Sloni pralesní v národním parku Dzanga-Ndoki ve Středoafrické republice. Podle posledních výzkumů jich výrazně ubývá. | foto: Profimedia.cz

Afričtí sloni vymírají. Loni jich pytláci kvůli klům zabili na 20 tisíc

  • 33
Přežití afrických slonů je v ohrožení. Podle statistik CITES jich zemřelo v roce 2013 rukou pytláků na 20 tisíc. Zvýšil se počet zadržených zásilek slonoviny nad 500 kilogramů. I přes smutnou statistiku se však boj proti pytlákům v Africe podle ochránců přírody zlepšil.

CITES (oficiálně používaná zkratka Úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin, pozn. red.) varuje, že počet zabitých slonů afrických výrazně převyšuje jejich průměrnou porodnost. Tento druh se tak podle souhrnné zprávy této organizace za rok 2013 stále blíží k vyhynutí. A to i přesto, že počet zabitých slonů se oproti předešlým letům o něco málo snížil (kompletní zprávu v angličtině si můžete přečíst zde).

Pašeráci v Praze

V lednu letošního roku zadrželi celníci na letišti v Praze-Ruzyni na 33 kilo sloních klů. Pašoval je 24letý cizinec, který chtěl s kořistí vyrazit letadlem přes Moskvu do své domoviny - vietnamské Hanoje. Podle propočtů by na černém trhu v Asii takové množství vyneslo asi 1,68 milionu korun (více o tomto případu najdete zde).

Analýza obchodu se slonovinou v loňském roce nabízí také několik dalších zajímavých zjištění. Poprvé v historii se například podařilo zadržet nejvíce dodávek slonoviny nad 500 kilogramů přímo v Africe. Až dosud toto prvenství vždy držela Asie, píše server BBC. "Velké zásilky slonoviny jsou jasnou známkou mezinárodního organizovaného zločinu zapojeného do tohoto trhu," připomíná zpráva CITES. Podle Imogen Foulkesové ze CITES za to může zlepšení kontrol ve státech jako Keňa, Tanzánie či Uganda.

Dokazuje to i červnový zátah na pytláky v Keni, kdy chránci přírody ve spolupráci s policií zadrželi rekordní množství slonoviny. Muselo kvůli ní zemřít až 114 slonů. "V tomto roce je to první takto velký úlovek v Mombase," uvedl mluvčí Keňské agenturu na ochranu divoké zvěře Paul Muya. Původ slonoviny úřady prověřují. Je totiž možné, že pochází z jiných částí Afriky. Přístavní město Mombasu využívají pytláci z celého kontinentu jako přepravní uzel pro vývoz slonoviny na asijské trhy.

Vraždění slonů. Keňa zadržela loni v červenci přes tunu slonoviny:

Slonovina za miliony

V Hongkongu pak celníci zadrželi pašovanou slonovinu ukrytou v zavazadlech, která měla odletět do Kambodže. Cenu nalezených klů odhadli na milion amerických dolarů (více než 20 milionů korun).

Náklad slonoviny vážící celkem 790 kilogramů byl rozdělen do 32 zavazadel, která do Hongkongu přiletěla z Angoly. Hongkongští celníci uvedli, že najít podobně velké množství pašované slonoviny je poměrně běžné v nákladních kontejnerech na lodích v místním přístavu, ale pokusit se o její přepravu v letadle je mimořádné.

Pytláci si při získávání slonoviny neberou servítky, kly z mrtvého zvířete doslova vylomí

Do boje proti obchodu se slonovinou se zapojily také Spojené státy, které v únoru letošního roku zakázaly veškerý obchod s výrobky ze slonoviny. Týká se to veškerého dovozu do USA. Vyvézt lze pouze některé starožitnosti z tohoto materiálu (více o kroku USA se dočtete zde).

Boj s pytláky a uvolnění zákazů

Dílčí úspěchy v zadržení pašeráků jsou však podle ochránců přírody až posledním krokem, jak vymírání slonů zastavit. Důležitý je podle nich boj s pytláky přímo v terénu a přísnější ochrana živých slonů ve státech, jakým je například Středoafrická republika. Tam sloni mizí nejen kvůli pytláctví, ale také neutuchajícím bojům (více o mizení slonů ve Středoafrické republice se dočtete zde).

Sloni byli v roce 1989 zařazeni do seznamu CITES I, čímž byl obchod se slonovinou víceméně celosvětově zakázán. Keňa v té době demonstrativně spálila veškeré zásoby zabavené slonoviny.

Zákaz obchodu se však podařilo udržet pouze 10 let. Pak kvůli tlaku některých zemí na uvolnění obchodu byly v roce 1997 některé populace slonů přeřazeny do slabší kategorie ochrany - do CITES II. Od roku 2005 obchod se slonovinou znovu dramaticky narůstá a vrátil se již na úroveň před rokem 1988 (více o CITES se dočtete na webových stránkách České inspekce životního prostředí).

Čína v lednu letošního roku zničila šest tun zadržené slonoviny:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue