O Vojtu se 24 hodin denně stará jeho máma Eva Vázlerová (26. června 2014).

O Vojtu se 24 hodin denně stará jeho máma Eva Vázlerová (26. června 2014). | foto:  František Vlček, MAFRA

Odškodné 30 milionů mění pojistky nemocnic. Prevence, hájí částku soud

  • 179
Třicetimilionové odškodné za tragické pochybení lékařů při porodu malého Vojty mění přístup nemocnic. Některé plánují, že se pojistí na vyšší částky, nyní je to většinou deset až dvacet milionů. Soud chybující vinohradské nemocnici vzkázal, že vysoká částka má být kromě satisfakce za utrpení také prevencí proti tomu, aby se chyby opakovaly.

Větší nemocnice jsou obvykle pojištěny na škodu do dvaceti milionů ročně, ty menší mají sjednané smluvní pojištění o polovinu nižší. „Od kolegů vím, že střední nemocnice jsou pojištěny mezi pěti a deseti miliony ročního plnění,“ řekl iDNES.cz Eduard Sohlich, ředitel nemonice v Hranicích a předseda Asociace českých a moravských nemocnic, jež sdružuje nefakultní zdravotnická zařízení.

„Třicetimilionové odškodnění je extrém a samozřejmě rozvíří vodu a určitě budeme jednat o změně podmínek s komerčními pojišťovnami,“ dodává Sohlich.

Odškodnění pacientů

  • 1984 - odškodnění 200 tisíc korun dostal pacient, jemuž omylem vyoperovali jinou ledvinu
  • 2000 - stejný problém, záměna ledviny – odškodnění 864 tisíc korun
  • 2007 - zatím nejvyšší odškodnění, 18 milionů korun získala rodina ženy, která ochrnula po alergické reakci na kontrastní látku (více čtěte zde)
  • 2009 - odškodnění 17 milionů za nevratné poškození mozku novorozence

Zdroj: MF DNES, iDNES.cz

V klidu nenechává projednávané odškodnění ani velké, fakultní nemocnice, byť ty jsou pojištěny na vyšší částky. Například ta v Plzni má limit plnění dvacet milionů. O stejné hranici hovoří také pražská Fakultní nemocnice v Motole. Jenže zatímco na západě Čech je částka ročním limitem, v Motole jde o limit na jednoho pacienta.

Ani tyto částky by však na třicet milionů nestačily. Právníci nemocnic už proto žádají kolegy z Vinohrad, aby jim poslali odůvodnění rozsudku, který se týká Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. A některé připouštějí, že pojistky budou měnit, ať už spor dopadne jakkoliv.

„Dvacetimilionové plnění je málo a budeme to muset určitě navýšit. Celý rok běží sice nějaké drobné záležitosti, ale když přijde něco většího, pojistka se vyplatí,“ řekla iDNES.cz Jaroslava Kunová, končící ředitelka Fakultní nemocnice Plzeň a předsedkyně Asociace nemocnic. „Řada nemocnic nyní bude pojistky zvyšovat,“ domnívá se.

„Nyní máme plnění 35 milionů a budeme je navyšovat aspoň na padesát milionů ročně,“ řekl iDNES.cz ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus s tím, že na novou pojistku vypíše nemocnice výběrové řízení.

Pojistky se nemocnicím prodraží

Uzavírat pojistky na chyby svých zaměstnanců nařizuje nemocnicím zákon. U jednotlivých zařízení se však smlouvy liší, a tedy i to, jak moc se nemonice bude na pokrytí škody podílet. Zařízení pak mají možnost peníze vymáhat po konkrétním viníkovi. Pro viníka likvidační částky by jim však soud nepřiznal.

Pojištěná je tak i proviněná vinohradská nemocnice. Na jakou výši, ale nechce říci. „Podrobnosti smlouvy s uvedenou pojišťovnou nesdělujeme, protože by byly vodítkem v požadavcích na odškodnění v kterékoli, i neoprávněné, žádosti,“ vysvětlil mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Lukáš Matýsek.

