Premiér Bohuslav Sobotka s manželkou Olgou ve Vídni při návštěvě Školského spolku Komenský (3. června 2014) | foto: ČTK

ČR po posílení vojsk NATO v Evropě nevolá, řekl Sobotka. Schytal kritiku

  • 991
Podle premiéra Bohuslava Sobotky Česká republika nevolá po posílení vojenské přítomnosti NATO v Evropě. Reagoval tím na úterní dopolední slova amerického prezidenta Baracka Obamy, který hodlá na starý kontinent vyslat více vojáků. Sobotku za jeho vyjádření kritizovali lidovci i opoziční ODS.

Země podle Sobotky nic takového s ohledem na současnou bezpečnostní situaci nepotřebuje. Obama plán na posílení amerických vojsk v Evropě oznámil při návštěvě Varšavy (více čtěte zde).

Sobotka připustil, že některé evropské státy, včetně Polska nebo pobaltských zemí, se obracejí na NATO, aby byla zvýšena vojenská přítomnost na kontinentu, Česko však podle něj nic takového nepotřebuje. "Já myslím, že taková přítomnost má logiku jen v návaznosti na bezpečnostní situaci," podotkl.

"Česká republika tedy nebude patřit a nepatří mezi země, které by volaly po posílení vojenské přítomnosti jednotek NATO v Evropě," řekl Sobotka českým novinářům. Premiér je přesvědčen, že zvyšování počtu aliančních jednotek v Evropě ještě řadu let nemusí být na pořadu dne. Závisí to ovšem podle něj na vývoji bezpečnostní situace.

Zvolení nového ukrajinského prezidenta je podle Sobotky šance k tomu, aby se posílila diplomacie a politika. "Myslím, že by bylo dobré, aby se pan Porošenko setkal s panem Putinem při příležitosti jejich návštěvy Francie. Je teď potřeba podpořit uvolnění a politický dialog tak, aby na východní Ukrajině přestali umírat lidé," uvedl. Celý jeho komentář vpodvečer na svém webu zveřenil i Úřad vlády.

Americký prezident od Kongresu žádá, aby pro novou strategii schválil podporu ve výši jedné miliardy dolarů (asi 20 miliard Kč). V nových plánech se konkrétně hovoří o tom, že USA pošlou do Evropy více vojáků vždy na přechodnou dobu. Peníze půjdou na nová vojenská cvičení, nejrůznější výcvikové mise a rovněž rotace pozemních a leteckých sil na kontinentu.

KDU-ČSL: Vyjádření premiéra je nepřijatelné a nezodpovědné

Sobotku za jeho slova zkritizoval koaliční partner KDU-ČSL. Lidovci považují vyjádření za zcela nepřijatelné a nezodpovědné. Transatlantická vazba, včetně americké vojenské přítomnosti v Evropě, je podle nich pro Česko dvacet let základním článkem bezpečnostní politiky.

"Tento výrok, který zásadně mění dlouhodobé pozice ČR, vnímám jako jeho osobní názor, který nebyl koaličně ani vládně projednán či konzultován, a může vážně ohrozit vztahy v rámci Visegrádské čtyřky i s dalšími spojenci v rámci NATO. ČR sama nemusí na svém území alianční vojáky mít, ale nemůže odmítat umístění aliančních sil na území spojenců," řekl předseda strany Pavel Bělobrádek.

Podle šéfa ODS Petra Fialy Česko zbytečně hazarduje se svou reputací a ohrožuje vlastní bezpečnost. "Na rozdíl od premiéra se domnívám, že posílení vojenské přítomnosti jednotek NATO v Evropě je žádoucí. NATO je zárukou naší bezpečnosti a kdo říká něco jiného, riskuje bezpečnou budoucnost naší země," uvedl Fiala.

Podle ministra obrany Martina Stropnického je Sobotkovo prohlášení nesmírně citlivé a je třeba ho vnímat v kontextu, v jakém bylo řečeno. Ministr si nemyslí, že by premiérova slova mohla být některými spojenci vnímána negativně. Malé pobaltské státy, které těsně sousedí s Ruskem, vnímají své ohrožení jinak, než státy ležící dál od Moskvy, uvedl Stropnický.

Stropnický novinářům v Bruselu také řekl, že se Česko do nynějších operací vyvolaných východní krizí může zapojit například účastí ve společném leteckém cvičení s USA a Polskem. "My bychom rádi byli třetí zemí, která na tom participuje, máme na to stíhačky i letištní kapacity," uvedl ministr.

Právě Stropnický čelil v květnu kritice za svůj výrok z rozhovoru pro agenturu Reuters, kdy možnost trvalé přítomnosti jednotek NATO v České republice přirovnal k sovětské okupaci po srpnu 1968. Toto vyjádření mu vytkl i Sobotka (více čtěte zde).

Barack Obama oznámil zvýšení počtu amerických vojáků v Evropě při návštěvě Polska:

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video