Dvojrozhledna Hraniční vrch, unikát Česka. Tip na hezký výlet

  • 9
V dalším dílu našeho rozhlednového seriálu zavítáme do Slezska, kde se podíváme na unikátní rozhlednu Hraniční vrch ve Zlatohorské vrchovině. Pozoruhodná stavba stojí nedaleko města Albrechtice.

Pohoda na hranici

O této části České republiky by se snad opravdu dalo říct, že tady lišky dávají dobrou noc. A rozhodně to nemyslím nijak hanlivě, naopak. Tady opravdu na každém kroku cítíte, že jste stranou od všeobecného ruchu moderní doby. Klídek a pohodička tu na vás dýchají ze všech stran a rozhledna na Hraničním vrchu rozhodně není jediným místním lákadlem.

Jméno získala po kopci, na kterém stojí, tedy po Hraničním vrchu. Samotný Hraniční vrch pak má své pojmenování oprávněně, neboť kolem jeho vrcholu skutečně prochází hranice mezi Českou republikou a Polskem.

A když už budete u rozhledny, zkuste si popojít jen pár desítek metrů jihovýchodním směrem stranou do lesa. Můžete si zde prohlédnout některý z hraničních kamenů.

Podařený nákup

Ve skutečnosti to jsou vlastně rozhledny dvě. Rozhlednu tvoří dvě ocelové věže, s dvojicí samostatných vyhlídkových plošin, které jsou nahoře spojené lávkou.

Turistický přístřešek pod rozhlednou

Tato zajímavá konstrukce vznikla z původní dvojice vysílačů mobilního operátora. Časem však díky modernějším technologiím ztratily význam.

Oba vysílače pak za symbolickou cenu tisíc korun odkoupilo Město Albrechtice, jehož vedení se nakonec podařilo získat dotaci z fondů Operačního programu příhraniční spolupráce, dotovaného z EU.

Projekt rozhledny navrhl projektant Rudolf Hon v únoru roku 2009. Stavba rozhledny pak byla dokončena v roce 2011 a celkové náklady včetně úpravy komunikace a dalších prvků se vyšplhaly k šesti milionům korun.

Klidně po svých

Ale výsledek rozhodně stojí za to, protože dvojitá rozhledna se opravdu hned tak nevidí a také samozřejmě proto, že je z ní mimořádně krásný výhled na česko-polské pohraničí. Hraniční vrch má nadmořskou výšku 527 metrů, rozhledna je vysoká 25 metrů a nahoru vede 149 schodů.

Pokud máte strach z výšek, tak raději nekoukejte pod nohy.

Zastřešená vyhlídková plošina

K rozhledně se dostanete velmi snadno z Města Albrechtice, odkud se vydáte pěšky po modré turistické značce. Pokud by se vám nechtělo pěšky, tak můžete popojet autem směrem na Piskořov. Přibližně 1,5 kilometru od Města Albrechtic pak uvidíte po pravé straně silnice záchytné parkoviště, které je dobře viditelné i označené.

Dál k rozhledně už budete muset po svých, ale není to daleko a také kopec není zase až tak moc prudký. Rozhledna nemá žádnou provozní dobu a je celoročně volně otevřená.

Vláčkem za zříceninami

V okolí rozhledny pak můžete navštívit celou řadu dalších zajímavostí. Asi nejlákavější je známá úzkokolejná dráha z Třemešné ve Slezsku do Osoblahy, kde je v létě nasazen turistický provoz s parní lokomotivou.

Nedaleko Liptaně pak najdete další rozhlednu Strážnice a k návštěvě pak doporučuji třeba také zámek ve Slezských Rudolticích nebo pěknou zříceninu hradu Fulštejn u Bohušova, obojí na trase úzkokolejky.

Kostel sv. Jiří v české části nedaleké vysídlené obce Pelhřimovy

Zřícenina kostela v polské části Pelhřimov

Pokud byste si chtěli udělat pěší výlet, můžete zkusit i Matějovickou jeskyni u říčky Hrozová, necelé dva kilometry východně od Fulštejna. Kousek od rozhledny je pak také zajímavý kostel sv. Jiří ve vysídlené vesnici Pelhřimovy. Celé okolí je mimochodem ideálním terénem pro cykloturistiku, automobilový provoz je tu minimální.

Pro příznivce geocachingu dodám, že rozhledna má samozřejmě svoji kešku: GC364PC. Rozhlednu pak najdete na souřadnicích 50.1716403N, 17.6042961E.

, pro iDNES.cz