Pojištění má sjednané u Kooperativy. Ta je proto vedlejším účastníkem jednání, ve kterém suma 30,4 milionu padla. „Výše samozřejmě bude záviset na rozhodnutí soudu, může dosáhnout i zmiňované částky,“ uvedl mluvčí pojišťovny Milan Káňa.

Káňa také sdělil, že Kooperativa eviduje zvýšený zájem nemocnic o navyšování plnění. „Tento zájem registrujeme, nicméně s navýšením hranice pojistného samozřejmě roste i pojistné. Takže ne všichni zájemci navýšení nakonec zrealizují,“ podotkl. Podle něj Kooperativa pojišťuje několik desítek velkých nemocnic a několik set menších zdravotnických zařízení.

Už nyní malé nemocnice platí stovky tisíc za krytí proti případnému poškození pacienta, u velkých nemocnic pojistné ročně dosahují jednotek milionů korun. „Trh s pojistkami monitorujeme, v současné době ale není vhodná chvíle měnit smluvní podmínky,“ řekl iDNES.cz ekonomický náměstek Motola Jiří Čihař.

Podle něj nový občanský zákoník uvolnil pravidla pro odškodňování a pojišťovny nyní ceny pojistek navyšují. Původní smluvní podmínky proto mohou být pro nemocnici výhodnější.

„Navýšení plnění by nás ročně vyšlo na další jednotky milionů,“ odhaduje šéf brněnské nemocnice Kraus. „Byly by to další náklady, které půjdou na vrub kvality hospodaření nemocnic, protože úhrady ze zdravotního pojištění tyto záležitosti nezohledňují,“ podotkl za Asociaci českých a moravských nemocnic Sohlich.

Soud: Výše odškodnění má preventivní funkci

Třicet milionů korun přiřkla na konci června soudkyně Andrea Gedeonová Dobřichovská rodině Vojty Vázlera. Ten přišel na svět kvůli chybám lékařů Fakultní nemocnice Královské Vinohrady těžce postižený (více o péči rodičů o Vojtu čtěte zde).

Podívejte se, jak o Vojtu pečuje jeho máma:

26. června 2014

V písemném odůvodnění rozsudku soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 10 píše, že částka je s ohledem na fatální a doživotní následky adekvátní. Navíc má preventivní opatření.

„Výše odškodnění (...) reflektuje vedle satisfakční funkce rovněž funkci preventivní. Žalovanou (tj. vinohradskou nemocnici, pozn. red.) bude motivovat k přijetí opatření, jež by měla do budoucna zabránit nebo alespoň maximálně eliminovat výskyt obdobných tragických případů,“ píše  Gedeonová Dobřichovská v odůvodnění rozsudku, jenž obě stany obdržely elektronicky ve čtvrtek 26. června.

Péče o Vojtu

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady na rozhodnutí zatím reagovala stručně. „Obdrželi jsme písemné vyhotovení rozsudku a zvažujeme další kroky,“ uvedl v pátek její mluvčí Lukáš Matýsek. „Vedení Fakultní nemocnice Královské Vinohrady vyjadřuje lítost nad tímto případem a samozřejmě uznává, že rodina má právo na odškodnění,“ dodal.

Nemocnice se může proti rozhodnutí soudu odvolat. Nebo se může s rodinou dohodnout na výši odškodnění mimosoudně. Nemusí také reagovat nijak, pak by rozsudek s částkou 30,4 milionu korun nabyl právní moci. Právník Vázlerů Antonín Tunkl by se rád s nemocnicí dohodl mimo jednací síň, ale zatím se tak nestalo.

Neatestovaný lékař, jenž porod vedl, a primář, který nepřijel, ačkoliv měl pohotovost, už v nemocnici nepracují. „Byl s nimi rozvázán pracovní poměr,“ potvrdil Matýsek. Oba lékaři po odchodu z nemonice začali pracovat v soukromých pražských ambulancích. Lékařka, která chlapce porodila s pomocí kleští, v nemocnici zůstala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video