Čtyřiadvacátý ročník pardubické Aviatické pouti s podtitulem Rytíři nebes (31....

Čtyřiadvacátý ročník pardubické Aviatické pouti s podtitulem Rytíři nebes (31. května 2014). | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Letadla na show málem zbořila hangár, Američané pak kropili Vietkong

  • 29
Muži na báječných létajících strojích společně s téměř dokonalým počasím o víkendu nalákali na letiště v Pardubicích tisíce návštěvníků z celých východních Čech. Čtyřiadvacátý ročník Aviatické pouti jim nabídl vzdušné ukázky se 65 letouny.

Letošní ročník s podtitulem Rytíři nebes připomenul první světovou válku, od jejíhož zahájení letos uplyne 100 let. Nechyběly bitevní scény ve vzduchu i na zemi, letecká akrobacie a řada pozemních ukázek.

Dvacetiminutová ukázka ze západní fronty diváky ohromila především trojplošníkem Fokker Dr. I nebo stíhacím letounem Fokker EIII., který kromě první světové války bojoval i v řadách osmanské armády při bojích v Palestině či Mezopotámii.

"Takhle při ukázkách ta letadla vypadají krásně a velice křehce. Neumím si představit, jaké to muselo být, když v nich před téměř sto lety piloti tvrdě bojovali. S dnešními moderními stroji se to opravdu nedá srovnat," kroutil nad bojovou scénou z Velké války padesátník, který se představil jako Josef z Chrudimi.

Další dvě ukázky s herci na zemi i na nebi nechaly diváky nahlédnout do druhé světové války. Nad hlavami válečníků z klubů vojenské historie se vznášel stíhací letoun P 51 Mustang, který ve 40. letech minulého století operoval v Tichomoří a spolu s bombardéry se účastnil náletů na hitlerovské Německo.

Jednu z nejúspěšnějších stíhaček historie po druhé světové válce používali například i izraelští letci při Suezské krizi v roce 1956.

Britský pilot Stephen Stead se pak nad bojovou scénou proletěl v sovětské legendě Jakovlev Jak-3, na němž létala i francouzská letecká skupina Normandie-Němen operující v roce 1944 v Pobaltí a Bělorusku.

Ukázka z Vietnamu málem nebyla

Jako třešničku na dortu pořadatelé zařadili ukázku z dvacet let trvajícího válečný konflikt ve Vietnamu. Jeho hlavním lákadlem byl prosklený vrtulník Bell 47 známý z kultovního seriálu M*A*S*H.

Aviatická pouť v Pardubicích

Před sobotní ukázkou to sice chvíli vypadalo, že kvůli technickému problému Bell nevzlétne, ale nakonec z něj za hudebního doprovodu Jízdy Valkýr od Richarda Wagnera mohli Američané "pokropit" skrývající se vojáky Vietkongu několika dávkami slepých střel z palubního kulometu.

Při ostřelování jim pomáhal i pilot divoce pomalovaného bojového vrtulníku AH-1 Cobra, který si svoji bojovou premiéru užil koncem 60. let právě ve vietnamském konfliktu. Na konci pětadvacet minut dlouhé ukázky pořadatelé ale poněkud pozměnili historii a nechali vyhrát Američany.

Vietnamská bitva se málem musela obejít bez některých pozemních rekvizit, a to poté, co dva vrtulníky MI-171 při jedné z předešlých ukázek silou svých rotorů málem srovnali se zemí boudu, která měla v bojové ukázce lehnout popelem.

Už v pátek na leteckou show do Pardubic přiletělo letadlo z filmu Indiana Jones:

30. května 2014

Jak zachránit katapultovaného pilota ze spárů nepřátel?

Piloti a záchranáři z letecké základny v Náměšti nad Oslavou předvedli asi nejsledovanější akci sobotního dne Aviatické pouti: záchranu pilota, který se musel katapultovat na nepřátelském území.

Jako sestřelený pilot posloužila devadesátikilogramová figurína, k níž jeden z vrtulníků provedl taktický výsadek dvou záchranářů. Druhá ruská helikoptéra poté kroužila kolem a střelbou kryla prostor kolem záchranářů.

"Těchto vrtulníků se od roku 1961 vyrobilo přes 17 tisíc kusů, i to svědčí o tom, že je to jeden z nejlepších strojů svého druhu," popisoval moderátor během akce stroj, který slouží v armádách více než 50 zemí světa.

Armádní piloti se zkušenostmi z Bosny či Afghánistánu divákům při čtvrthodinové ukázce předvedli všechny vlastnosti svých strojů včetně couvání či "stání" na místě. Po úspěšné záchraně figuranta se pak jeden z vrtulníků otočil zády k divákům a otevřeným zadním prostorem jim ukázal českou vlajku a velkého žlutého smajlíka.

"Slyšet zvuk gripenů je pořádná akce"

Piloti české armády se pak divákům předvedli i při ukázkách gripenů přilétnuvších z nedaleké základny v Čáslavi či stíhaček L-159 Alca, které zaujaly nemalé množství diváků.

"Na gripeny jsem se těšila, protože vidět a slyšet jejich zvuk je pořádná akce. Byla jsem z nich nadšená už loni na hradeckém Ciafu. Na Aviatické pouti jsem letos poprvé, ale líbí se mi o něco víc. Je tady víc prostoru a lepší zázemí pro diváky," řekla Veronika Michálková, která přijela od Hradce Králové.

Čtyřiadvacátý ročník pardubické Aviatické pouti s podtitulem Rytíři nebes (31....

O dechberoucí show se v průběhu obou dnů postarali letečtí akrobaté ze stáje Red Bull, bývalá "chrudimská čtyřka" nyní sídlící v Jaroměři, které velí pilotka Radka Máchová.

Balet ve vzduchu předvedli i dva jejich noví kolegové z Flying Bulls Duo a premiérově se v Pardubicích představil veterán vrtulníkové akrobacie Rakušan Siegfried Schwarz, který je jedním z mála lidí na světě, jenž dokáže svoji helikoptéru Bolkow BO 105 otočit hlavou dolů.