Irácká armáda bojuje o kontrolu nad největší rafinerií v zemi

  • 172
Sunnitští radikálové zaútočili na největší rafinérii v Iráku. Zařízení v Bajdží zasáhla minometná palba a ozývala se střelba. Podle vedení rafinerie radikálové v jednu chvíli kontrolovali 75 procent rafinerie. Armáda později podnikla protiútok a islamisty podle svých slov vytlačila.

Útok začal podle agentury Reuters ve čtyři hodiny ráno místního času. Radikálové se do komplexu dostali dvěma ze tří hlavních vstupů. Minometnou palbou zasáhli budovu skladiště, ze které podle svědků začal stoupat hustý černý dým.

Boje v Iráku

"Ozbrojenci pronikli do rafinerie. Nyní kontrolují výrobní jednotky, administrativní budovy a kontrolní věž, což je asi 75 procent celé rafinerie," uvedlo vedení výrobního komplexu v poledne SELČ.

Armáda pak po druhé hodině odpoledne uvedla, že opět převzala kontrolu nad celým komplexem. Podle BBC zabila 40 islamistů.

Premiér Núrí Málikí vystoupil během bojů o Bajdží v televizi a řekl, že vláda se po porážkách z minulého týdne ujala iniciativy. "Byli jsme schopni zastavit útok a ničení. Zahájili jsme protiofenzivu," sdělil Málikí. Obrátil se také na vůdce iráckých kmenů a vyzval je, aby "se odvrátili od vrahů a zločinců, kteří šíří program diktovaný ze zahraničí".

Rafinerie stojí

Zahraniční pracovníci byli z rafinerie evakuování už v úterý, místní však zůstali na místě."Rozhodli jsem se evakuovat zahraniční personál a zastavit produkci, abychom zabránili rozsáhlým škodám," sdělil Reuters hlavní inženýr rafinerie.

Podle něj má Irák pro domácí spotřebu ropného oleje, benzinu i petroleje dostatečné zásoby na jeden měsíc. Výpadek způsobí, že na iráckém trhu bude denně chybět 170 tisíc barelů benzinu, petroleje a topného oleje. Pokud by zásoby došly, Irák je bude muset nahradit dovozem, pravděpodobně z Íránu.

V Bajdží se podle Reuters zpracovává pouze ropa těžená na severu Iráku. Další dvě rafinerie jsou v Bagdádu a na jihu země a ty jsou v provozu a v rukou armády. Bajdží leží na hlavním silničním tahu mezi Bagdádem a Mosulem, který před týdnem obsadili bojovníci hnutí Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL). Kromě největší irácké rafinérie je tam také velká elektrárna.

Další boje jsou ve středu hlášeny z Tall Afaru ležícího poblíž syrské hranice. ISIL sice začátkem týdne ohlásila, že město dobyla, ale tamní posádka a vyslané posily o ně stále bojují. Irákem už více než týden postupují oddíly ISIL, jejichž cílem je ustavit chalífát na severu Sýrie a Iráku.

S islamisty bojují i Kurdové v okolí Kirkúku:

Indická vláda pohřešuje 40 dělníku z Mosulu

Indická vláda mezi tím oznámila, že ztratila kontakt se 40 indickými dělníky, kteří byli zřejmě uneseni na severu Iráku. Server timesofindia.indiatimes.com napsal, že pracovali na stavbách a byli uneseni při evakuaci z Mosulu (více o evakuaci se dočtete zde).

Mluvčí indického ministerstva zahraničí však uvedl, že informaci o únosu nemůže potvrdit. Přesto ministerstvo sestavilo krizovou skupinu, která má za úkol získat informaci o situaci v Iráku a pomoci Indy evakuovat. Mluvčí potvrdil, že v oblastech, které od minulého týdne obsazují radikálové z ISIL, je mnoho občanů Indie.

Indická televize informovala také o 46 indických zdravotních sestrách, které prý uvázly v nemocnici v Tikrítu. Jejich nadřízení a armáda je tam prý zanechali bez pomoci. Mluvčí ministerstva zahraničí řekl, že s touto skupinou je Indie v kontaktu.

Cameron varoval před útoky ve Velké Británii

Také Turecko usiluje o vydání několika desítek svých občanů z Iráku. Minulý týden bylo na severu Iráku uneseno 31 řidičů kamionů a padesátka zaměstnanců konzulátu v Mosulu.

Turci jsou podle středečních zpráv tureckých médií také mezi 60 lidmi unesenými v úterý poblíž Kirkúku. Pracovali na výstavbě nemocnice a mezi dělníky bylo asi 15 Turků, zbytek skupiny tvořili občané Pákistánu, Bangladéše, Nepálu a Turkmenistánu, uvedla tisková agentura Dogan. Turecká ambasáda v Bagdádu incident vyšetřuje a úřady zatím nezveřejnily žádné bližší informace.

Turecké ministerstvo zahraničí minulý týden vyzvalo všechny své občany, aby opustili Irák. V zemi nyní pobývá odhadem 125 tisíc Turků. Ankara v úterý nařídila rovněž evakuaci svého konzulátu v jihoirácké Basře.

O situaci v Iráku hovořil ve středu v britském parlamentu premiér David Cameron. "Nesouhlasím s těmi, kteří si myslí, že se nás to netýká a že pokud chce někdo nastolit extremistický islámský režim uprostřed Iráku, není to naše věc. Ti lidé se snaží zabrat území a zároveň plánují útoky na nás zde doma, ve Spojeném království," sdělil Cameron.

Prohlásil také, že v řadách ISIL bojuje 400 lidí z Británie. Právě návratu lidí z bojů na Blízkém východě se obává mnoho evropských zemí. Zapojeni jsou do nich také Francouzi, Belgičané nebo Němci.

Ofenziva islamistů v Iráku
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue