V Hongkongu vyšly do ulic desetitisíce lidí. Chtějí vlastní přímé volby

  • 17
Stovky tisíc obyvatel Hongkongu v úterý zaplavily ulice a v den sedmnáctého výročí znovuzavedení čínské vlády demonstrují za demokracii a možnost přímé volby příštího nejvyššího představitele města.

Obyvatelé nespokojení s čínskou představou o politickém směřování Hongkongu se v úterý kolem třetí hodiny tamního času začali shromažďovat ve Viktoriině parku. Skandující davy vybavené transparenty poté zamířily do čtvrti Central, která je finančním centrem metropole.

Podle odhadů se do protestů zapojilo až půl milionu lidí, na které dohlíží asi čtyři tisíce policistů. Některé skupiny se chystají v poklidných protestech pokračovat i v průběhu celé noci.

„Důvěra veřejnosti klesla na nejnižší úroveň od roku 2003. Věřím, že do ulic bude vycházet stále více lidí,“ řekl jeden z organizátorů demonstrace Johnson Yeung.

Sedmimilionový Hongkong je od 1. července 1997 zvláštní administrativní oblastí Číny. Bývalá britská kolonie přešla pod čínskou správu pod podmínkou, že její hospodářský a společenský systém zůstane 50 let beze změny. Ovšem podle demokratických aktivistů Peking stále více zostřuje dohled nad městem a snaží se tamní politický a společenský systém přiblížit k pevninské Číně.

Komisaře si chceme vybrat sami, rozhodli lidé v referendu

V nedávném neoficiálním referendu organizovaném aktivistickou skupinou Occupy Central with Love and Peace (OCLP) se téměř 780 tisíc obyvatel Hongkongu, tedy asi 22 procent registrovaných voličů, vyslovilo pro přímou volbu příštího nejvyššího představitele. Toho v současnosti vybírá zvláštní komise složená ze zástupců nakloněných povětšinou Číně.

Hongkongští představitelé však prohlásili, že referendum nebude mít žádný dopad, jelikož nebylo nijak právně zakotveno.

Podle Bennyho Taie, jednoho ze zakladatelů OCLP, ale organizátoři referendem chtějí spíše ukázat Pekingu, že obyvatelé Hongkongu jsou odhodláni přímou volbu prosadit.

Peking prohlásil, že volba vysokého správního komisaře Honkongu se uskuteční v roce 2017, ovšem veřejnost si má vybírat pouze z kandidátů nominovaných speciální komisí.

S tím však aktivisté nesouhlasí. Obávají se, že komise nakloněná Číně předem vyloučí „nevyhovující“ kandidáty. „Ať Čína říká veřejně cokoli, jen stěží může ignorovat vůli 780 tisíc lidí,“ cituje CNN bývalou generální tajemnici Anson Chanovou.

Politická situace ve městě je nejvypjatější za poslední léta. Jedním z důvodů je i kontroverzní Bílá kniha, kterou nedávno vydal Peking a v níž zdůrazňuje, že má nad bývalou britskou kolonií plnou jurisdikci, a že Hongkong musí počítat s jeho dohledem.

Bílá kniha podle kritiků narušuje pravidlo „dvou systémů v jedné zemi“ zakotvené v ústavě, které Hongkongu zaručuje vysokou míru autonomie.  


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue