V době občanské války Sýrie volí prezidenta, výsledek je předem znám

  • 141
V Sýrii se konají prezidentské volby. Režim Bašára Asada je vydává za první demokratické, ale analytici s tím nesouhlasí. Podle nich se v současných podmínkách jedná spíše o referendum, které má potvrdit v úřadu Asada.

Syrské ministerstvo vnitra pozvalo k volbám přes 15 milionů Syřanů s volebním právem. Vláda nechává bez komentáře známý fakt, že vlivem tříletého konfliktu je sedm milionů lidí na útěku doma a skoro tři miliony v cizině.

Občané mohou podle ministerstva vnitra hlasovat bez ohledu na to, kde se právě nacházejí, stačí, když se budou identifikovat patřičnými doklady. Otevřeno prý bude 9 000 volebních místností údajně ve všech provinciích státu, a to do 6:00 do 18:00 středoevropského času. Tam kde to bude nutné, bude možné čas hlasování prodloužit až o pět hodin.

Kromě Asada, který je ve funkci od roku 2000 a dosud ho v ní potvrdila dvě referenda podle systému používaného i za vlády jeho otce Háfize, kandidují další dva uchazeči. Veřejnosti málo známý zákonodárce za Damašek a příslušník tolerované opozice Hasan Núrí a jeho kolega z parlamentu za město Aleppo Máhir Hadždžar. Původně se přihlásilo 24 lidí, avšak dvacítku z nich vyřadil ústavní soud.

"I když kandidují další dva kandidáti, tak jejich obličeje jsou vidět jen někde v Damašku, naproti tomu fotografie Bašára Asada jsou po celé zemi," uvedl například zvláštní zpravodaj ČRO v Damašku pro Českou televizi.

Opozice a povstalci volby ignorují

Volby zcela ignoruje exilová opozice, která je podobně jako její západní spojenci považuje za frašku. Za tři roky konfliktu Damašek vzdoroval všem pokusům politického řešení krize s vydatnou pomocí spojenců z Ruska, Íránu a Číny na mezinárodních fórech. Žádný z těchto států nedopustil, aby byl vyslyšen opoziční požadavek na to, aby Asad z vedení země odešel.

Damašek si místo toho před dvěma lety nechal v referendu potvrdit ústavní změnu, kterou zavedl demokratickou volbu s možností vybírat z několika kandidátů. Ve skutečnosti jde ale o záruku Asadova vládnutí na dalších 14 let, neboť tato ústavní změna umožňuje kandidátovi ucházet se o úřad se sedmiletým mandátem dvakrát po sobě.

"Lidé jsou unaveni konfliktem, 160 tisíc lidí zahynulo. Především tam, kde islamisté podřezávali, tam chtějí vládu pevné ruky a klid. Nicméně je prakticky nemožné sjednotit lid," upřesnil Mikoláš.

Mluvčí ústavního soudu ohlásil, že se bude volit "ve všech syrských městech s výjimkou Rakky, která je zcela v rukou radikálů z Islámského státu v Iráku a Levantě". Raka je severní syrská provincie a agentura AFP ze slov mluvčího vyvozuje, že hovořil-li pouze o městech, znamená to, že si i syrský režim uvědomuje, že v některých venkovských oblastech volit možné nebude a že se to týká i oblastí v okolí Damašku.

Asad hlasoval v ranních hodinách v centru Damašku

V metropoli Damašku byla kvůli hlasování zpřísněna bezpečnostní opatření, na mnoha místech vznikly kontrolní stanoviště, kde vojáci prohledávali automobily a kontrolovali doklady. Prezident Bašár Asad odvolil společně s manželkou Asmou již ráno v centru Damašku, informovala syrská státní televize a zveřejnila snímky prezidentského páru obklopeného jejich stoupenci.

Ahmad Kadáh, který bydlel v Aleppu, zemi ale kvůli bojům opustil a nyní žije v Egyptě, dorazil do Sýrie před čtyřmi dny jen kvůli tomu, aby hlasoval pro Asada. "Je tím nejpovolanějším, kdo zemi může vést," uvedl. "V této obtížné době potřebujeme silného vůdce," dodal.

Řada lidí ale hlasovat vůbec nepůjde. Například zpravodaj BBC popisuje, že pro obyvatelstvo oblasti Idlib volby nic neznamenají, protože se domnívají, volby budou stejně zmanipulovány a Asad získá 99 % hlasů.

Odborník na situaci v Sýrii Fabrice Balanche vypočítal, že volby se mohou bezpečně konat na 40 procentech syrského území, kde žije 60 procent z jejích asi 22 milionů občanů. Z necelých tří milionů uprchlíků v cizině se na volební seznamy zapsalo asi 300 000 lidí a volit mohli minulý týden na velvyslanectvích příslušných států. Přitom některé jako Francie, Německo nebo Belgie to neumožnily na znamení nesouhlasu s pořádáním voleb v době, kdy má syrský konflikt na kontě přes 160 000 mrtvých.

Syřané žijící v České republice na syrském velvyslanectví volili již 28. května, k volbám se jich zaregistrovalo 360. Volby doprovázela demonstrace odpůrců autoritativního prezidenta Bašára Asada.

O tom, do jaké míry válka Sýrii poznamenala, svědčí čerstvé údaje OSN. V chudobě žijí tři ze čtyř Syřanů, když 11 milionů občanů přišlo kvůli bojům o zdroj příjmů. Přes polovina dětí nechodí do škol, v Rakce nebo Halabu je to kolem 90 a 70 procent. Hrubý domácí produkt země se za tři roky snížil o 40 procent a materiální škody na infrastruktuře se odhadují na 144 miliard dolarů (tři biliony korun).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue