Proruský rebel prořezává dveře na základně ukrajinské hraniční stráže v...

Proruský rebel prořezává dveře na základně ukrajinské hraniční stráže v Luhanské oblasti (4. června 2014). | foto: AP

Separatisté dobyli základny na východě, armádu diriguje Turčynov

  • 1400
Po dnech ostrých bojů separatisté na východě Ukrajiny obsadili základnu pohraniční stráže v Luhanské oblasti. Ve středu rebelové dobyli i základnu Národní gardy, která se nejprve odmítla vzdát, pod palbou z minometů se však posádka musela přesunout na bezpečené místo. V neklidném regionu se objevil i sám úřadující prezident Ukrajiny, který armádu řídil.

Ukrajinská hraniční stráž oznámila na své webové stránce, že posádka základny se přesunula na bezpečné místo kvůli pokračujícím útokům rebelů, píše BBC. Ruský novinář Alexander Kots píšící pro ruské noviny Komsomolskaja Pravda zveřejnil na Twitteru fotografie, na kterých jsou zpívající povstalci u základny hraniční stráže.

Podle ukrajinského ministerstva se pohraničníci "bili do posledního náboje". Mezi útočníky je šest mrtvých a 20 zraněných, obránci prý ztráty nemají.

Krize na Ukrajině

Základna Národní gardy byla od úterý pod neustálou palbou z minometů. Rebelové ji zasypali střelbou a protitankovými granáty poté, co vojáci odmítli ultimátum, aby se vzdali. Posádka se posléze stáhla, údajně kvůli nedostatku munice, kterou spotřebovala během desetihodinové bitvy se separatisty. Tři vojáci utrpěli zranění, všechno vybavení a centrální budova byly zničeny v boji.

Mluvčí rebelů řekl ruské tiskové agentuře RIA Novosti, že vojáci se vzdali a bylo jim umožněno odejít domů. Velitel separatistů pak uvedl, že žádná bitva nebyla a vojáci se prostě vzdali.

Ukrajinská armáda útočí na Slavjansk

Po relativně klidné noci začala ráno ukrajinská armáda opět ostřelovat Slavjansk, dělostřelecké salvy podle ruské agentury ITAR-TASS následují v minutových až dvouminutových intervalech.

Letectvo prý také znovu zaútočilo na nedalekou vesnici Semenivka, bojuje se také ve městech Volnovacha, Artemivsk a Šachtarsk. V úterý se v oblasti odehrály těžké boje, při kterých podle ukrajinských představitelů zahynulo asi 300 povstalců a dva či tři vojáci.

Takhle v pondělí bojovali separatisté a ukrajinská armáda o základnu u Luhanska:

V noci armáda podle ITAR-TASS ostřelovala město Ščastja nedaleko Luhansku, střely prý dopadly nejen na kontrolní stanoviště separatistů, ale zasáhly i obytný dům a poškodily městské rozvody vody. Obyvatelé se ukryli do sklepů.

Povstalci také oznámili, že v bojích u města Krasnyj Lyman severně od Slavjansku zahynulo nejméně deset civilistů a osm separatistů, kde bylo během bojů poničeno několik domů včetně nemocnice. Bilanci obětí však není možné nezávisle ověřit.

Podle tvrzení ruských médií se výrazně zvýšil proud ukrajinských uprchlíků, kteří v Rusku hledají útočiště. Podle Vasilije Golubjova, gubernátora Rostovské oblasti, která přiléhá k ukrajinské Luhanské oblasti, za posledních 24 hodin ukrajinsko-ruskou hranici překročilo přes 11 tisíc lidí.

Ukrajinská pohraniční stráž zvýšení počtu uprchlíků popírá. Udávaný počet lidí, kteří vycestovali do Ruska se podle ní nevymyká obvyklému pohybu v tomto ročním období.

Armádu přijel řídit sám uřadující prezident

Ve středu se na armádním postu u vzbouřeneckého města Slavjansk nečekaně objevil sám úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov. V maskovací uniformě a neprůstřelné vestě "koordinoval akce armádních složek". Na velitelském stanovišti podle ukrajinské televize Espreso spolu s ministrem vnitra Arsenem Avakovem přijímal hlášení velitelů a dohlížel na činnost štábu "protiteroristické operace".

Turčynov u Slavjanska svému novinářskému doprovodu oznámil, že rusko-ukrajinskou hranici v centrálním a jižním sektoru Luhanské oblasti blokuje ukrajinská armáda. Pohraniční stráž se zatím snažila o posílení ostrahy hranic, o jejich úplném uzavření se dosud nehovořilo. Velení si od této operace slibuje odříznutí zásobovacích cest z Ruska a zastavení přesunů ruských ozbrojenců do Doněcké a Luhanské oblasti.

Jiný obrázek o situaci na rusko-ukrajinských hranicích podává agentura AP, podle níž ve středu povstalci vyhnali ukrajinské pohraničníky hned ze tří hraničních postů. Jeden z nich ve městečku Sverdlovsk jižně od Luhanska má prý sloužit k vytvoření "humanitárního koridoru," jímž bude mít civilní obyvatelstvo možnost uprchnout před válečným chaosem do Ruska.

Obsazení hraničních přechodů je podle AP projevem neschopnosti špatně vycvičených a nedostatečně vyzbrojených ukrajinských vojáků potlačit vzpouru separatistů. List Ukrajinska pravda incident potvrdil s tím, že pohraničníci odešli ze Sverdlovska bez boje. Post prý obsadili ruští kozáci.

Ukrajinská média dávají hraniční koridory povstalců do souvislosti s rostoucím tlakem armády na vzbouřenecké pozice. Ve Slavjansku a řadě dalších svých opěrných bodů radikálové ztrácejí iniciativu a snaží se prý vmísit mezi civilní obyvatelstvo prchající z města. Spíš než k humanitárním účelům má podle agentury Unian okupace hraničních přechodů složit ke krytí ústupu separatistů na ruské území.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue