Když nám EU nepomůže, přestaneme hlídat příliv imigrantů, hrozí Itálie. Ilustrační snímek

Když nám EU nepomůže, přestaneme hlídat příliv imigrantů, hrozí Itálie. Ilustrační snímek | foto: AP

Pustíme imigranty do Evropy, varuje Itálie. Chce, aby jí Brusel přispěl

  • 112
Příliv uprchlíků do Evropy přes Středozemní moře začíná být neúnosný. Nejvíce ho pociťují Italové. Tamní ministr vnitra Angelino Alfano proto varoval, že nákladné hlídání středomořských vod před imigranty by mohlo bez pomoci ze strany EU skončit.

Alfano na tiskové konferenci na Sicílii uvedl, že bez výraznější podpory Evropské unie bude muset skončit pročesávání Středozemního moře u pobřeží Libye, píše server BBC. Ostrá slova však zmírnil ubezpečením, že Itálie pochopitelně v případě nehody nenechá na moři nikoho umřít. Členským zemím tak v podstatě pohrozil, že do Evropy může v následujících měsících směřovat mnohem více uprchlíků ze Sýrie, Súdánu, Somálska, Libye a dalších států.

Jen pár hodin po tom, co Alfano domluvil, k pobřeží Sicílie připlul obrovský kuvajtský tanker. Na jeho palubě policie našla 356 imigrantů. Jeden Syřan dlouhou cestu v extrémních podmínkách nepřežil.

Fotogalerie

O uplynulém víkendu se pak jen 65 kilometrů od pobřeží Libye potopilo malé plavidlo s imigranty. Před příjezdem záchranářů se jich 39 utopilo. Letos do Itálie dorazilo už přes 50 tisíc imigrantů, loni to přitom bylo 43 tisíc za celý rok (více o rekordním počtu imigrantů směřujících do Evropy zde).

Loni byla nejtragičtější havárie u ostrova Lampedusa, při níž zemřely přes tři stovky lidí. Řím proto loni v říjnu spustil operaci Mare Nostrum (Naše moře), díky níž by měly úřady rychleji získávat informace o pohybu plavidel s ilegálními přistěhovalci a jejich případných potížích. V rámci monitoringu dokonce nad Středozemní moře v říjnu loňského roku vyslala bezpilotní letouny (více o jejich nasazení se dočtete zde).

Intenzivní monitorovací operace stojí podle Italů každý měsíc více než milion eur (27,5 milionu korun). Itálie proto požaduje větší finanční podporu od Evropské unie, kde nyní přebírá předsednictví. Téma nelegální migrace bude jednou z hlavních otázek, kterou bude chtít Řím v rámci EU řešit.

Europoslanci dali minulý rok zelenou novému programu Eurosur, který by měl koordinovat sledování hranic Evropské unie a zajistit spolupráci řídících středisek po celé Evropě. Program by měl být spuštěn už v prosinci letošního roku.

Uprchlíci připlouvají do Evropy na přeplněných plavidlech:

31. května 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue