Sparťanští fotbalisté se radují z první branky do sítě Plzně. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Historické potupy, deset gólů, nevídaný obrat... Vyberte zápas sezony

• 39
Jaký zápas v uplynulém ročníku fotbalové ligy nejvíc zaujal? Deset gólů v utkání Jablonec - Znojmo (5:5), historické potupy Slavie a Liberce nebo třeba jediná porážka Sparty? Hlasujte v anketě iDNES.cz a vyberte nejlepší utkání sezony 2013/2014.

Jablonec - Znojmo 5:5

"Čím víc gólů dáme, tím víc bodů máme."

Tahle hláška ze seriálu Okresní přebor zlidověla, ale v zápase 5. ligového kola neplatila. Jablonec i Znojmo se trefily pětkrát, ale nakonec získaly jen bod za divokou remízu 5:5.

Byl to bláznivý průběh. Nejdřív vedlo Znojmo, pak Jablonec třemi góly skóre otočil, hosté po přestávce dvěma góly Marka Heinze vyrovnali, ale severočeské mužstvo se znovu dostalo do dvougólového vedení. V závěrečných minutách však ligový nováček senzačně opět vyrovnal.

Deset gólů! V samostatné lize nikdy víc branek během jednoho utkání nepadlo.

"No, padalo nám to tam, ale na druhou stranu můžeme být rádi, že jsme dostali jen pět gólů," uznal znojemský dvougólový střelec Heinz.

Slavia - Teplice 0:7

Liga se teprve rozjížděla, vždyť na programu bylo 5. kolo, a Slavia stále věřila, že se může měřit s nejlepšími.

Tento pondělní večer jí však vůbec nevyšel. Nikdy v historii neschytala v lize takový debakl. Do přestávky prohrávala "jen" o dva góly, ale ve druhém poločase naprosto selhala. Dostala dalších pět branek, z nichž tři vstřelil střelec Aidin Mahmutovič.

0:7!

"V závěru jsem si přál, ať už je konec. Byl to nejhorší den v mém fotbalovém životě," soukal ze sebe brankář Radek Černý.

Sparta - Plzeň 1:0

Klíčový souboj o titul. Sparta, která měla celý zápas navrch, se výhrou 1:0 dostala po 19. kole do osmibodového trháku. Byť padl jediný gól - vstřelil ho Tomáš Přikryl, jenž nastoupil místo zraněného Ladislava Krejčího.

"Doufám, že mě tenhle zápas nakopne. Byl to jeden z mých nejdůležitějších gólů v životě, ale celý tým byl fantastický," říkal Přikryl po utkání.

Plzeň prohrála poprvé od zimního příchodu trenéra Dušana Uhrina mladšího. V tomto utkání doplatila i na disciplínu, neboť dostala dvě červené a tři žluté karty.

Plzeň - Liberec 6:0

Šlo o zápas dvou účastníků jarní fáze Evropské ligy, ve kterém jasně dominovala Plzeň. Soupeře ze severu Čech naprosto rozebrala a nastřílela šest gólů!

Liberec prohrál o šest gólů teprve podruhé v historii samostatné ligy - na jaře 1995 dostal příděl 1:7 na Spartě.

"Když jsem ten zápas sledoval, bylo mi mizerně. Že nám to nejde, s tím se potýkáme už delší dobu. Ale šest gólů v jednom zápase, to je jedním slovem ostuda," zlobil se liberecký sportovní ředitel Jan Nezmar.

Zato plzeňský záložník Milan Petržela se radoval: "Hrozně nám pomohly dva rychlé góly v první půli. K tomu odstoupil Kováč, což byl pro ně určitě velký zásah do systému. Měli jsme výborný nástup, nestačili zareagovat a pak už to měli těžké."

Olomouc - Ostrava 2:3

Nevídané drama přinesla dohrávka 27. kola. Ostravští fotbalisté v přímém souboji o záchranu v Olomouci brzy prohrávali o dvě branky, během úvodní půlhodiny přišli o tři zraněné hráče, ale nakonec zvítězili. Rozhodující gól dal ve třetí minutě nastavení Dyjan Carlos De Azevedo.

Na tiskové konferenci po utkání se novináři zeptali Ladislava Mináře, jak by nazval situaci v olomouckém týmu. A provizorní olomoucký trenér odpověděl: "Klinická smrt."

Zatímco pro Olomouc to znamenalo zásadní ztrátu v boji o záchranu, kterou už do konce soutěže nedohnala, Ostrava vybojovala důležité v body. A i ty ji udržely v lize.

Teplice - Sparta 3:1

Sparta během ligového ročníku prohrála jediný zápas - ve 27. kole v Teplicích. Přišla tak o možnost oslavit titul na hřišti, a tak musela čekat až o den později na klopýtnutí Plzně.

Nejdřív se trefil Franci Litsingi, pak přidal druhý gól Nivaldo a sparťanský poločas hrůzy završil David Jablonský. 3:0! Na premiérové porážce letenského mužstva nic nezměnilo ani snížení Josefa Hušbauera v nastaveném čase prvního poločase.

"Spartě se ten zápas nepovedl. Na hřišti ani na tribunách," prohlásil trenér Vítězslav Lavička.

O čem sparťanský kouč mluvil? Kromě nevydařeného výkonu svých svěřenců také o chování fanoušků, kteří hodili na hřiště několik světlic a k nohám trenéra i dýmovnici. Utkání bylo dvakrát přerušeno, ale nakonec se dohrálo.

Vyberte nejlepší zápas ligového ročníku 2013/2014.