Porošenko složil prezidentskou přísahu, povstalcům nabídl amnestii

  • 532
Nový ukrajinský prezident Petro Porošenko v Kyjevě složil přísahu a nastoupil tak do úřadu. V inauguračním projevu vyzval proruské povstalce ke složení zbraní, nabídl jim amnestii a navrhl volné koridory pro odchod ruských ozbrojenců do Ruska.

Porošenko ve svém iauguračním projevu vyzval proruské separatisty v Luhanské a Doněcké oblasti, aby složili zbraně a slíbil jim, že ruským ozbrojencům umožní volný odchod z Ukrajiny .

Krize na Ukrajině

"Nechci válku, nechci odplatu. Chci, aby nastal mír," prohlásil Porošenko na půdě parlamentu poté, co složil prezidentskou přísahu. "Prosím, složte zbraně a já zaručím imunitu všem, kteří nemají na rukou krev," prohlásil osmačtyřicetiletý politik.

Ve svém projevu převážně ruskému obyvatelstvu východních regionů slíbil, že zachová jeho jazyková práva a zasadí se o decentralizaci státní správy. Odmítl však myšlenku federalizace země, kterou prosazuje Moskva.

Prohlásil také, že hodlá velmi brzy podepsat ekonomickou část asociační dohody s Evropskou unií a označil to za "první krok k plnému členství" v unii. Šéf Kremlu Vladimir Putin přitom v pátek varoval, že pokud Kyjev dohodu s Bruselem podepíše, Rusko přijme opatření na ochranu své ekonomiky.

Porošenko zdůraznil, že Kyjev se nikdy nevzdá Krymu, který v březnu anektovalo Rusko. "Krym byl, je a bude ukrajinský," prohlásil v bojovném duchu a dočkal se za to od zákonodárců potlesku ve stoje. Na to reagoval krymský prezident Sergej Aksjonov konstatováním, že "Krym už nikdy nebude Ukrajinou".

Po složení přísahy na slavnostním zasedání parlamentu převzal Porošenko na Sofijském náměstí vrchní velení ozbrojených sil.

Slavnostního aktu se zúčastnila řada zahraničních státníků, včetně amerického viceprezidenta Josepha Bidena a a prezidenta Evropské unie Hermana Van Rompuye. Biden v Kyjevě oznámil, že USA Ukrajině půjčí dalších 48 milionů dolarů (966 milionů Kč). Za Česko byl přítomen ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, Rusko zastupoval jen velvyslanec.

Setkání v Normandii

Povstalci odpoledne Porošenkovu nabídku amnestie jednomyslně odmítli. "Porošenko se již předvedl jako lhář, nelze mu věřit. Není o čem se s ním bavit," řekl agentuře RIA Novosti Vjačeslav Ponomarjov, samozvaný starosta Slavjanska.

V pátek se Porošenko poprvé sešel s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Během oslav 70. výročí spojeneckého vylodění v Normandii spolu pod dozorem německé kancléřky hovořili asi 15 minut.

Putinův mluvčí Peskov podle agentury RIA Novosti uvedl, že oba prezidenti se při krátkém rozhovoru vyslovili pro co nejrychlejší ukončení krveprolití na jihovýchodě Ukrajiny "a rovněž pro zastavení bojových akcí obou stran - jak ukrajinských ozbrojených sil, tak stoupenců federalizace Ukrajiny".

Porošenko zvítězil 25. května v předčasných prezidentských volbách, když získal 54,7 procenta hlasů. Stal se tak pátou hlavou ukrajinského státu od nabytí nezávislosti země po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991.

V první řadě se od něj očekává, že dokáže zastavit povstání proruských separatistů na východě země, urovnat vztahy s Ruskem a prosadit nezbytné ústavní a hospodářské reformy.

"Věřím, že vedení prezidenta Porošenka přispěje ke stabilizaci země na základě politického dialogu zahájeného již před volbami," uvedl hned po složení přísahy šéf Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen. Prezident Evropské unie Herman Van Rompuy konstatoval, že Porošenko "dostal silný mandát k pokračování v reformách a k tomu, aby z Ukrajiny vytvořil moderní a demokratickou zemi, jakou si přejí její občané".

Putin zpřísnil kontrolu hranic

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil FSB, hlavní domácí ruské bezpečnostní službě, posílit kontrolu hranic s Ukrajinou, aby se zamezilo ilegálnímu přechodu osob. Informovala o tom agentura Reuters.

Putin tak učinil den poté, co při příležitosti oslav 70. výročí vylodění spojenců v Normandii hovořil hned s několika vrcholnými představiteli Západu.

Taktéž Rusko očekává od nového ukrajinského prezidenta zastavení vojenské akce na východě země. "Pro nás je zásadně důležité skončit vojenskou operaci. Samozřejmě s podmínkou, že povstalci rovněž musejí zastavit bojové akce," uvedl podle agentury  ITAR-TASS ruský velvyslanec na Ukrajině Michail Zurabov. Na Porošenkově postupu v této otázce podle něj závisí to, nakolik může Moskva v prezidentovi spatřovat "plnohodnotného partnera pro urovnání a normalizaci situace na východě Ukrajiny".

Regiony na východě Ukrajiny s převahou ruskojazyčného obyvatelstva prezidentské volby z velké části bojkotovaly. Separatisté Porošenka jako hlavu státu neuznávají. Také Rusko dosud hovořilo pouze o tom, že výsledek voleb respektuje, ne však o uznání jejich výsledku.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue