Smrtící barelové bomby ničí Aleppo, letos zabily dva tisíce lidí

  • 49
Při leteckých útocích armády Bašára Asada zemřelo v Aleppu od počátku letošního roku na dva tisíce lidí. Většina z nich přišla o život po nasazení zákeřných barelových bomb, jejichž použití dlouhodobě kritizují západní mocnosti.

Syrská organizace pro lidská práva (OSDH) v aktuální zprávě uvádí, že letecké útoky v Aleppu si letos vyžádaly 1 963 obětí, z toho 283 žen a 567 dětí. I takto vysoké číslo mrtvých je však jen zlomek v celkové bilanci tři roky trvajícího konfliktu. Ten stál totiž po celé Sýrii život 162 tisíc lidí.

Velký počet obětí v Aleppu je podle expertů na armádní techniku výsledkem nasazení speciálních barelových bomb. Ty jsou naplněné zápalnou směsí, trinitrotoluenem, kovovým šrotem a úlomky. Jejich ničivý účinek je už tak obrovský, velké oběti na civilním obyvatelstvu však mají také kvůli tomu, že je vojáci svrhávají z relativně velkých výšek.

Při jejich shození mnohdy srovnají se zemí celý blok domů. "Barely napěchované výbušninami jsou opravdu krutou zbraní (...). Jsou navíc nepřesné a způsobují obrovské škody," vysvětluje Jim Muir z BBC. Nasazení barelových bomb dlouhodobě kritizují západní mocnosti. Hlasitě proti používání těchto bomb se zasazuje také Turecko. Spojené státy je označily za barbarství.

Agresivní taktika přináší Asadovi úspěch

Použití plošného bombardování přináší provládním vojskům podle OSDH úspěch. V posledních dnech získávají převahu právě v klíčovém Aleppu a bojovníci z řad rebelů se stále častěji uchylují k téměř teroristickým praktikám. Vrcholem byl výbuch v hotelu Carlton, pod nímž rebelové vykopali tunel a napěchovali ho výbušninami. K útoku se později přihlásila aliance džihádistických skupin s názvem Islámská fronta. Zemřely při něm desítky vojáků (více o útoku zde).

Zničené ulice Aleppa

Provládní vojáci zaznamenali velký úspěch také v bitvě o město Homs. To bylo po více než dva roky pod nadvládou povstalců. Na základě nové dohody mezi oběma stranami konfliktu kontrolu nad homským Starým Městem a jeho okolím, které byly hlavní baštou opozičních sil, převzala armáda. Homs opustili všichni opoziční bojovníci (více o stahování opozičních vojsk z Homsu se dočtete zde).

Dohoda týkající se Homsu je první dohodou od začátku syrského konfliktu, která obsahuje stažení povstalců ze zóny. Již dříve byly uzavřeny dohody o příměří v provincii Damašek, ale ty se týkaly výhradně zastavení bojů bez stažení rebelů, uvádí.

Nálety nedaleko Damašku:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue