Turci chtěli na náměstí Taksim, policie ho bránila obušky a slzným plynem

  • 33
Zhruba 25 tisíc policistů v sobotu večer obsadilo okolí istanbulského náměstí Taksim, kde se střetli s protivládními demonstranty. Bezpečnostní složky proti nim bojovaly slzným plynem a obušky. Podle šéfa místní policie skončilo v poutech nejméně 120 demonstrantů.

Podle agentury Reuters povolal turecký prezident Erdogan do ulic Istanbulu asi 25 tisíc policistů. Byli mezi nimi příslušníci pořádkových jednotek s přilbami a štíty, ale i policisté v civilu. Přístupové cesty k náměstí blokovala obrněná vozidla.

Hlavním úkolem bezpečnostních složek bylo zajistit, aby se protestující nedostali na náměstí Taksim. Právě tam před rokem zemřelo při střetech s policií šest demonstrantů. Turci se původně snažili zabránit kácení stromů v nedalekém parku Gézi a výstavbě nákupního centra (více o loňském protestu se dočtete zde).

Protesty však rychle získaly politický rozměr, místo pil a buldozerů se protestovalo proti vládě premiéra Recepa Tayyipa Erdogana. Přestože soud výstavbu nákupního centra zastavil, vlna protestů proti Erdoganově režimu pokračovala několik týdnů a vyžádala si další mrtvé. Odhaduje se, že na náměstí během protestů zamířilo přes 2,5 milionu lidí.

Slzným plynem proti petardám

Úřady nechaly uzavřít stanici metra na náměstí Taksim, mnohá omezení čekala i na cestující v autobusech a dalších prostředcích hromadné dopravy.

Aktivisté chtěli na náměstí přečíst své prohlášení a položit květiny. Šéf istanbulské policie v neděli dopoledne uvedl, že jeho muži v průběhu večera zadrželi nejméně 120 lidí. Citovala jej katarská televize al-Džazíra.

"V sedm hodin večer se několik stovek demonstrantů pokusilo projít Istikalskou třídou směrem k náměstí Taksim. Pořádková policie během několika sekund dorazila a zasáhla slzným plynem," hlásil z centra Istanbulu turecký dopisovatel BBC.

Z agenturních snímků je patrné, že ani mnozí demonstranti nepřišli do centra Istanbulu s holýma rukama. Mezi policejními těžkooděnci vybuchovaly petardy.

Policie si odvedla reportéra během živého vstupu

"Viděl jsem, že policejní důstojníci mnoho demonstrantů odvedli pryč. Desítky kolemjdoucích se před slzným plynem ukryly za dveřmi obchodu s hudebninami. Manažer obchodu každých pár minut otevíral dveře a vpouštěl dovnitř další lidi," vylíčil spolupracovník britské veřejnoprávní televize.

Nepříjemného přešlapu se dopustili policisté, kteří během živého televizního vstupu zadrželi reportéra americké televize CNN. Přestože jim ukázal novinářský průkaz, strážci pořádku jej nenechali vstup dokončit a jeden z nich reportéra kopl do břicha. Ivan Watson později na Twitteru uvedl, že policisté jeho štáb zhruba po půlhodině s omluvou propustili.

zdroj: www.youtube.com

Od masové účasti na demonstracích odrazoval nespokojené Turky i samotný premiér Erdogan. "Vyzývám svůj lid: Nespadněte do té pasti. Tohle není nevinná akce na ochranu životního prostředí. Pokud tam půjdete, bezpečnostní síly mají jasné rozkazy. Udělají, co bude třeba," pohrozil Erdogan v Istanbulu.

Výročí krvavého zásahu na náměstí Taksim se přesto připomínalo jak v Istanbulu, tak i v jiných částech Turecka. Zhruba tisícovka demonstrantů se sešla i v turecké metropoli Ankaře, policie proti nim nasadila vodní děla. Menší protestní akce se konala i ve městě Adana na jihu země. I tam aktivisty rozehnala policie.

Řada Turků protestovala alespoň symbolicky, v duchu místních tradic vyvěsila do oken na znamení odporu hrnce a pánve.

Podívejte se, jak vypadaly loňské protesty v Istanbulu:

1. června 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video