Nepamatuji se, řekl Dalík o dění kolem pandurů. Čelí obvinění z podvodu

  • 581
Před pražským městským soudem stanul lobbista a někdejší pravá ruka premiéra Mirka Topolánka Marek Dalík. Žalobce ho viní z pokusu o podvod v souvislosti s nákupem obrněných transportérů Pandur pro českou armádu. Na většinu dotazů lobbista odpovídá, že si na události před sedmi lety nepamatuje.

Dalík při výpovědi popisoval, jak probíhaly schůzky se zástupci firmy Steyr, která obrněnce vyrábí. Schůzky prý neinicioval a neví, kdo ho na ně pozval. Tlumočil při nich buď exministr obrany Martin Barták, či slovenský lobbista Miroslav Výboh.

Dalík se domnívá, že skrze něj se zástupci zbrojovky chtěli dostat k expremiérovi Mirku Topolánkovi. „Pan premiér má takový program, že je problém se k němu dostat i pro některé ministry. Tlak na to, o něčem ho zpravit, je enormní.“

„Při schůzkách panovala obrovská nedůvěra. Dodavatel měl pocit, že česká vláda o jejich stroje nestojí,“ popsal atmosféru dvou schůzek. Na přesný obsah si však nevzpoměl, obě setkání mu po sedmi letech splývají. Dodavatelé od něj zřejmě chtěli zjistili, jaký názor na zakázku mají čeští představitelé.

„Udělal jsem obrovskou chybu. Do očí jsem jim řekl, co si o nich myslí premiér Topolánek a co se tu říká: že je ten kontrakt předimenzovaný a provázely ho úplatky,“ popsal Dalík. Po těchto slovech rakouský manažer zbrojovky Stephan Szücs zrudl a další přítomný mu začal nadávat, proč ho o tom neinformoval.

S panem Topolánkem jsem se seznámil po škole

Dalík také vypověděl, jak se seznámil s tehdy senátorem Mirkem Topolánkem. „Po studiu jsem nechtěl pokračovat v éře státního úředníka, spoluzaložil jsem vlastní PR agenturu. A v rámci spolupráce jsem se dostal k čerstvě zvolenému ostravskému senátorovi Topolánkovi,“ řekl.

Spolupráce byla zpočátku neformální, na přátelské bázi. Topolánek požádal o hlubší a oficiální spolupráci mezi léty 2003 a 2006. Dalík podle svých slov dával dohromady analytické a tiskové oddělení. „V té době jsem se seznámil se všemi pozdějšími ministry, senátory z ODS,“ vypověděl.

„Práce skončila vítězstvím ODS ve volbách. Poté jsem já jako soukromá osoba dále s Topolánkem nespolupracoval, ale mé firmy pro něj dále pracovaly,“ řekl lobbista.

S expremiérem i většinou ministrů nicméně zůstal v přátelském kontaktu. „Nic jsem nepředstíral, já jsem ty kontakty prostě měl. Ti lidé byli zvyklí se mnou konzultovat, jen se změnilo jejich postavení,“ upřesnil.

„Když se stane člověk předsedou vlády, tak nemá komu by důvěřovat. Náš vztah byl založen na tom, že jsme si vzájemně důvěřovali a z jeho slov vyplývalo, že nemá nikoho jiného, komu by důvěřoval. My jsme spolu cestovali. Když byl nějaký volný čas, tak jsme ho trávili většinou společně,“ popsal vztah s Topolánkem.

Kauza Pandur

2005 - Vypsání výběrového řízení na nákup obrněných transportérů schválila vláda Stanislava Grosse.

2006 - Nákup 260 pandurů od zbrojovky Steyr schválil kabinet Jiřího Paroubka.

2007 - Vláda Mirka Topolánka smlouvu zrušila. Poté však vyjednala se Steyrem novou – tentokrát na pořízení jen 107 pandurů za cenu 14 miliard.

