla ale věznice v roce 2009 uzavřena, pustili ho na svobodu. Právě ve vězení se měl přitom setkat s dalšími bojovníky z al-Káidy, kteří přispěli k jeho radikalizaci.

Vůdce Islámského státu Abú Bakr Bagdádí promluvil v mešitě v severoiráckém...
Vůdce Islámského státu Abú Bakr Bagdádí promluvil v mešitě v severoiráckém...
Vůdce Islámského státu Abú Bakr Bagdádí promluvil v mešitě v severoiráckém...

Po svém propuštění zůstal členem al-Káidy působící v Iráku, která byla známá svou extrémní brutalitou. Radikálové běžně stínali obětem hlavy rezavými noži, upevňovali pásy s výbušninami na mentálně postižené či schovávali bomby do mrtvých těl, aby zabili co nejvíce lidí při pohřbu.

Abú Músá Zarkáví vedl iráckou větev al-Káidy do roku 2006, kdy ho zabili Američané. V roce 2010 zahynul při amerických náletech i jeho nástupce abú Umar Bagdádí. Tehdy se stalo poprvé známějším jméno abú Bakr Bagdádí. Z tichého učence se totiž stal vůdce irácké al-Káidy.

"Je stále záhadou, proč si vybrali zrovna Bagdádího. Bylo tam mnoho jiných, kteří byli v organizaci déle než on," říká irácký bezpečnostní expert Hišám Hašímí, který se kdysi s Bagdádím setkal.

„Nezastavím se, dokud nedobudu Řím“

Nový šéf islamistů se následně rozhodl, že zapojí své muže do občanské války v sousední Sýrii. Za pomoci tisíců zahraničních bojovníků Bagdádí a jeho lidé získali kontrolu nad severosyrským městem Rakká a porazili jak jednotky syrské vlády, tak jiné povstalecké frakce. Pak se pod jejich kontrolu dostala většina ropných polí ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur. Džihádisté tak získali lukrativní zdroj příjmů, ropu totiž začali prodávat do ostatních částí Sýrie a pašovat do sousedního Turecka.

Dlouhé dva roky skupina, které se přejmenovala na Islámský stát v Iráku a Levantě, získávala na síle. Odtrhla se dokonce od al-Káidy, když se Bagdádí rozhodl ignorovat nařízení jejího vůdce Ajmána Zavahrího, aby hnutí působilo jen v Iráku a Sýrii opustilo.

Minulý měsíc se Bagdádí odhodlal k dalšímu ambicióznímu kroku - stáhnul některé své muže do Iráku a zahájil zde ofenzivu, při které dobyli Mosul - irácké druhé největší město na severu země. Poté začali postupovat k Bagdádu. Ale ani tady se ambice bývalého islámského učence nezastavily. Před týdnem organizace oznámila vytvoření chalífátu s názvem Islámský stát, v jehož čele je právě Bagdádí.

Vůdce islamistů je údajně mnohem lepším plánovačem, než jeho předchůdci. Například se vyhýbá akcím, u kterých cítí, že by mohly být pro jeho muže nebezpečné. Jím vedená organizace má rovněž mnohem lepší strukturu, existuje v ní množství přesně rozdělených rolí, například lidé, kteří mají na starosti finance či propagandu.

Navenek působí klidně, přesto se v Bagdádím skrývá chladný psychopat, který nezapomíná na staré křivdy. Nechal už například popravit jednoho ze dvou mužů, kteří v roce 2010 hlasovali proti jeho zvolení do čela irácké al-Káidy.

Chce dobýt Bagdád a do svého chalífátu začlenit Perský záliv a Jordánsko. V nedávné audionahrávce dokonce uvedl, že se nezastaví, dokud nedobude Řím. Jde hlavně o propagandu, nicméně je pravdou, že za pouhé tři roky udělal bývalý talentovaný fotbalista ze své organizace jedno z nejlépe vybavených radikálních hnutí moderní doby.

A stále více se ukazuje, že Bagdádí je osobou, jejíž ambice by neměly být podceňovány.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue