Prezidentská kandidátka francouzských nacionalistů Marine Le Penová (22. ledna 2012) | foto: Reuters

Le Penová válčí s otcem, popudil Národní frontu antisemitismem

  • 17
Ve volbách do evropského parlamentu francouzská Národní fronta slavila velký úspěch, nyní to však uvnitř krajně pravicového uskupení vře. Na vině je výrok s nádechem antisemitismu z úst zakladatele strany Jean-Marie Le Pena. Ten se po vlně kritiky pustil i do své dcery Marine a současného směřování partaje.

Celou kauzu odstartovalo video, ve kterém se zakladatel a současný čestný předseda Národní fronty Le Pen opřel do svých odpůrců. K těm se kvůli pravicové orientaci partaje řadí například zpěvačka Madonna, humorista Guy Bedos či bývalý špičkový tenista Yannick Noah.

Ostrá slova na jejich adresu vyvrcholila zmínkou o zpěvákovi Patricku Bruelovi, o kterém je známo, že je Žid, píše server independent.co.uk. Le Pen na jeho adresu uvedl, že "příště uděláme várku do pece" a po výroku se spokojeně zasmál.

Národní fronta

Národní fronta je francouzská nacionalistická politická strana vzniklá v říjnu 1972, vedená od roku 2011 Marine Le Penovou, dcerou bývalého předsedy Jean-Marie Le Pena. Původní název strany zněl Front national pour l'unité française (Národní fronta za francouzskou jednotu). Přestože strana sama sebe popisuje jako národně pravicovou, v médiích jí popisují jako krajní praviciStrana se staví proti imigraci, a to především proti muslimské imigraci ze severní Afriky, západní Afriky a Středního východu. Národní fronta byla také jednou ze stran, která podpořila odmítnutí evropské ústavy z roku 2005. Je předním členem Euronatu, který sdružuje evropské nacionalistické strany.

Zdroj: Wikipedia

Pochopitelně se na jeho hlavu snesla kritika z řad organizací na ochranu lidských práv a bojovníků proti rasismu. Sdružení SOS Racisme výrok označilo za "nejpodlejší antisemitský program" a v tiskovém prohlášení uvedlo, že v příštích dnech chystá podání žaloby. Nevládní Hnutí proti rasismu označilo Le Pena za "skutečného rasistu" a také přislíbilo podat žalobu.

Kritika i nadávání do pitomců

U kritiky od aktivistů však nezůstalo. Na Le Pena se překvapivě obořil i místopředseda Národní fronty Louis Aliot, který je shodou okolností partnerem předsedkyně strany a dcery Le Pena Marine. Aliot prohlásil, že pokud zakladatel jeho domovské strany skutečně hovořil o várce do pece, považuje to za opravdu nevhodné a politicky hloupé.

Le Pen věren své pověsti zareagoval: "Výraz 'náplň do pece' jsem jasně použil bez jakékoli antisemitské konotace, což nevidí jen političtí nepřátelé či pitomci, Jestli jsou lidé z mého tábora, kteří to také tak interpretují, tak jsou to taky pitomci!". Tím měl zřejmě celý mediálně sledovaný spor za uzavřený.

Ozvala se však jeho dcera Marine a dala zapomenout na křehkou rodinnou jednotu. Připojila se totiž ke kritikům kontroverzního výroku. "Jsem přesvědčena, že jeho slova jsou jen špatně vykládána. Vzhledem k jeho velmi dlouhé kariéře však mohl předvídat, jak tato slova budou vykládána. Je to politická chyba a Národní fronta pocítí její následky," prohlásila Le Penová.

Le Pen se pustil do směřování Národní fronty

Nenápadně tak připomněla, že její otec koketoval s rasistickými výroky v minulosti už několikrát, uvádí server telegraph.co.uk. Le Pen byl totiž v minulosti opakovaně odsouzen za šíření rasové nenávisti a za popírání nacistických zločinů, konkrétně za výrok, kterým plynové komory ve vyhlazovacích táborech nacistů bagatelizoval jako "detaily historie". Nedávno pak šokoval výrokem, že populační explozi a příliv imigrantů "mohl vyřešit Monseigneur Ebola během tří měsíců" (více o výroku zde).

Zkušený politik si však slova své dcery nenechal líbit. V pondělním rozhovoru pro televizní stanici RTL mimo jiné prohlásil, že jedinou politickou chybou je to, když někdo zapadne do konformního politického mainstreamu. Narážel tak na politické kroky Národní fronty po tom, co její řízení převzala Le Penová.

Ta se dlouhodobě snaží stranu zbavit extremistické pověsti, kterou organizace získala v dobách, kdy straně vládl její otec. Tato strategie zřejmě přispěla k vítězství ve volbách do Evropského parlamentu, ve kterých Národní fronta získala čtvrtinu hlasů francouzských voličů (více o výsledcích voleb se dočtete zde).

Podívejte se, jak francouzští studenti protestovali proti Le Penové:

30. května 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue