Marvanová se považuje za Johanku z Arku, tvrdí ministryně Válková

  • 183
Ministryně spravedlnosti Helena Válková otevřeně promluvila v ČT o svých sporech s bývalou náměstkyní Hanou Marvanovou. Marvanová podle ní své lidi vedla chaoticky či posílala do světa nehotové návrhy zákonů, které Válková ještě nestihla posoudit.

Obě dámy se původně domluvily, že povedou ministerstvo jako tandem. "Z její strany úplně vázla komunikace. To vedení legislativního odboru vázlo. Ona tam třeba několik dní nebyla, pak tam přiběhla a rozdala relativně chaotické pokyny. Lidé nebyli spokojení, jak hodnotila navenek jejich práci," vyprávěla Válková v nedělních Otázkách Václava Moravce.

Hana Marvanová odešla z funkce první náměstkyně ministryně spravedlnosti před týdnem. Vrátila se do advokacie a její místo zaujal Robert Pelikán (více zde). "Boj s korupcí nekončí odchodem jedné solitérky, která se nominuje do funkce Johanky z Arku, ale s příchodem Roberta Pelikána pokračuje," řekla Válková v diskusním pořadu.

Válková připomenula, že za vedení Marvanové odešlo z legislativní sekce deset lidí, tedy třetina personálu. "Teď je otázka, kolik jich odešlo, s tím že to vedení považovali za chaotické. Já také nevěděla, co se děje s těmi legislativními návrhy, diskutovali se s poslanci nehotové návrhy a já k  tomu neřekla poslední slovo – to byl třeba zákon o státním zastupitelství," dodala Válková.

Marvanová: Nechci přilévat olej do ohně

Marvanová se už nechce ke sporům příliš vracet. "Není to pravda. Do práce jsem chodila, komunikovala. Ale nechci už přilévat olej do ohně nějakými osobními přestřelkami," řekla v neděli po televizní diskuzi Hana Marvanová.

Sama Marvanová před týdnem v rozhovoru pro iDNES.cz důvody odchodu a sporů objasnila jinak. Upadla údajně v nemilost, protože chtěla snížit odměny advokátů a exekutorů, kteří podle ní představují silnou lobby i ve vztahu k ministerstvu.

"Jenže já jsem narazila nejen u bagatelních pohledávek, ale třeba také u exekucí majetku ve společném jmění manželů na odpor exekutorské komory a legislativního odboru ministerstva. A je naprosto zřejmé, že tady vznikl tlak na mé odvolání," uvedla Marvanová mimo jiné v interview (přečíst si ho můžete zde).

Vítěz konkurzu na šéfa soudu zatím nenastoupí

Válkvá se v diskusi vyjádřila i k letošní obměně šéfů dvou krajských soudů. Zatímco na pozici předsedy krajského soudu v Brně bez problému projde Milan Bořek, složitější je to u přeobsazení funkce předsedy ústeckého krajského soudu.

Výběrové řízení sice vyhrál předseda mělnického soudu Jan Veselý, jenže ústečtí soudci proti němu protestují a ministryni poslali i otevřený dopis. Ústečtí soudci upozorňují na nedostatky v práci Veselého, které jsou v podkladech, jež neměla výběrová komise k dispozici.

"Chci, aby pan Veselý dostal příležitost se vyjádřit k tomu, co se v podkladech píše. Je tam důležitá věc, že nikdy nebyl na stáži u Krajského soudu v Praze. To je takovým standardním předpokladem, aby ten kandidát na předsedu krajského soudu tam byl aspoň navržen na stáž," uvedla ministryně Válková.

Ministryně Válková proto se soudcem nejdřív chce mluvit a pak se rozhodne. Není vyloučeno ani nové výběrové řízení. V budoucnosti by pak ráda prosadila německý model, kde zákon ukládá, aby se novým předsedou soudu vždy stal člověk, který pracuje na jiném soudě. "Novela zákona o soudu a soudcích je na mém stole, budeme o tom diskutovat," dodala Válková.

Funkční období předsedy krajského soudu (v Česku je jich osm) je sedmileté a post se uvolní 30. září.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video