Vypěstujte si popínavý špenát. Můžete z něj ujídat až do podzimu

  • 4
„To je Basella rubra neboli pnoucí špenát. Narazit na něj můžete i pod názvem malabarský špenát,“ představuje Čestmír Vorlíček, zahradník společnosti Botanicus v Ostré poměrně neznámou zajímavou zeleninu s lehce načervenalými listy. A přidá i typy pro praktické využití v kuchyni.

Pnoucí špenát pochází z Asie, v Evropě se asi nejvíce pěstuje ve Francii. Údajně by měl být bohatý na vitaminy A a B a dodávat tělu i vápník a železo. Má lehce nakyslou chuť, někomu může připomínat i chuť křehké sladké kukuřice. Hlavní vtip spočívá v tom, že z rostliny odštipujete po celé léto jen jednotlivé lístky a postupně vám dorůstají další a další.

Pěstuje se na jaře ze semínek. Stačí na podzim sklidit dužnaté plody, vybrat z nich semínka, usušit a schovat si je na jaro.

„Semínka se vysévají zhruba na přelomu března dubna a předpěstují se sazeničky, které se po zmrzlých, tedy ve druhé polovině května vysazují na stanoviště,“ popisuje Vorlíček. A dodává, že dorůstají výšky až dva a půl metru.

Pokud byste sazeničky sehnali ještě teď, pořád stojí za to si tento špenát vysadit. „Samozřejmě vyroste, jen na něm pravděpodobně nestihnou dozrát semínka,“ konstatuje zahradník. Ze semínek, která lze koupit ve specializovaných prodejnách, už by vám letos stihly vyrůst už jen menší rostliny.

Co s lístky popínavého špenátu v kuchyni?

V kuchyni má tato poměrně málo známá rostlina široké využití. Smíchejte ji se zeleninou a máte čerstvý salát ze špenátu. Nebo listy spařte a upravte jako špenát. „Chuťově je to trochu nakyslé, něco mezi špenátem a zelím. Dobře se to hodí třeba jako příloha k uzenému masu,“ říká Vorlíček, který si tento špenát pěstuje i doma.

Z listů tohoto špenátu připravíte vynikající slaný koláč, skvělý je například v kombinaci s rajčaty a sýrem. Přidávat ho můžete všude tam, kde jste zvyklí používat běžný špenát.

Jako popínavka potřebuje pnoucí špenát jednoznačně oporu. Buď podobné přenosné proutěné koše jako na našich snímcích a videu nebo třeba tři bambusové tyče, které zapíchnete do trojúhelníku kolem vysazené rostlinky a ona už si po nich poroste.

„Případně by šel pěstovat i v závěsném květináči třeba na terase, ve kterém by prostě jen rostl hlavou dolů. Ale museli byste ho často přihnojovat, aby mu nescházely živiny,“ nabízí další možnost Vorlíček.

Pěstovat ho lze i za oknem, kde bude mít dostatek světla. Třeba přímo v kuchyni, a jeho lístky tak máte ho hned po ruce. Tedy pokud mu poskytnete oporu, což může být i obyčejný pevný provázek spuštěný od stropu.