Tragická železniční nehoda ve Studénce na Novojičínsku (8. srpna 2008)

Tragická železniční nehoda ve Studénce na Novojičínsku (8. srpna 2008) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Z neštěstí ve Studénce se nikdo nepoučil. Je to ještě horší, říká znalec

  • 180
Po třech měsících pokračovalo soudní projednávání železniční tragédie ve Studénce, kde po pádu mostu před vlak zemřelo osm lidí. Vypovídal znalec na bezpečnost práce, který řekl, že už při přípravě stavby se udělala řada chyb. Dodal, že v současnosti to není ve stavebnictví lepší a podobné neštěstí se může opakovat.

Osmého srpna 2008 spadla před mezinárodní rychlík Comenius jedoucí z Krakova do Prahy mostní konstrukce, kterou dělníci zasouvali nad tratí na druhou stranu. Před soudem v Novém Jičíně stojí deset lidí, a to především ze stavebních společností ODS - Dopravní stavby Ostrava (dnes Eurovia), která měla stavbu na starosti, a společnosti Bögl a Krýsl. Ta zase měla most zasouvat.

Soud potrvá ještě roky, odhadují zmocněnci firem

Klidně se může stát, že od železničního neštěstí ve Studénce uplyne deset let, a viníci nebudou pravomocně odsouzeni.

Nyní jde o boj znalců, objevují se i názory, že by mělo obžalovaných být více. "Rozsudek odhaduji na rok 2017," konstatoval právní zástupce Bögl a Krýsl Radek Ondruš. "Obávám se, že do pravomocného rozsudku je ještě daleko, klidně i tři až pět let," souhlasil zmocněnec Eurovie Josef Zubek.

Kdy nakonec padne rozsudek, záleží jen na soudu. Už nyní se však objevuje kritika, že líčení trvá neúměrně dlouho, což je zvláště pro pozůstalé velmi stresující.

Soud se táhne od června 2011 a konec zůstává v nedohlednu. Ve čtvrtek vypovídal znalec z oblasti bezpečnosti práce Vladimír Burda z Ostravy. "K pádu mostu vedlo řetězení chyb. Neumím určit podíl viny, ale každá k tak vážným následkům přispěla," uvedl znalec.

Na dotaz jednoho z advokátů pak přeci jen upřesnil, že za nejhorší považuje, že "podpěrná konstrukce mostu neodpovídala předpisům. Ale zdaleka to nebyla jediná chyba. Kdyby všichni dělali, co měli, nikdy by se tragédie nestala."

Mnoho špatného se podle něj stalo už při přípravě stavby, například zcela scházel koordinátor příprav a když už byl ustanoven koordinátor stavby, tak neplnil své povinnosti, například na stavbu dojížděl jen velmi málo.

Také dozorová činnost byla ze strany stavebního úřadu a krajského úřadu coby zadavatele stavby údajně velmi chabá. "Co si lze myslet o tom, že stavební povolení bylo vydáno až měsíc poté, co stavba začala?" konstatoval znalec.

Zmocněnec firmy Bögl a Krýsl Radek Ondruš opakovaně tvrdil, že není možno jen posuzovat pád mostu, při kterém se zranili dva lidé. "Zásadní bylo i to, že do mostu vjel velkou rychlostí vlak. Kdyby byla provedena drážní výluka, nebo byla nařízena pomalejší jízda, k takové tragédii by nedošlo," opakoval Ondruš.

Současně žádá, aby bylo obviněno více lidí, například hlavní projektant a lidé ze stavebního úřadu i krajského úřadu, a to hlavně proto, že se o omezení dopravy na velmi frekventované hlavní trati Ostrava - Olomouc vůbec nejednalo.

Zasouvaná mostní konstrukce nad tratí několik dnů před neštěstím.

Státní zástupce Aleš Kopal ještě nechtěl prozradit, zda se obžaloba rozšíří i na další lidi. Navíc hrozí, že i kdyby tak chtěl učinit, tak už by čin byl po takřka šesti letech promlčený. "Nemusí to tak být, ale cokoliv sdělovat už nyní by bylo předčasné." řekl.

Znalec Burda se navíc nedomnívá, že by si někdo ve stavebnictví vzal ze studéneckého šlendriánu ponaučení. "Nyní je to ještě horší. Očekávám, že podobné neštěstí jako ve Studénce se může stát každou chvíli, " řekl iDNES.cz.

Podle něj jsou největším problémem výběrová řízení, kde je hlavním kritériem cena. "Pak se třeba stane, že stavební dozor na staveniště nejezdí, protože není na benzin," řekl Burda a dodal, že řešení je jednoduché. "Stačí, aby se automaticky vyřazovala nejnižší a nejvyšší nabídka. To by pak firmy dávaly velký pozor, aby nenasadily příliš nízkou cenu," vysvětlil.

Letecké záběry nehody ve Studénce:

15. července 2010