Na archivním snímku z roku 2008 španělský král Juan Carlos I. hovoří se svým...

Na archivním snímku z roku 2008 španělský král Juan Carlos I. hovoří se svým synem princem Felipem. Ten po něm nyní převezme španělský trůn. | foto: AP

Španělský král Juan Carlos I. abdikuje, korunu převezme syn Felipe

  • 89
Španělský král Juan Carlos I. abdikuje. Oznámil to nejprve premiér Mariano Rajoy a posléze i sám monarcha. Trůnu by se měl místo něj ujmout korunní princ Felipe. O odstoupení starého krále se již delší dobu spekulovalo kvůli jeho špatnému zdravotnímu stavu. V čele Španělska stál 39 let.

"Nyní se musí dostat do popředí mladší generace, s novou energií, rozhodnutá provést s odhodláním změny a reformy, které stávající situace vyžaduje," zdůvodnil španělský král Juan Carlos I. své rozhodnutí v televizním a rozhlasovém projevu k národu hodinu po poledni.

"Mojí jedinou ambicí bylo a i nadále vždy bude přispívat k blahobytu a šíření svobody všech," prohlásil. "Chci to nejlepší pro Španělsko," dodal šestasedmdesátiletý monarcha.

Králova abdikace

Již dopoledne jeho úmysl abdikovat oznámil španělský premiér Mariano Rajoy. Od odstupujícího monarchy převzal v madridském paláci Zarzuela abdikační listiny. 

"Doufám, že v brzké době kortesy (komory parlamentu, pozn. red.) budou moci potvrdit jmenování králem nynějšího prince asturského," dodal k odstoupení krále španělský premiér podle listu El País.

Podle listu El Mundo premiér kvůli králově rozhodnutí svolal v úterý ráno mimořádnou schůzi vlády. Formálně je totiž zapotřebí k odchodu starého krále schválit zvláštní zákon. Na trůně vystřídá starého monarchu jeho šestačtyřicetiletý syn Felipe, princ asturský. Toho podle španělského tisku abdikace jeho otce zastihla na zahraniční cestě po Střední Americe.

"Nezdolný bojovník za španělské zájmy"

Premiér Rajoy již dopoledne upřesnil, že král abdikuje z "osobních důvodů". Zdravotní stav šestasedmdesátiletého krále byl dlouhodobě špatný, za poslední dva roky podstoupil pět operací. Již minulý měsíc na své poslední zahraniční cestě po Blízkém východě nevyloučil, že trůn přenechá svému synovi, připomíná španělský tisk. Sám král později v projevu k národu upřenil, že se tak rozhodl o svých posledních narozeninách, které oslavil počátkem ledna.

Juan Carlos I. vládl Španělsku od roku 1975, na trůn nastoupil dva dny po smrti generála Francisca Franka a zemi nasměroval po dlouhých skoro čtyřech desetiletích diktatury k demokracii. Španělský premiér Rajoy odstupujícího monarchu označil za "nezdolného bojovníka za španělské zájmy" a "hlavní hnací sílu demokracie" v zemi.

Dlouhé roky se těšil Juan Carlos velké popularitě, poslední dobou však obliba jeho i celé královské rodiny prudce klesla kvůli hned několika skandálům. Poprvé na sebe starý král přitáhl nechtěnou pozornost před dvěma lety, když vyrazil soukromě do Botswany a při lovu slonů si zlomil kyčel (podrobnosti o tom zde). Za kontroverzní lov ohrožených savců se odmítal omluvit.

V posledních měsích španělskou královskou rodinou zmítalo vyšetřování zpronevěry a praní špinavých peněz královou dcerou Cristinou a královským zetěm (podrobnosti o tom zde) nebo údajná aférka krále s německou aristokratkou Corinnou zu Sayn-Wittgenstein.

Španělský král Juan Carlos I. abdikuje:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue