Belgický útočník Romelu Lukaku v osmifinále MS slaví gól Spojeným státům.

Belgický útočník Romelu Lukaku v osmifinále MS slaví gól Spojeným státům. | foto: Marcos BrindicciReuters

Vztekal se na trenéra. Když Lukaku zkrotl, zařídil Belgii postup

• 20
Přestal si o sobě myslet, že je víc než trenér. Mladý fotbalista Romelu Lukaku zkrotl a na mistrovství světa zařídil Belgii postup do čtvrtfinále. "Jsem rád, že jsem týmu pomohl," říkal skromně po výhře nad Spojenými státy 2:1 v prodloužení.

Jaká to proměna jedenadvacetiletého útočníka Evertonu.

Když ho před pár dny v zápase proti Rusku trenér Marc Wilmots pro mizerný výkon vystřídal, Lukaku reagovat vztekle. Při odchodu mu odmítl podat ruku a pak na něj cosi pokřikoval.

Schytal to nejen za to, co (ne)předváděl na hřišti, ale také za své chování mimo hřiště. "Byl právem kritizován, ale říkal jsem mu, že na mistrovství světa ještě přijde jeho chvíle, jeho den," poznamenal Wilmots.

V úvodním duelu ve skupině proti Alžírsku kouč Lukaka stáhl v 58. minutě za stavu 0:1. Belgie pak zápas otočila.

V následujícím zápase s Ruskem šel Lukaku ze hřiště ještě o tři minuty dřív, následoval jeho exces s trenérem. Přičemž Lukakův zástupce Divock Origi duel rozhodl a týmu tak zajistil postup do osmifinále.

V závěrečném utkání základní skupiny proti Jižní Koreji se Lukaku na hřiště nedostal vůbec. Na lavičce zůstal i pro osmifinále s USA. Když souboj v normální hrací době skončil 0:0, přišla Lukakova chvíle.

Wilmots stáhl Origiho, do prodloužení poslal Lukaka a ten už po dvou minutách připravil první gól pro De Bruyneho. Poté sám zvýšil na 2:0.

"Uvědomil jsem si, že bych sám sebe neměl dostávat pod příliš velký tlak, ale dělat všechno pro úspěch týmu," říkal Lukaku po duelu se Spojenými státy.

Nebyl naštvaný, ale šťastný. "Jsem moc rád, jak to vyšlo a jak to fungovalo. Když je soupeř unavený, tak my dokážeme ještě přidat. S našimi vyhlídkami do dalšího zápasu to vypadá dobře."

Urostlý útočník, nesmírně rychlý i dobrý technik. Jeho otec Roger Lukaku reprezentoval někdejší Zaire, dnešní Demokratickou republiku Kongo. Romelu se narodil už v Belgii.

Už v šestnácti podepsal profesionální smlouvu s Anderlechtem. O dva roky později ho koupila Chelsea, ale tam příliš příležitostí nedostal.

Na hostování ve West Bromwichi Albion dal za sezonu sedmnáct gól. Ani tím si však důvěru trenéra Mourinha v Chelsea nezískal. V srpnu 2013 v zápase o evropský Superpohár v Praze nedal proti Bayernu rozhodující penaltu a druhý den putoval na hostování do Evertonu.

Letos ho The Guardian vyhlásil nejtalentovanějším fotbalistou Evropy. Lukaku to však na mistrovství světa v Brazílii dosud nepotvrzoval. Až v osmifinále se ukázal.

Vrátí se pro čtvrtfinále proti Argentině do základní sestavy?