Belgický trenér Marc Wilmots se ve hřišti raduje poté, co Kevin De Bruyne dal v...

Belgický trenér Marc Wilmots se ve hřišti raduje poté, co Kevin De Bruyne dal v osmifinále proti Spojeným státům prvním gól Belgie. | foto: Natacha PisarenkoAP

Ach, to moje srdce. To už mi nedělejte, káral Wilmots na oko Belgičany

• 17
Za sebe odhodil láhev s vodou, z níž se před pár vteřinami napil. Pak trenér belgických fotbalistů Marc Wilmots sprintoval od lavičky hluboko do hřiště. Divokou gólovou oslavou musel v sobě uvolnit napětí, které se v něm během osmifinálového utkání na mistrovství světa proti Spojeným státům hromadilo.

"Věřím, že pro diváky to byl parádní zápas. Ale moje srdce dostalo zabrat," říkal Wilmots na tiskové konferenci po vítězství 2:1 v prodloužení. Měl na mysli především fakt, jak jeho svěřenci zahazovali jednu šanci za druhou.

Když po utkání přišel do rozradostněné kabiny, k hráčům shovívavě pronesl. "Tohle mi už nikdy nedělejte."

Pětačtyřicetiletý kouč býval skvělým útočníkem, jako hráč byl na  čtyřech mistrovství světa (1990 až 2002). Od té doby Belgii na vrcholné fotbalové akci chyběla.

Další účast přišla až zase s Wilmotsem. V malé Belgii vytvořil tým, který po letech strádání na šampionát postoupil, vyhrál základní skupinu a zvládl i osmifinále.

"Měli jsme snad sedmadvacet šancí a zasloužili si vyhrát, ale narazili jsme na fantastického brankáře Howarda," řekl Wilmots.

Chybělo však málo, aby Belgii na turnaji skončila. V nastavení základní hrací doby si soupeř vypracoval vyloženou šanci, kterou nedal. A v úvodu prodloužení Belgičané konečně jednu z mnoha svách příležitostí už proměnili.

"Předvedli jsme, co umí belgický fotbal. Řekl bych, že jsme hráli dobře," přemítal Wilmots.

V závěru prvního prodloužení jeho tým přidal druhý gól, ale pak Spojené státy snížily a až do poslední vteřiny bojovaly o vyrovnání.

"Když na této úrovni nedáte šance, a můžete hrát sebelíp, tak vás soupeř potrestá," zdůraznil Wilmots. "Ale ukázali jsme, že jsme na tom dobře psychicky i fyzicky."

Ve čtvrtfinále jeho tým narazí na Argentinu.