2010 - MF DNES upozornila na smlouvu z roku 2002 s „konzultantem“ Janem Vlčkem. Podle ní firma Steyr platila za schůzky s politiky. Bývalí manažeři Steyru Wolfgang Habitzl a Herwig Jedlaucnik pak na skrytých nahrávkách pořízených MF DNES uvedli, že se na zákulisních dohodách podíleli Stanislav Gross, Karel Kühnl a Martin Barták. Případem se začala zabývat česká i rakouská policie.

2011 - Manažer Steyru Stephan Szücs dosvědčil, že si Marek Dalík řekl o úplatek půl miliardy korun.

2012 - Policie zatkla a obvinila Marka Dalíka z podvodu.

Na oficiálních pracovních cestách však Topolánka nedoprovázel, ale připustil, že v kauze Pandur probíhaly neformální schůzky se slovenským premiérem Robertem Ficem. „Byl jsem tam, protože mě tam chtěl mít pan Topolánek,“ řekl.

S exministrem obrany Martinem Bartákem se Dalík podle svých slov poznal v roce 2006. „Potkali jsme se až při volební kampani, kdy se Barták začal více zapojovat,“ upřesnil. Společně pak trávili i volný čas při hraní fotbalu.  

Topolánek ani Barták se u soudu neobjeví, podle soudkyně se oba omluvili. Jejich výslech bude 21. srpna.

Neoprávněně si řekl o téměř půl miliardy, viní Dalíka žalobce

Žalobce viní Dalíka, že 8. listopadu 2007 v restauraci U Malířů uvedl v omyl delegaci Steyeru, že je schopen ovlivnit rozhodnutí vlády ohledně pandurů. „Přestože neměl žádnou možnost rozhodnutí vlády ovlivnit,“ doplnil státní zástupce. Za to si řekl o třikrát šest milionů eur (podle tehdejšího kurzu cca 480 milionů korun). Tím se dopustil podvodu ve stádiu pokusu. 

Na Dalíka poukázal manažer rakouské zbrojovky Steyr, který měl na starosti celý projekt obchodu s Českou republikou. Vypověděl, že po něm a jeho firmě lobbista na podzim 2007 žádal osmnáct milionů eur jako provizi za uskutečnění obchodu (více najdete zde).

Dalík byl důležitý poradce premiéra Mirka Topolánka. Právě jeho vláda smlouvu s firmou Steyr nakonec uzavřela: za 14,4 miliardy Česko koupilo 107 obrněnců. Bývalý premiér Topolánek se k Dalíkově případu odmítl jakkoli vyjádřit.

První smlouvu s firmou Steyr uzavřela v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka. Nákup se měl týkat 99 pandurů s opcí na 35 dalších v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun. Kabinet Mirka Topolánka však v roce 2007 od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele. O půl roku později však vyjednal podmínky nové a koupil 107 obrněnců.

V říjnu 2012 policie Marka Dalíka zatkla a požádala o uvalení vazby. Soud jí však nevyhověl a lobbista se tak mohl vrátit domů na pražské Hradčany (více o propuštění Dalíka zde).

Dalík po propuštění neopouštěl byt:

11. října 2012

Topolánek tehdy proti zadržení Dalíka protestoval. Uvedl, že považuje Dalíkovo stíhání za nesmysl a hysterii. Vyloučil, že by si Dalík řekl o peníze. Sám Topolánek tvrdí, že chtěl zakázku na pandury zrušit a zabránit korupci. „Vazba by byla projevem justiční zvůle," prohlásil tehdy expremiér (více o názoru expremiéra zde).

Státní zástupce však nakonec letos v květnu podal obžalobu kvůli pokusu o podvod. „Obžaloba byla podána na jednu osobu v souvislosti s projektem kolových bojových vozidel a kolových obrněných transportérů Pandur pro Ministerstvo obrany ČR,“ uvedl státní zástupce Jan Kořán (více o obžalobě zde). 

Pokud soudkyně Veronika Čeplová uzná lobbistu vinným, hrozí mu až deset let vězení. U soudu budou některá svědectví cizinců provedena z videozáznamů a někteří zahraniční svědci žádají o videokonference.

,

Video