Ostrava - Slavia 2:0, záchrana, ale i tak nejhorší výsledek v historii

• 30
Fotbalisté Slavie budou hrát první ligu i v příštím ročníku. V Ostravě sice v posledním kole prohráli 0:2 po gólech Francise Narha, ale k záchraně jim pomohly ostatní výsledky. Konečná 13. příčka v tabulce je pro ně i tak nejhorším umístěním v historii samostatné ligy.

Ještě v roce 2009 byla Slavia mistrem, ale od té doby skončila postupně na sedmém, devátém, dvanáctém, sedmém a teď dokonce třináctém místě... Vršovický klub má za sebou neradostný ročník, o čemž svědčí i to, že se o záchranu strachoval až do posledního kola.

Slávistům zaručovala záchranu bez ohledu na další výsledky jen výhra v Ostravě. Jenomže k té byli v sobotu daleko - v útoku se trápili a vytvořili si jen náznaky šancí. Lepší příležitosti měli domácí.

"Je pro mě velmi těžké přijmout a akceptovat takový výkon, jako jsme předvedli v dnešním utkání," řekl trenér Alex Pastoor, pro něhož to byl po tříměsíčním angažmá poslední zápas na lavičce Slavie.

Nizozemský kouč sice poslal na hřiště útočníky Necida a Juhara, ale ti se skoro nedostali do hry. Snad jen první jmenovaný se v prvním poločase objevil ve slušné pozici, ale na malém vápně mu střela nesedla a pálil vedle. V zápřahu byli naopak obránci, kterým dělal problém především běhavý útočník Narh. "První poločas ještě nebyl úplně špatný. Ale ve druhém jsme zápas úplně ztratili. Nehráli jsme dobře, neexistovala obrana, neexistoval útok," zlobil se Pastoor.

Ghanský kanonýr Narh se stal hvězdou zápasu, když dvěma góly během pěti minut vyrovnal. Nejdřív v 70. minutě utekl stoperu Škodovi a z levé strany obstřelil padajícího brankáře Černého. Chvilku nato si naběhl za obranu na přihrávku Kukece a zvýšil na 2:0.

To všechno v době, kdy Olomouc vyrovnala v Liberci na 1:1. Stačilo, aby přidala ještě jeden gól a zároveň Bohemians překvapili Plzeň (v tu chvíli 0:0), a do druhé ligy by se poroučela Slavia...

Slavia sice v posledních minutách zvýšila aktivitu, ale vzhledem k průběhu utkání bylo skoro jasné, že tři góly nedá. V závěru si dokonce ani nepřipsala žádnou větší šanci. A tak byly důležitější výsledky z dalších stadionů.

Ty skončily až po zápase v Ostravě. A tak slávisté po závěrečném hvizdu zklamaně popadali na trávník - nevěděli, jestli se zachránili. Ostatní výsledky jim však pomohly.

"Nakonec je asi nejlepší přijmout výsledek takový, jaký je, Slavia se zachránila a na ten zápas si za pět let už nikdo nevzpomene," konstatoval Pastoor.

Ostravský trenér Tomáš Bernady mohl být spokojenější, ale také on mluvil kriticky: "V úvodu utkání to z hlediska tempa hry nebylo špatné, ale chyběla nám přesnost v přechodové fázi. Nedokázali jsme finální přihrávkou ohrozit branku soupeře. O poločase jsme si říkali, že musíme být více přímočařejší a přesnější, a to se nám i dařilo. Po přímočarých akcích padly obě branky."