Seržant Bowe Bergdahl, kterého hnutí Taliban po pěti letech propustilo výměnou za vězněné teroristy. | foto: AP

Po letech v zajetí Talibanu hrozí vojákovi USA stíhání

  • 58
Návrat amerického vojáka Boweho Bergdahla, jehož afghánské hnutí Taliban po pěti letech zajetí propustilo na svobodu, vyvolává v USA spory. Zatímco prezident Barack Obama jeho výměnu za pětici členů Talibanu hájí, republikánský šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner volá po zahájení kongresového vyšetřování případu. Bergdahl čelí obvinění z údajné dezerce a šéf náčelníků armádních štábů Martin Dempsey připustil, že by mohl být stíhán.

Obama odmítl kritiku, že kromě propuštění pěti islamistických radikálů kvůli osvobození Bergdahla z pětiletého věznění údajně zahynulo šest vojáků, kteří po něm pátrali.

"Ať se nakonec vyvinou okolnosti jakkoli, vždycky dostaneme amerického vojáka zpět, pokud je v zajetí," prohlásil dnes Obama během návštěvy Polska. Pokud by propuštění členové Talibanu ohrožovali americkou bezpečnost, budou po nich USA pátrat, dodal Obama. Boehner však žádá, aby okolnosti Bergdahlova osvobození prošetřil Kongres.

Obamovi lidé podle něj s kongresmany konzultovali možnost podobné operace před více než dvěma lety. Tehdejší vážné obavy některých předních členů Kongresu však prý Bílý dům nevyvrátil. Samotné provedení akce pak navzdory slibům již od té doby prezidentův úřad s Kongresem nekonzultoval, uvedl Boehner v dnešním prohlášení.

Předseda sněmovního výboru pro ozbrojené síly Buck McKeon již oznámil, že na 11. června předvolal ke slyšení před výborem ministra obrany Chucka Hagela.

Rozčarován válkou, odešel jen s buzolou

Kriticky se k výměnné akci vyjádřil rovněž významný republikánský senátor John McCain, podle nějž bylo propuštění "hledaných válečných zločinců" ohrožujících bezpečnost Američanů chybou. "Rozhodnutí dostat seržanta Bergdahla domů - a tomu, že je doma, aplaudujeme - je postaveno na špatných základech, je chybou a vystavuje životy amerických vojáků riziku," řekl stanici BBC. Spory se dnes vynořily i mimo vrcholně politickou rovinu. Zatímco v Bergdahlově domovském městě Hailey v americkém státě Idaho se objevily transparenty s nápisem "Bowe, konečně volný", na internetu se rozšířila ostrá kritika jeho údajné dezerce.

Šéf náčelníků štábů americké armády generál Martin Dempsey podle BBC prohlásil, že Bergdahl bude považován za "nevinného až do prokázaní viny"; armáda podle Dempseye nemíní ignorovat nepřípustné chování a za svou údajnou dezerci může být Bergdahl stíhán.

Kritické hlasy se ozvaly od vojákových kolegů z jednotky. "Je v bezpečí, a tak nyní nastal čas říci pravdu. A pravdou je, že Bergdahl je dezertér. Vojáci z jeho vlastní jednotky zahynuli, když po něm pátrali," napsal na serveru The Daily Beast voják, který s Bergdahlem v Afghánistánu sloužil. Nathan Bradley Bethea zároveň popřel některá tvrzení, že voják padl do zajetí, když ho spolubojovníci nechali pozadu na hlídce. Podle jiných shodných tvrzení naopak své stanoviště během noční stráže svévolně opustil, protože byl rozčarovaný válkou. I armáda v roce 2010 konstatovala, že sám opustil jednotku. Na místě nechal zbraň i helmu a odešel vybaven pouze buzolou.

Jestliže Bethea považuje pět let trvající věznění pro Bergdahla za dostatečný trest, jiní vojáci mu odpustit nechtějí a přáli by si, aby byl postaven před vojenský soud. Na internetovém mikroblogu vznikla stránka "Bowe Bergdahl is NOT a hero" (Bowe Bergdahl NENÍ hrdina), která navazuje na petici požadující jeho potrestání. Činitelé Pentagonu ale neoficiálně dávají najevo, že se s tím počítat nedá.

Po vojákovi se bezúspěšně pátralo několik měsíců, nedohledali ho ani spolubojovníci nasazení do pátracích operací, při kterých jich šest zahynulo, ani tajní agenti, družice či bezpilotní letadla. Podle Roberta Andrewse, otce jednoho z vojáků, kteří během pátrání po Bergdahlovi přišli o život, by jeho syn mohl dál žít, kdyby Bergdahl v červnu 2009 nezmizel. "Můj syn v podstatě zemřel zbytečně, když pátral po člověku, po kterém by se pátrat nemělo," řekl agentuře Reuters.

Bergdahl byl v neděli přepraven letecky z Afghánistánu do Německa, kde má strávit určitou dobu v americké vojenské nemocnici. Jeho propuštění v sobotu oznámil Obama, který dnes dodal, že zatím voják není vyslýchán v souvislosti s okolnostmi jeho zmizení a zajetí.

31. května 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue