Lékaři odnášejí bezvládné tělo Patricka Battistona. Zranění ze semifinále...

Lékaři odnášejí bezvládné tělo Patricka Battistona. Zranění ze semifinále mistrovství světa 1982 nakonec naštěstí nebylo tak vážné, jak to původně vypadalo. | foto: Profimedia.cz

Horor, atentát, psali ve Francii. Vzpomínky na brutální faul ožívají

  • 57
Při pohledu na televizní záznam dodnes mrazí. Francouzský fotbalista Patrick Battiston leží nehybně na trávníku a vyděšení spoluhráči popohánějí lékaře. Dvaatřicet let staré vzpomínky na brutální faul německého brankáře Haralda Schumachera ožívají před čtvrtfinále mistrovství světa.

„Myslel jsem, že je mrtvý. Neměl žádný pulz a byl tak bledý!“ vzpomínal francouzský kapitán Michel Platini.

„Myslel jsem, že je mrtvý.“
Michel Platini, kapitán Francie na MS 1982

Ze druhého poločasu semifinále mistrovství světa 1982 uběhlo teprve deset minut, když Platini nádherným pasem za německou obranu vyslal do sprintu Patricka Battistona.

Ten byl sice obráncem, ale teď se za nerozhodného stavu 1:1 dostal do velké šance. Na hranici pokutového území si všiml, že proti němu vyběhl brankář Harald Schumacher, a tak nic nevymýšlel a špičkou kopačky ťukl do míče. Když vtom...

Prásk!

Battistona skolila k zemi obrovská rána. Německý gólman se odlepil od země a nohou napřed skočil do souboje, i když míč už v té chvíli směřoval vedle levé tyče. Ke střetu došlo v plné rychlosti.

Podívejte se na Schumacherův zákrok:

zdroj: www.youtube.com

„Lidé se mě na ten moment často ptají, ale já o tom mluvím nerad. Už se asi nikdy nedozvíme, jestli to Schumacher udělal úmyslně, nebo ne,“ řekl Battiston, dnes ředitel mládežnické akadamie Bordeaux.

Prvním, kdo k bezvládnému tělu přiběhl, byl Platini. A po chvíli i další spoluhráči. Zatímco nizozemský rozhodčí Charles Corver, jenž ani neodpískal faul, byl v klidu a situaci skoro neřešil, francouzští fotbalisté ukazovali na lékaře: "Rychle!"

Na to, jak zákrok vypadal, nakonec Battiston vyvázl docela dobře. Dva vyražené zuby, tři zlomená žebra a pochroumaný obratel.

„Bylo těžké tu situaci posoudit, protože jsem sledoval míč.“
Rozhodčí Charles Corver

„Jak bych se zachoval teď?“ vracel se později k momentu sudí Corver. „Schumacherovi bych dal červenou kartu. Ale během zápasu jsem byl přesvědčený, že jsem rozhodl správně. Bylo těžké tu situaci posoudit, protože jsem sledoval míč.“

Skandální bylo nejen Corverovo rozhodnutí, ale i Schumacherova reakce. Německý brankář si položil míč na malé vápno a chtěl rozehrát. O zraněného protihráče vůbec nejevil zájem.

A když se ho novináře po utkání na strašidelný moment zeptali, výsměšně odpověděl: „Práci zubaře zaplatím.“

„To Schumacherovo vyjádření bylo nešťastné,“ komentoval to později Battiston. „Ale pak se mi omluvil, takže asi nějakou vinu cítil. Teď ho beru jako někoho, kdo prostě chtěl vyhrát za každou cenu. Pro vítězství chtěl udělat cokoliv.“

Až později ve své autobiografii Schumacher zvolil omluvný tón: „Nevěděl jsem, že je to tak vážné. Ale stejně to bylo poprvé, kdy jsem se skutečně bál. Stál jsem v bráně a vypadalo to strašidelně.“

Německý brankář Harald Schumacher skáče proti francouzskému soupeři Patricku Battistonovi, přestože míč je už dávno mimo. V plném rychlosti ho srazí k zemi a ošklivě zraní. Incident se stal na mistrovství světa 1982.

Zápas tehdy v základní hrací době skončil 1:1 a v prodloužení padly další dvě branky na obou stranách. Penaltový rozstřel vyhrálo Německo 5:4 a postoupilo do finále, ve kterém prohrálo s Itálií.

Francie - Německo

Čtvrtfinále mistrovství světa 2014

„Horor. Atentát. Strašidelné,“ psali ve francouzských médiích. Ošklivě vypadající moment zastínil výsledek. Před pátečním zápasem Francie - Německo (od 18:00) ve čtvrtfinále mistrovství světa vzpomínky ožívají.

„Když si na ten zápas vzpomenu, tak lidé ve Francii v té době začali milovat fotbal. Každý to totiž bral tak, že jsme se stali něčí obětí. Tenhle pocit nás stmelil. A francouzská reprezentace se dva roky nato stala mistrem Evropy,“ popisoval trenér Gérard Houllier, pozdější kouč národního týmu.

Obě země si v roce 1986 souboj v semifinále mistrovství světa zopakovaly. Znovu s podobným výsledkem - 2:0 pro Německo.

„Německo je ve fotbale naším nejhorším protivníkem. Dokonce pro to mají pěkné slovo Angstgegner,“ napsal deník L'Équipe.

V pátek se Francie může pomstít.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko